güncel kampanyalar

2016 KPSS Memurluk sınavına yaklaşık 7 aylık bir süre kaldı. KPSS hazırlıklarına başlayan yeni mezunların ve KPSS ile ilk kez tanışanların en çok merak ettikleri konuların başında “…hangi memurlukları yazabilirim…” sorusu geliyor. Yoğun olarak gelen yorumları da göz önünde bulundurarak;

 • kimler hangi memurlukları yazabilir?
 • bölümünden memur alımı olmayanlar hangi  memurlukları tercih edebilir?

 

şeklinde gelen sorulara cevap niteliğinde bir yazı ele alacağım.

 

 

Okuduğunuzda sıkılmamanız ve daha rahat kavrayabilmeniz için örnek teşkil edecek sorular ve cevaplar vasıtasıyla konuyu anlatacağım. Vereceğim bazı bilgiler her ne kadar birçoğunuz tarafından bilinse de KPSS ile ilk kez tanışanlar okuyormuşcasına anlatacağım. Umarım bu konuda anlayış gösterirsiniz.

 

 

Lisans İşletme Bölümü Mezunuyum. Hangi Memurlukları Tercih Edebilirim?

 

Öncelikle yapmanız gereken ÖSYM’deki KPSS Lisans Mezunları İçin Nitelik Kodları Tablosundan, işletme bölümüne ait nitelik kodunu tespit etmektir. Bu tabloda ilk sol sütunda yer alan kodlar, nitelik kodlarıdır ve lisans mezunları nitelik kodlarının tamamı 4(dört) rakamı ile başlar. Bu tablo vasıtasıyla nitelik kodumuzun 4431 olduğunu öğreniyoruz.

Bu bize, ÖSYM’nin yayınladığı KPSS Memurluk Tercih Kılavuzunda 4431 kodu ile açılmış memurlukları tercih edebileceğimizi gösteriyor. Bunun yanı sıra 4001 nitelik kodundan açılmış memur kadrolarını da tercih etme hakkımız var.

*4001 Nitelik Kodu Nedir: Bu kod, tüm lisans mezunları için tanımlanmış genel nitelik kodudur. Yani bu kod ile açılmış memurluklara başvurabilmek için herhangi bir lisans mezunu olmak yeterlidir.

Sonuç itibariyle lisans işletme mezunu bir aday, hem 4431 hem de 4001 nitelik koduyla açılmış memurlukları tercih edebilir.

Bu koddan açılan memurluklar genel itibariyle memur, vhki, bilgisayar işletmeni unvanıyla yer alır. Tercih sırası olarak bilgisayar işletmeni, vhki, memur olarak değerlendirilebilir. Memurluklarda yapılan iş genel itibariyle aynıdır. Büro memurluğu adı altında masa başı diye tabir ettiğimiz şekilde genel evrak işleriyle uğraşılır. Maaşlar için en alttaki resimli linki tıklayabilirsiniz.

 

 

 

 

Önlisans Muhasebe Bölümü Mezunuyum. Hangi Memurlukları Tercih Edebilirim?

 

Yine ÖSYM’deki KPSS Önlisans Mezunları İçin Nitelik Kodları Tablosundan, muhasebe bölümüne ait nitelik kodunu tespit ediyoruz. Bu tabloda ilk sol sütunda yer alan kodlar, nitelik kodlarıdır ve önlisans mezunları nitelik kodlarının tamamı 3(üç) rakamı ile başlar. Bu tablo vasıtasıyla nitelik kodumuzun 3173 olduğunu öğreniyoruz.

Bu bize, ÖSYM’nin yayınladığı KPSS Memurluk Tercih Kılavuzunda 3173 kodu ile açılmış memurlukları tercih edebileceğimizi gösteriyor. Bunun yanı sıra 3001 nitelik kodundan açılmış memur kadrolarını da tercih etme hakkımız var.

*3001 Nitelik Kodu Nedir: Bu kod, tüm önlisans mezunları için tanımlanmış genel nitelik kodudur. Yani bu kod ile açılmış memurluklara başvurabilmek için herhangi bir önlisans mezunu olmak yeterlidir.

Sonuç itibariyle önlisans muhasebe mezunu bir aday, hem 3173 hem de 3001 nitelik koduyla açılmış memurlukları tercih edebilir.

Bu koddan açılan memurluklar genel itibariyle memur, vhki, bilgisayar işletmeni unvanıyla yer alır. Tercih sırası olarak bilgisayar işletmeni, vhki, memur olarak değerlendirilebilir. Memurluklarda yapılan iş genel itibariyle aynıdır. Büro memurluğu adı altında masa başı diye tabir ettiğimiz şekilde genel evrak işleriyle uğraşılır. Maaşlar için en alttaki resimli linki tıklayabilirsiniz.

 

 

 

Bölümünden Alım Olmayanlar Hangi Memurlukları Tercih Edebilir?

 

Yukarıda, ataması olan bölüm mezunlarının hangi memurlukları tercih edebileceğine dair örnekler yazdım. Yazımızın asıl meselesi ise ataması olmayan bölüm mezunlarının hangi memurluklara yönelebileceğidir.

 • Lisans mezunuyum ve bölümümden memur alımı yok. Hangi memurlukları yazabilirim?

Lisans mezunu olup da bölümünden alımı olmayanlar, merkezi atamalardaki tercih kılavuzunda 4001 kodu ile açılmış memurluklara başvurabilir. 4001 kodu, tüm lisans mezunlarına tanımlanmış bir kod olduğundan bu kod ile açılmış memurluklara tüm lisans mezunu adaylar başvurabilir. 4001 kodu ile açılan kadro sayısı az olduğundan ve tüm lisans mezunları bu memurluklara başvurabildiğinden taban  puanları çok yüksek kapatmaktadır. 4001 kodundan açılan memurluklar için en ama en az 87-88 puan almalısınız ki şansınız başlasın.

 • Önlisans mezunuyum ve bölümümden memur alımı yok. Hangi memurlukları yazabilirim?

Önlisans mezunu olup da bölümünden alımı olmayanlar, merkezi atamalardaki tercih kılavuzunda 3001 kodu ile açılmış memurluklara başvurabilir. 3001 kodu, tüm önlisans mezunlarına tanımlanmış bir kod olduğundan bu kod ile açılmış memurluklara tüm önlisans mezunu adaylar başvurabilir. 3001 kodu ile açılan kadro sayısı az olduğundan ve tüm önlisans mezunları bu memurluklara başvurabildiğinden taban  puanları çok yüksek kapatmaktadır. 3001 kodundan açılan memurluklar için en ama en az 87-88 puan almalısınız ki şansınız başlasın. 3001 kodundan açılan memurlukların taban puanları 4001 koduna nazaran yarım ile bir puan arasında daha düşük kapatabilmektedir.

 • Lise mezunuyum ve bölümümden memur alımı yok. Hangi memurlukları yazabilirim?

Lise mezunu olup da bölümünden alımı olmayanlar, merkezi atamalardaki tercih kılavuzunda 2001 kodu ile açılmış memurluklara başvurabilir. 2001 kodu, tüm lise mezunlarına tanımlanmış bir kod olduğundan bu kod ile açılmış memurluklara tüm lise mezunu adaylar başvurabilir. Lise düzeyinden açılan memur kadroları genel anlamda çok çok az olduğundan özellikle tüm lise mezunlarının tercih yapabileceği 2001 kodundan açılan memurlukların taban puanları aşırı yüksek seviyelerde kapatmaktadır.

Açıkcası lise düzeyinden memur olmak isteyenlere net bir tavsiyem var; hiç vakit kaybetmeden işletme, muhasebe, büro yönetimi gibi KPSS’de alımı olan önlisans bölümlerine kayıt yaptırın. Açıköğretim vasıtasıyla bu bölümleri sorunsuzca bitirebilirsiniz. Bu şekilde KPSS’den memur olma şansınızı daha yükseltmiş olursunuz.

Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Aklınıza takılanları sitede yer alan Sorun Cevap Verelim bölümünden sorabilirsiniz. Şimdilik hoşçakalın.

 

kpss açıktan alımlarKPSS B GRUBU2016 ocak yeni başlayan düz memur maaşıKPSS'de nasıl yüksek puan alabilirsiniz?

Kategori: KPSS Memurluk

Ekrem Özdemir Hakkında

Sabırlı, sakin, bildiğini paylaşmaktan keyif alan faydacı yaklaşımına sahip bir kişilik... Okundukça anlaşılacak biri değil, anlaşıldıkça okunulacak biri...

Yazıya Yapılan Yorumlar

 1. Zeynep dedi ki:

  Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunları lisans p3 ten pmyo ya başvurabilir mi

 2. Zeynep dedi ki:

  Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunları lisans p3 ten pmyo ya başvurabilir mi düz memurluk için hangi bölümlere başvurabilir

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, edebiyat mezunu olarak çok sınırlı sayıda alım yapılıyor. Misal bir önceki 2015/1 atamasında sadece 4 kişi alınmış ve puanlar 87,5 ta kalmış. Edebiyat bölümü dışında 4001 kodundan açılan memurluklara da başvurma hakkınız bulunuyor. Ama bu kadrolara girmek içn en az 87-88 puan almalısınız ki şansınız olsun. Kısacası memurluk için ennn az 87 hedefi koyun kendinize…

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

 3. Deniz ertam dedi ki:

  Hocam dış ticaret açf 1. Sınıftayım kpss ye girip 85 üstü alabilirim ama okulum 2017 de biticek ve dış ticaret aöf mezunu olarak şansım olabilir mi ? Şimdiden cevabınız için teşekkürler

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, dış ticaret önlisans bölümünden maalesef ki nerdeyse hiç alım yapılmıyor. O yüzden bölümünüzden atanma şansınız düşük. Tabi bölüm dışından tüm önlisans mezunlarının ortak kodu olan 3001 kodundan açılan düz memurluk kadrolarını tercih edebilirsiniz. Bu kadrolara yerleşebilmek için de en az 87-88 puan almanız lazım ki şansınız başlasın. 2017 haziranda mezun olduğunuzu varsayarsak 2016 kpss puanınızla, 2017 kasım ve 2018 haziran atamalarında tercih yapabilirsiniz.

   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

   Bana Destek Olmak İstiyorsan! Yazılarımı sosyal medya hesaplarında paylaşman bile yeterli olacaktır.

 4. S. Efe dedi ki:

  İletişim fakültesi mezunuyum. Düz memurluk için (bölümüm nedeniyle puanım kırılmaksızın, yani sıralamam Kpss puanıma göre olacak şekilde)başvuru yapabilir miyim?

  Bir de 2016 Kpss sonucunda toplam düz memur kontenjanı sayısının kaç olacağına dair bir firiniz var mı?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, iletişim fakültesinin hangi bölümünden mezun olduğunuzu belirtmemişsiniz. Şimdi düz memurluk denilen olay genel kültür genel yetenek oturumuna girilerek elde edilen p3 puanı ile girilen memurluklar olarak adlandırılır genelde… Şimdi siz de bölümünüz itibariyle gk-gy oturumuna girerek elde edeceğiniz p3 puanıyla merkezi memur alımlarında tercih yapabilirsiniz. Bu tercihleri hem bölümünüzden açılan memurlukları hem de tüm lisans mezunlarının ortak kodu olan 4001 kodundan açılan memurlukları tercih ederek yapabiliyorsunuz. 4001 diye nitelendirdiğimiz genel nitelik kodunu, alımı olmayan ya da çok az alımı olan bölüm mezunları değerlendirebilir.

   Özetle siz, 2016 lisans kpss ile elde edeceğiniz p3 puanıyla, hem bölümünüzden hem de ortak kod olan 4001 kodundan açılan memur kadrolarını tercih edebilirsiniz.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

   Not: 2016 KPSS puanı hesaplaması için hazırladığım KPSS PUAN HESAPLAMA sistemini kullanabilirsiniz. Bu şekilde genel bir fikir edinebilirsiniz.

   Bana Destek Olmak İstiyorsan! Yazılarımı sosyal medya hesaplarında paylaşman bile yeterli olacaktır.

 5. ? dedi ki:

  Merhabalar..
  2016 eylul ayinda dokuz eylul universitesi bilgisayar programciligindan mezun olacagim. Ayni zamanda kpss ye hazirlaniyorum. Kendi bolumumden atama var mi ? Tekniker atamalari nasil oluyor ? Bir de en az kac almam gerekiyor acba ? Bilgi verebilirseniz sevinirim tesekkurler ✋

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, bölümünüzden alımlar var… Ortalama 100-150 kişi alınıyor 1 atamada. Şu an öyle en azından. Taban puanlar ise 86 seviyelerinde. Bu puanın ne kadar üzerinde alırsanız o kadar garanti atanırsınız. aynı zamanda açıktan atamalarda da bu bölüm mezunu olarak memur olma şansı bulabilirsiniz. Nitekim sizin bölümden açıktan alımlarda memur alınabiliyor.
   Tekniker, memur, vhki, bilgisayar işletmeni unvanlarıyla kadrolar açılıyor merkezi atamada. Siz ona göre terchinizi yaparsınız. Tekniker maaşı yüksek lduğu için elbette daha çok tercih ediliyor. Ona göre de diğer unvanlara nazaran daha yüksek kapatıyor…

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

   Not: 2016 KPSS puanı hesaplaması için hazırladığım KPSS PUAN HESAPLAMA sistemini kullanabilirsiniz. Bu şekilde genel bir fikir edinebilirsiniz.

   Bana Destek Olmak İstiyorsan! Yazılarımı sosyal medya hesaplarında paylaşman bile yeterli olacaktır.

 6. Özgü dedi ki:

  Merhaba ben müzik bilimleri mezunuyum. Formasyonum da var. Ancak şu an atamalarda gidemeyeceğim. Bölümümle ilgili, girebileceğim bir memuriyet var mıdır acaba? Bilgileriniz için şimdiden çok teşekkürler.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, atamaları incelediğimde lisans müzik bilimleri bölümünden herhangi bir alım yapılmadığını gördüm. Yani bölümünüzden memur alımı yok. Ancak tüm lisans mezunlarının ortak kodu olan 4001 kodundan açılan memurlukları tercih edebilirsiniz. Bu kadrolara girebilmek için ise en az 87 ve üstü puan almanız lazım ki şansınız olsun.

   Not 1: Günlük hayattaki olayları kendi gözümden yorumladığım blogumu ziyaret edip ücretsiz bir şekilde abonem olabilirsiniz. Hepinizi beklerim…

   Uydu Kafa —>>> http://www.uydukafa.com

   Not 2: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not 3: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 7. Emel Çıray dedi ki:

  2 yıllık çocuk gelişimi mezunuyum. Kpss den kacla hangi bölümlere memur olabilirim.

 8. İpek dedi ki:

  Merhaba edebiyat mezunuyum ve malesef atanma ihtimali çok düşük. Önlisanstan hangi bölümleri okuyabiliyoruz?

 9. Buse dedi ki:

  Imam hatip mezunuyum nereleri tercoh edebilirim ,bölüm dışı tercih edebilir miyim ?

 10. Melike dedi ki:

  Merhaba lise son sınıftayım muhasebe bölümü okuyorum bu sene kpss ye gireceğim hangi mesleği seçebilirim

 11. Esra dedi ki:

  Merhaba.ben kadın giyim modelistlik bölümünden mezunum ayrıca adalet 2.sınıfdayım.ben kpss ye girdiğimde modelistlik bölümünden girmek istemiyorum adaletten girmem için önce adaleti mi bitirmem gerek aaba

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, zaten lise bölümünüzden bir memur alımı yapılmıyor. Gene en iyisi önlisans olarak sınava girmek.
   Her ne kadar henüz iki yıllık üniversitenizi bitirmemiş olsanız da sınava önlisans adalet mezunu olarak girebiliyorsunuz. Fakat bölümünüzden mezun olduğunuz tarihten sonraki KPSS atamalarında tercih yapabilirsiniz.

   Bu arada Bana DESTEK olmak istiyorsan telefonuna Mobil Uygulamamı indirebilirsin!

   Uygulama aşağıdaki linkte, Tıkla ve Yükle

   https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bakalimbilelim.andrapp&hl=tr

 12. Fevziye dedi ki:

  Mrb hocam yardiminiza cok ihtiyacim var akim karisik. Ben imam hatip mezunuyum bu yil ki kpssde nereleri tercih edebilirim ?? lutfen ayrintili bir cewap bekliyoorum tsk

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, alanınızda memur alımı nerdeyse hiç yok. Bazen 1-2 adet gassal(ölü yıkayıcısı) kadrosu açılıyor ve 87-88 gibi puanlarla kapatıyor ama bunun dışında tüm lise mezunlarının ortak kodu olan 2001 kodundan uygun memurlukları da tercih edebilirsiniz. Bu memurluklara girebilmek için ise en az 95 civarı puan almanız lazım ki şansınız olsun.

   Bu arada Bana DESTEK olmak istiyorsan telefonuna Mobil Uygulamamı indirebilirsin!

   Uygulama aşağıdaki linkte, Tıkla ve Yükle

   https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bakalimbilelim.andrapp&hl=tr

 13. Melike Sert dedi ki:

  Merhaba dışticaret mezunuyum kpssde 70puan gibi bi net cıkaracagımı düsünüyorum. İlk deneyimim o yuzden Hangi bölümleri secebilirim lütfen yardımcı olurmusunuz 3001 zor ama kendi bölümüm daha zor, baska bi alternatif yokmu 🙁

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, maalesef ki bu puan ile merkezi atamalarda şansınız olmaz. Ancak Gümrük Bakanlığı’nın açıktan memur alımlarında bir ihtimal mülakatlara kalabilirsiniz.

   Sadece KPSS konularını paylaştığım yeni sitemi ziyaret edip sorularınızı DAHA KOLAY sorabilir ve DAHA KOLAY takip yapabilirsiniz.

   Tıklayın: http://www.kpsshocasi.com

 14. Tansu dedi ki:

  Merhaba tercih kılavuzu yayınlanmış diye bir haber vardi baktim ama sadece saglik alaninda atamalar var baska bir tercih kılavuzu dahami yayinlanacak yoksa baska bolumlerden atama olmayacakmı ben bankacılık ve sigortacılık mezunuyum 80.75 aldim atanma durumum varmi duz memurlukta olabilir

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, o tercih kılavuzu yayınlandı diye haber yapan haberciler, hayatı reyting ve paradan ibaret olan gazetecilik anlayışına sahip ve bu meslekten men edilmesi gereken gereksiz insanlardır. Bunlara ve bunların haberlerine itibar etmeyin. Kılavuz henüz yayınlanmadı ve aralık ayında yayınlanır büyük ihtimal. Önlisans mı lisans mı belirtmemişsiniz ama her iki türlü durumda da taban puan 85 altını görmemiş ve görme ihtimali de düşük bundan sonra.

   Sadece KPSS konularını paylaştığım yeni sitemi ziyaret edip sorularınızı DAHA KOLAY sorabilir ve DAHA KOLAY takip yapabilirsiniz.

   Tıklayın: http://www.kpsshocasi.com

 15. Tansu dedi ki:

  Umarim en kisa surede cevap verirsiniz eger hic umut yoksa tekrar ygs ye hazirlanmam gerekecek cunku saglik okumak her zaman avantajdır. Birde sgk atamalarinada basvurabiliyormuyum. acil yardim bekliyorum atanma durumumuda degerlendirebilir misiniz

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, o tercih kılavuzu yayınlandı diye haber yapan haberciler, hayatı reyting ve paradan ibaret olan gazetecilik anlayışına sahip ve bu meslekten men edilmesi gereken gereksiz insanlardır. Bunlara ve bunların haberlerine itibar etmeyin. Kılavuz henüz yayınlanmadı ve aralık ayında yayınlanır büyük ihtimal. Önlisans mı lisans mı belirtmemişsiniz ama her iki türlü durumda da taban puan 85 altını görmemiş ve görme ihtimali de düşük bundan sonra.

   Sadece KPSS konularını paylaştığım yeni sitemi ziyaret edip sorularınızı DAHA KOLAY sorabilir ve DAHA KOLAY takip yapabilirsiniz.

   Tıklayın: http://www.kpsshocasi.com

 16. Tansu dedi ki:

  Onlisans hocam peki 3001 nitelik koduyladami atanmam imkansiz bu arada cevabiniz icin cok sagolun

 17. Tansu dedi ki:

  Onlisans hocam peki 3001 nitelik koduyladami atanmam imkansiz bu arada cevabiniz icin cok sagolun.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Üzgünüm ama zor. 3001 kodlu memurluklar(ŞOFÖR VS HARİÇ) zaten 89 altını görmedi 2014 KPSS atamalarında…

   Sizin için açıktan zabıt katibi atamaları bir şans olabilir, bence şansınızı bu açıktan alımlarda deneyin.

 18. Tansu dedi ki:

  Peki hocam mulakat sarti varmi eger varsa benim mulakata cagirilmam olanakli mi hani mulakata cagirilmak icin puan barajimi var ? bizi aydinlattiginiz icin tekrar tekar tasekkurler

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Açıktan alımlarda elbette ki mülakat var ama bu sizin moralinizi bozmasın. Misal zabıt katipliği alımı için iyi bir klavye beceriniz var ise daha daha şanslı olursunuz.

 19. Tansu dedi ki:

  Tabi hocam birde o var ya bilmem kac saniyede kac kelime yazma zorunluluğu keske turkiyedeki sistem farkli olsaydi herkes okudugu alanla ilgili bir is yapsaydi bankalarda calisanlarin %80 i farkli bolumler okuyup farkli mazeret veya referans taninarak ise alinmislar bu nasil istir bilmiyorum ama Allah kimsenin cefasini baskasinin sefasi yapmalarina izin vermesin cunku bizim ne sartlarda bu seviyeye (her ne kadar iyi olmasada) geldigimizi bir o bilir. cok sagolun hocam iyi gunler

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Maalesef ki dediğiniz her konuda haklısınız… Ülkemizde sistem böyle gidiyor ve düzelmez de…

   Klavye konusunda ise 3dakkada 90 hatasız kelime şartı aranıyor. Zaten 1 ay klavye çalışması yapsanız bunu rahatça halledersiniz.

 20. Tansu dedi ki:

  Peki hocam hangi klavyeden sorumlu tutulucaz herhangi bir bilginiz varmi

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Sanırım sınav esnasında istediğiniz(f veya Q klavye) klavye türü ile yazma hakkınız var ama f klavyede yazmaya alışırsanız daha iyi olur ilerisi için de…

 21. Tansu dedi ki:

  Haklisiniz hocam cok sagolun dediginiz gibi yapacam

 22. Esra dedi ki:

  Merhabalar hocam ben dış ticaret mezunuyum kpss de 67 aldım atanmam imkansiz gibi birsey duz memurluk olarak tercih yapmak istiyorum nasil yapabilirim hangi bolum oluyor yardimci olursaniz cok sevinirim.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, arkadaşlar sizde şöyle bir yanılgı var; 2001(liseler), 3001(önlisanslar) ve 4001(lisanslar) kodlu düz memurluklar yüksek kapatan memurluklardır. Çünkü bu kodlar ortak kod olup ilgili öğrenim düzeyindeki tüm mezunlar tercih edebilmektedir. Bu kod daha ziyade yüksek puan alıp bölümünden alım olmayanlar için faydalıdır. Yani şöyle diyeyim ki misal önlisans 3001 kodlu düz memurluklar en az 88 ile kapatmıştır. Yani 67 puan ile atanmanız maalesef imkansız.

 23. ömer dedi ki:

  arkadaşlar ben maliye önlisans mezunuyum maliye bölümü banka ve sigorta alanının alt birimi olarak okudum tercih yaparken banka ve sigorta kodundan da tercih yapabiliyormuyum bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, maalesef ki sadece bölümünüzden açılan memurlukları tercih edebilirsiniz. Bölümünüzün kpss nitelik kodu 3181 olarak görünüyor. Tercih kılavuzunda 3181 koduyla açılan memurlukları tercih edebilirsiniz.

   Sadece KPSS konularını paylaştığım yeni sitemi ziyaret edip sorularınızı DAHA KOLAY sorabilir ve DAHA KOLAY takip yapabilirsiniz.

   Tıklayın: http://www.kpsshocasi.com

 24. umıt dedi ki:

  hocam benim kpss lisans 2016 p3 pauanım 81 sosyoloji mezunuyum bu ilk yılım atama şansım zor ancak ailemin isteğiyle tercih vermek istiyrum kendi bölümüm dışında sadece 4001 i mi verebiliyrum şimdiden teşekürler 🙂

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, hem sosyoloji bölümünden açılan kadroları hem de tüm lisans mezunlarının ortak kodu olan 4001 kodlu memurlukları tercih edebilirsiniz. Lakin 4001 kodlu memurluklar en düşük 87-88 seviyesinde kapattığı için 4001 yazmanız mantıklı olmaz. Bence alanınızdan açılan memurlukları tercih edin hep.

   Sadece KPSS konularını paylaştığım yeni sitemi ziyaret edip sorularınızı DAHA KOLAY sorabilir ve DAHA KOLAY takip yapabilirsiniz.

   Tıklayın: http://www.kpsshocasi.com

 25. nuri alparslan dedi ki:

  merhabalar ben önlisansdan sınava girdim önlisans puanım 73 ben düz memurluklarada başvurmak istiyorum aranan şartlarda 2001 herhangi bir liseden mezun diyor ben onu tercih edebilirmiyim acaba ???

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, sınava önlisanstan girdiyseniz 2001 koduyla tercih yapamazsınız ki. 2001 kodu belirttiğniz gibi liseler içindir. Önlisansların genel nitelik kodu 3001’dir. Fakat 73 puanla herhangi bir kadroya yerleşme ihtimaliniz maalesef ki yok.

   Sadece KPSS konularını paylaştığım yeni sitemi ziyaret edip sorularınızı DAHA KOLAY sorabilir ve DAHA KOLAY takip yapabilirsiniz.

   Tıklayın: http://www.kpsshocasi.com

 26. Doğuş dedi ki:

  İki yıllık bilgisayar mezunuyum nereleri tercih verebiliyorum puanım 82 yardımcı olurmusunuz
  Bir de meb onaylı bilgisayar sertifikası isteniyor benim o sertifikayı almama gerek varmı zaten bilgisayar mezunuyum hem lise hem üniversite şimdiden teşekkür ederim

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, girdiğiniz önlisans KPSS ile bölümünüzden açılan kadroları ve tüm önlisans mezunlarının ortak kodu olan 3001 kodlu uygun memurlukları yazabilirsiniz ancak 3001 memurlukların gelme ihtimali bu puanla pek mümkün değil. Sertifika olayına gelirsek de bilgisayar dersi gördüğünüz için bu sertifikaya gerek yok.

 27. serkan dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin Ekrem bey Ben Bilişim veritabanı mevzunuyum lise dengi 2001 koduyla denilen yerleri yazdım fakat ön lisan okuyorum ve devam etmekde ben ön lisans istiyen yerleride yazabilirmiyim tercihde teşekkürler

Yorum Yazın
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları ziyaretçilerin kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan bakalimbilelim.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

%d blogcu bunu beğendi: