güncel kampanyalar

KPSS Memurluk sürecindeki adaylar, 2014 KPSS puanları ile yerleştirme yapılan 4 atama döneminin ikincisi olan 2015/1 atamasında tercih işlemlerini yapmaya devam ediyor. 2015/1 Tercih Kılavuzu yayına gireli henüz üç gün oldu. Yüksek puanlılarda “memurlukta hangi kurumları tercih etmeliyim” endişesi, düşük puanlılarda ise “hangi kuruma ve memurluklara atanabilirim” endişesi var. Tüm bu düşünceler arasında hangi kurumlar, hangi kpss memurluk kadroları kimler için uygundur, buna ilişkin bir yazı yazmak istedim.

 

 

 

Ben, Tayin İmkanı Kolay Kurumlar İstiyorum !

 

Tayini kolay kurumları istiyorsanız öncelikle araştırmanız gereken tayin imkanı neredeyse hiç olmayan kurumları araştırmaktır. Bu sebeple yapacağınız ilk iş, yazmamanız gereken kurumları saf dışı bırakmaktır.

 

 

Bu Kurumları Kesinlikle Tercih etmeyin:

Burada sıraladığım kurumlar, gerek kağıt üstünde gerekse de fiili olarak tayin imkanı olmayan ya da çok zor olan kurumlardır. Bu sebepledir ki tayin imkanı kolay kurumlarda memur olmak isteyenler mümkün mertebe bu kurumlardan uzakta durmalıdır.

 • KİT kurumlarından Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü, TÜDEMSAŞ, TÜVASAŞ, Türkiye Taşkömürü Kurumu, TÜLOMSAŞ…
 • Belediyeler, İl Özel İdareleri
 • Üniversiteler
 • Ekonomi Bakanlığı
 • Atatürk Araştırma-Kültür Merkezi Başkanlıkları
 • Atom Enerjisi Kurumu Başkanlığı

 

Tayin İmkanı Nispeten İyi Kurumlar:

Burada adını vereceğim kurumlar, kağıt üstünde de olsa tayin veya becayiş imkanı nispeten daha kolay kurumlardır. İl ve ilçelerde teşkilatlanmaları çok yüksek olduğu için tayin açısından avantaj sunmaktadırlar.

 • KİT kurumlarından TEİAŞ, EÜAŞ, ET ve SÜT KURUMU, ETİ MADEN İŞLETMELERİ, EÜAŞ…
 • Sosyal Güvenlik Kurumu
 • İçişleri Bakanlığı
 • Milli Eğitim Bakanlığı
 • Orman ve Su işleri, Çevre ve Şehircilik, Maliye Bakanlığı…

 

 

 

Ben, Yüksek Maaşlı Memurluk İstiyorum !

 

KPSS Memurluk yolunda her türlü durumu göze alıp yüksek maaşlı memurluklarda çalışmayı kafanıza koyduysanız, tercih edeceğiniz kurumlar aşağı yukarı bellidir.

 

Yüksek Maaş Veren Kurumlar:

 • Bütün KİT kadroları (Ortalama giriş maaşı 2600 küsür)
 • Belediyeler(Standart memur maaşı + yaklaşık 150tl-800tl arasında değişen sds(sosyal denge sözleşmesi tazminatı) ödemeleri)
 • İl Özel İdareleri(Standart memur maaşı + yaklaşık 150tl-800tl arasında değişen sds(sosyal denge sözleşmesi tazminatı) ödemeleri)

en yuksek maas veren kurumlar

 

 

Ben, Vatandaş Odaklı ve Hareketli Bir Memurluk İstiyorum !

KPSS Memurluk

Eğer ki iş yoğunluğundan kaçan bir değilseniz, vatandaş ile birebir iletişim içinde olmayı seviyorsanız, ikna kabiliyetiniz yüksek, iletişiminiz kuvvetli ise sizler için de uygun kurumlar mevcuttur. bu kurumların bazılarında mevzuat bilgisi de edinerek kendinizi geliştirme imkanı bulabilirsiniz.

 

Yoğun Tempolu, Vatandaş Odaklı Kurumlar:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK): En hareketli kurumların başındadır. 77 milyon vatandaşın da bu kurumda işi var.
 • İçişleri Bakanlığı’na bağlı Nüfus Müdürlüğü: Adından da anlaşılacağı üzere herkesin işinin düştüğü bir kurum.
 • Tapu Müdürlüğü: Her ne kadar online sistemler vasıtasıyla iş yoğunluğu biraz azalsa da heyecanın, tantananın hiç eksilmediği kurumların başındadır.

 

 

 

Ben, Yüksek Maaş, Tayin vs. Değil Rahat Bir Memurluk İstiyorum !

 

Herkes memurluğu yatış bir meslek grubu olarak görür ama çoğu zaman öyle değildir. Bu mesleği yatış yapan çalışmayan memur tipidir. Bir de bunların yanı sıra çalışmak isteseniz de iş bulamayacağınız memurluklar vardır. Tabi buradaki benzetmeden kastım rahat memurluklardır. Siz de bu rahat memurlukları değerlendirebilirsiniz.

 

Düşük Tempo ve İş Yoğunluğu Olan Kurumlar:

 • Enerji ve Tabii Kaynaklar, Gençlik ve Spor, Çevre ve Şehircilik, Orman ve Su İşleri, Kültür ve Turizm, Bilim Sanayi ve Teknoloji gibi pasif bakanlıklar…
 • Üniversiteler
 • DSİ

 

Dikkat: Memurluk öyle bir şeydir ki hiç istemediğiniz kurumda mutlu olabilirsiniz, çok istediğiniz bir kurumda huzur bulamayabilirsiniz. Her şey iş ortamına, amirlerinize bağlı… Gerek benim gerekse başka kişilerin veya sitelerin verdiği bilgiler, genel durum üzerinedir. İstisnai durumlar ile her şey değişebilir. Hepinize rahat bir kpss memurluk tercih süreci diliyorum, hoşçakalın.

 

Kategori: KPSS Memurluk

Ekrem Özdemir Hakkında

Sabırlı, sakin, bildiğini paylaşmaktan keyif alan faydacı yaklaşımına sahip bir kişilik... Okundukça anlaşılacak biri değil, anlaşıldıkça okunulacak biri...

Yazıya Yapılan Yorumlar

 1. Selimhan dedi ki:

  Bir atanabilsem, tayin mayin istemiyorum. Tek dileğim atanmak. Bu sefer umudum çok yüksek inşallah.

 2. aslı dedi ki:

  il özel idaresi en cazibi gibi ben başvurdum ama atanamadım.Bir daha deneyeceğiz şansımızı artık

 3. best54 dedi ki:

  Gönlümüz de Ben, Tayin İmkanı Kolay Kurumlar İstiyorum !geciyorama kimine nasip oluyor kimine olmuyor.

 4. suna dedi ki:

  kpss ortaöretim için de geçerlimi yukarıdaki memurluklar

Yorum Yazın
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları ziyaretçilerin kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan bakalimbilelim.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

%d blogcu bunu beğendi: