KPSS’de Yüksek Puan Nasıl Alınır?

KPSS’de Yüksek Puan Nasıl Alınır?

28 Ağustos 2015 69 Yazar: Ekrem Özdemir
kampanya haberleri
kampanya haberleri

2018 KPSS çalışmalarına kimimiz start verdi kimimiz ise hala nereden başlayacağını bilmiyor. 2018 KPSS’ye nasıl çalışmalıyız, KPSS’de nasıl yüksek puan alınır noktasında soru işaretleri ile dolu olan adaylar için temel bir kaç öneride bulunmak adına bir yazı kaleme almak istedik.

 

2018 KPSS’de Yüksek Puan Nasıl Alınır?

Çalışmaya erken başlayın:

KPSS’de yüksek puan almak için yapacağınız en temel şey sınava erkenden çalışmaya başlamaktır. Erken başlamanın önemi, ilerleyen zamanlardaki sıkılma, bunalma durumlarını önlemesinden kaynaklanmaktadır. KPSS’ye erkenden çalışmaya başlayarak bir güne düşen çalışma saati de azalır, bu şekilde memurluk sınavına çalışırken kolay kolay sıkılmazsınız. Yine eksik olduğumuz konuları daha çok tekrar edebilmek adına daha çok vakit bulmamıza yardımcı olacaktır.

En İyi Memurluk Hangisi? Okumak için TIKLAYIN

Bilgi sorusu gelen konularda farklı kaynaklar da kullanın:

KPSS memurluk sınavlarında özellikle tarih alanından gelen sorular adayları çok ikilemde bırakmaktadır. Cevaplar açıklanında hiç umulmadık derecede yanlış sayısı çıkardığımız tarih dersi, çok sayıda bilgi sorusu içerdiği için bizleri çok zorluyor. Bu sebeple tarih dersi için değişik bir kaç kaynak kitap daha almak, farklı soru bankaları vasıtasıyla değişik bilgi sorularını çözmek çok faydalı olacaktır. Türkçe, matematik gibi derslerin anlatımları aşağı yukarı tüm yayınlarda aynı şekildedir fakat tarih dersi çok çok farklı bilgiler içerdiğinden kpss kitap kaynaklarında çok değişik şekilde işlenmektedir.

Kendinizi en rahat ettiğiniz sistemle çalışın:

KPSS’de nasıl yüksek puan alınır diye internette dolaşan öneriler zincirinde; özet çıkartın, evden dışarı çıkmayın, başka bir şeye odaklanmayın, kitap üzerine not alın falan filan diye söylemler bulunuyor. Ben ise buna tamamen karşıyım. Burada insanların 15 yıldır süregelen bir öğrenme alışkanlığı var. Bunu aniden değiştirmenin bir faydası olması söz konusu değil bana göre. Bu sebeple adaylar, en rahat öğrenebilecekleri sistemleri ile hareket etmeli!

KPSS’de tercih yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Okumak için TIKLAYIN

 

En iyi olduğunuz alana daha fazla yüklenin:   

2018 KPSS’ye hazırlanıp özellikle 70 veya 80 puan aralığında bir puan almak isteyip de bir türlü bu seviyelerde puan alamayanlar için en önemli tavsiyem; en iyi bildikleri alana çok daha ayrıntılı çalışıp hata payını azaltmalarıdır. Bir örnekle açıklayayım; misal KPSS’de türkçe testinden 30 soruda 21-22 net çıkartabiliyorsunuz ama matematiğiniz çok zayıf. Ne kadar çok çalışsam da matematiğimi yapamıyorum diyorsanız çok daha iyi sonuçlar aldığınız türkçe testine daha iyi çalışarak yanlış sayınızı 2-3 soruya indirip netinizi arttırın. Üstesinden gelemediğiniz derse çalışmak yerine kavrayabildiğiniz bir derste daha mükemmel olmaya çalışmak size çok büyük avantaj sunacaktır. KPSS memurluk adaylarının düşük puan almalarının en büyük nedeni, yaptıkları stratejik hatalardır. Yapamadığı bir test alanı için gereğinden fazla uğraş gösterip iyi oldukları alanları geri plana atan adaylar KPSS’den düşük puan alıyor.

Memur ne iş yapar? Okumak için TIKLAYIN

 

Bilmediğiniz soruları cevaplandırmayın:

KPSS memurluk sınavında birçok aday muallakta kaldığı soruları veya hiç bilmedikleri soruları dahi “…belki doğru çıkar” düşüncesiyle cevap kağıdına işaretliyor. KPSS’den düşük alan(60-70 puan alanlar) çevremdeki kişilerin kpss sonuç tablosunu incelediğimde neredeyse doğru sayısı kadar yanlış sayısı olduğunu gördüm hep. KPSS’de çok düşük puan alanlar, sadece net bildikleri soruları bile işaretleseler en az 3-4 puan daha fazla alırlar.

 

Basit matematik sorularını kaçırmayın:

Son olarak KPSS matematik testini çok az yapanlar veya hiç yapamayanlar için bir önerim olacak. Bazı soru kalıpları için çözüme yönelik kısayolları veya işlemsiz çözümleri öğrenin. Misal çarpanlara ayırma sorularının bir kolay yolu mevcut. Kare, küp veya 4.dereceden çarpanlara ayırma sorularında x ve y değişkenleri için payı veya paydayı sıfırlamayacak bir rakamsal değer verip sonuca ulaşabilirsiniz. Şıklar arasındaki x ve y değişkenlerinin yerine de verdiğimiz rakamları koyup eşleşen sonucu bulabilirsiniz rahatça. Bu ve benzer birçok yöntem mevcuttur. Kısacası matematikte pratik yöntemleri öğrenmeye bakın.

Matematik olmadan KPSS’de Yüksek Puan Nasıl Alınır? Okumak için TIKLAYIN

 

KPSS’de Yüksek Puan Nasıl Alınır diyenler için umarım ki faydalı bir makale olmuştur. KPSS memurluk sürecinde her daim yanınızdayım. Hoşçakalın.