KPSS’de Yüksek Puan Nasıl Alınır?

kampanya haberleri
kampanya haberleri

2018 KPSS çalışmalarına kimimiz start verdi kimimiz ise hala nereden başlayacağını bilmiyor. 2018 KPSS’ye nasıl çalışmalıyız, KPSS’de nasıl yüksek puan alınır noktasında soru işaretleri ile dolu olan adaylar için temel bir kaç öneride bulunmak adına bir yazı kaleme almak istedik.


 

2018 KPSS’de Yüksek Puan Nasıl Alınır?

Çalışmaya erken başlayın:

KPSS’de yüksek puan almak için yapacağınız en temel şey sınava erkenden çalışmaya başlamaktır. Erken başlamanın önemi, ilerleyen zamanlardaki sıkılma, bunalma durumlarını önlemesinden kaynaklanmaktadır. KPSS’ye erkenden çalışmaya başlayarak bir güne düşen çalışma saati de azalır, bu şekilde memurluk sınavına çalışırken kolay kolay sıkılmazsınız. Yine eksik olduğumuz konuları daha çok tekrar edebilmek adına daha çok vakit bulmamıza yardımcı olacaktır.

En İyi Memurluk Hangisi? Okumak için TIKLAYIN

Bilgi sorusu gelen konularda farklı kaynaklar da kullanın:

KPSS memurluk sınavlarında özellikle tarih alanından gelen sorular adayları çok ikilemde bırakmaktadır. Cevaplar açıklanında hiç umulmadık derecede yanlış sayısı çıkardığımız tarih dersi, çok sayıda bilgi sorusu içerdiği için bizleri çok zorluyor. Bu sebeple tarih dersi için değişik bir kaç kaynak kitap daha almak, farklı soru bankaları vasıtasıyla değişik bilgi sorularını çözmek çok faydalı olacaktır. Türkçe, matematik gibi derslerin anlatımları aşağı yukarı tüm yayınlarda aynı şekildedir fakat tarih dersi çok çok farklı bilgiler içerdiğinden kpss kitap kaynaklarında çok değişik şekilde işlenmektedir.

Kendinizi en rahat ettiğiniz sistemle çalışın:

KPSS’de nasıl yüksek puan alınır diye internette dolaşan öneriler zincirinde; özet çıkartın, evden dışarı çıkmayın, başka bir şeye odaklanmayın, kitap üzerine not alın falan filan diye söylemler bulunuyor. Ben ise buna tamamen karşıyım. Burada insanların 15 yıldır süregelen bir öğrenme alışkanlığı var. Bunu aniden değiştirmenin bir faydası olması söz konusu değil bana göre. Bu sebeple adaylar, en rahat öğrenebilecekleri sistemleri ile hareket etmeli!

KPSS’de tercih yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Okumak için TIKLAYIN

 

En iyi olduğunuz alana daha fazla yüklenin:   

2018 KPSS’ye hazırlanıp özellikle 70 veya 80 puan aralığında bir puan almak isteyip de bir türlü bu seviyelerde puan alamayanlar için en önemli tavsiyem; en iyi bildikleri alana çok daha ayrıntılı çalışıp hata payını azaltmalarıdır. Bir örnekle açıklayayım; misal KPSS’de türkçe testinden 30 soruda 21-22 net çıkartabiliyorsunuz ama matematiğiniz çok zayıf. Ne kadar çok çalışsam da matematiğimi yapamıyorum diyorsanız çok daha iyi sonuçlar aldığınız türkçe testine daha iyi çalışarak yanlış sayınızı 2-3 soruya indirip netinizi arttırın. Üstesinden gelemediğiniz derse çalışmak yerine kavrayabildiğiniz bir derste daha mükemmel olmaya çalışmak size çok büyük avantaj sunacaktır. KPSS memurluk adaylarının düşük puan almalarının en büyük nedeni, yaptıkları stratejik hatalardır. Yapamadığı bir test alanı için gereğinden fazla uğraş gösterip iyi oldukları alanları geri plana atan adaylar KPSS’den düşük puan alıyor.

Memur ne iş yapar? Okumak için TIKLAYIN

 

Okudunuz Mu?  Önlisans Muhasebe Bölümü Memur Alımları ve Atamaları

Bilmediğiniz soruları cevaplandırmayın:

KPSS memurluk sınavında birçok aday muallakta kaldığı soruları veya hiç bilmedikleri soruları dahi “…belki doğru çıkar” düşüncesiyle cevap kağıdına işaretliyor. KPSS’den düşük alan(60-70 puan alanlar) çevremdeki kişilerin kpss sonuç tablosunu incelediğimde neredeyse doğru sayısı kadar yanlış sayısı olduğunu gördüm hep. KPSS’de çok düşük puan alanlar, sadece net bildikleri soruları bile işaretleseler en az 3-4 puan daha fazla alırlar.

 

Basit matematik sorularını kaçırmayın:

Son olarak KPSS matematik testini çok az yapanlar veya hiç yapamayanlar için bir önerim olacak. Bazı soru kalıpları için çözüme yönelik kısayolları veya işlemsiz çözümleri öğrenin. Misal çarpanlara ayırma sorularının bir kolay yolu mevcut. Kare, küp veya 4.dereceden çarpanlara ayırma sorularında x ve y değişkenleri için payı veya paydayı sıfırlamayacak bir rakamsal değer verip sonuca ulaşabilirsiniz. Şıklar arasındaki x ve y değişkenlerinin yerine de verdiğimiz rakamları koyup eşleşen sonucu bulabilirsiniz rahatça. Bu ve benzer birçok yöntem mevcuttur. Kısacası matematikte pratik yöntemleri öğrenmeye bakın.

Matematik olmadan KPSS’de Yüksek Puan Nasıl Alınır? Okumak için TIKLAYIN

 

KPSS’de Yüksek Puan Nasıl Alınır diyenler için umarım ki faydalı bir makale olmuştur. KPSS memurluk sürecinde her daim yanınızdayım. Hoşçakalın.

 

Ekrem Özdemir

Sabırlı, sakin, bildiğini paylaşmaktan keyif alan faydacı yaklaşımına sahip bir kişilik... Okundukça anlaşılacak biri değil, anlaşıldıkça okunulacak biri...

You may also like...

69 Responses

 1. behsat dedi ki:

  yapacağınız en temel şey sınava erkenden çalışmaya başlamaktır.olayın sırrı bence burda çalışmadan biryere varılmıyor.

 2. Tuğba dedi ki:

  Hocam şimdi ben onlisans bilgisayar Programcılığı mezunuyum kpss de hiç matematik yapmasam atanabilirmi yim .. atanabilirse m kaç türkçe kaç tarih yapmam lazım .. geniş detaylı bilgilendirme yaparmisin iz.

 3. SEVGİ dedi ki:

  merhaba hocam ben iç mimarlık uzatmalı öğrencisiyim.fakat 2 yıllık önlisans diploması alarak nerelere hangi koşullarda atanabilirim? bir de mezun olduğu zaman bölümümle ilgili atamamda nasıl bir değişiklik olacak?kpss hakkında bilgi sahibi olmak ıstiyorum cunku hep ozel sektörde çalıştım…

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, iki yıllı hangi bölümü bitirdiniz? Siz bölümünüzü de belirtin, size genel süreci aktarayım anlaşılır bir şekilde.

   • SEVGİ dedi ki:

    MERHABA HERHANGİ BİR 2 YILLIK BÖLUM MEZUNU DEĞİLİM.İÇ MİMARLIK 2. SINIFTAN DERSİM KALMADIĞI İÇİN ÖNLİSANS DİPLOMASI ALMAYI HAK EDIYORUM.BU KOŞULLARDA VE MEZUN OLDUĞUM ZAMAN NELER OLACAK BİLGİ ALMAK İSTİYORUM.TEŞEKKÜR EDERİM…

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Hmm şimdi anladım. Bu koşullarda önlisans diploması aldığınızda 3001 nitelik kodundan açılan kadroalra başvurabilirsiniz sadece. Bu kadrolara yerleşebilmek için de en az 87-88 puan almalısınız ki şansınız olsun.

 4. yusra dedi ki:

  Ben 2yıllık pazarlama 4yıllık işletme mezunuyum aöfden tamamladım kpss a grubu genel yetenek genel kültürden sınava girmem gerkiyor alan bilgisinde girmeyeceğim kpss b grubundan girebilmek ve tercih yapmak mümkün mü teşekkürler

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, eğer ki a grubu uzmanlık vs gibi meslekler için uğraşmayacaksanız ve sadece düz memurluklar için uğraşacaksınız b grubu oturuma gireceksiniz. Yani genel kültür genel yetenek oturumu… Sınava lisans işletme mezunu olarak gireceksiniz. Bu şekilde alacağınız p3 puan türüyle düz memurlukları tercih edebilirsiniz.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

 5. yusra dedi ki:

  Teşekkür ediyorum

 6. Aykut dedi ki:

  Merhaba Ekrem Hocam. Ben iki yıllık elektrik mezunuyum. Elektrik istemiyorum. Acaba başka hangi bölümleri tercih edebilirim?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, sanırım genel olarak elektrik alanına karşı ilgisizsiniz. Açıkcası bölüm dışından tüm önlisans mezunlarının ortak kodu olan 3001 kodundan açılmış düz memurluk kadrolarını da tercih edebilirsiniz. Lakin bu kadrolara atanabilmek içi en az 87-88 puan almanız lazım ki şansınız başlasın.

   Eğer ki kendi bölümünüzden yerleşmek isterseniz de taban puanlar 85ler seviyesinde şu an. 85 ve üstü puan hedefleyerek kendi bölümünüzden de atanabilirsiniz.

   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

   Bana Destek Olmak İstiyorsan! Yazılarımı sosyal medya hesaplarında paylaşman bile yeterli olacaktır.

 7. eda dedi ki:

  ben insaat teknolojisi önlisans mezunuyum 2014 kpss 50 nete 78 aldım bu sene atanmak için kac almam gerek hic mat yapamıyorum insaat teknikerlerin ne kadar alım oluyor

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, maalesef ki bölümünüzden alımlar fazla yapılmıyor. Taban puanlar şu an 87 civarında. Sanırsam yaklaşık 85-90 net yapmanız gerekiyor en az. Yakın zamanda oluşturduğum hesaplama robotu vasıtasıyla 87 alabilmek için yaklaşık kaç net gerektiğini deneyerek bulabilirsiniz.

   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

   Not: 2016 KPSS puanı hesaplaması için hazırladığım KPSS PUAN HESAPLAMA sistemini kullanabilirsiniz. Bu şekilde genel bir fikir edinebilirsiniz.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla

   Bana Destek Olmak İstiyorsan! Yazılarımı sosyal medya hesaplarında paylaşman bile yeterli olacaktır.

 8. salih homan dedi ki:

  HOCAM ŞÖYLE Kİ MESLEK LİSESİ ÇIKIŞLI BİR ÖĞRENCİYİM ELEKTİK ELEKTRONİK BÖLÜMÜNDEN MEZUN OLDUM AÖF DE BEN ÖNLİSANS ACİL DURUM VE AFET YÖNETİMİ OKUYORUM ŞUAN İLK DÖNEMDEN DERSİM KALMADI BU DÖNEM 2, DÖNEM KPSS DEN ÖNLİSANSTAN GİREYİM SİZCE BÖLÜMDE ALIM OLUR MU SİZCE ÖNLİSANS YOKSA ORTAÖĞRETİMDEN GİRMEYİ DÜŞÜNÜYORUM ,,,

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, Özetle lise kpss mi önlisans kpss mi diyorsunuz dimi…

   Açıkçası incelediğim kadarıyla acil durum ve afet yönetimi bölümünden hiç alım yapılmamış. Tabi bunu siz de detaylı bir şekilde bakın yine. Bu sebepledir ki lise düzeyi elektrik-elektronik bölümünden kpss ye girmeniz daha avantajlı olacaktır diye düşünüyorum. Çünkü lise elektrik-elektronik bölümünden bir miktar alım yapılıyor ve taban puanlar en son 85 e kadar düşmüş.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 9. seda dedi ki:

  Hocam meraba. Ben maliye önlisans mezunuyum. Kpss den atanabilmem icin en az kac puan almam gerekir.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, şu an ki atamalara bakıldığında maliye taban puanlar 85 civarında. Puanların artacağını hesaba katarsak 85 üstü puan almalısınız en az ki şansınız başlasın.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 10. Can dedi ki:

  İyi günler.adalet myo öğrencisiyim.2 sınıfm bu yıl okulum bitiyor. Ekim ayındaki kpssye hazırlanıyorum Ve matematiğim hiç yok çok kötüyüm. Diğer dersler İyi ama matematik olmuyor. Matematik ten 5 ne çıkarmam lazım ne yapabilirim yardımcı olabilirmisnz.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, açıkcası adalet bölümünden atanmak çok ama çok zorlaştı. En az 88-89 puan almanız lazım. Matematiğiniz çok kötüyse işiniz zor ama matematik netinizi gene 5-10 arası yapabilirsiniz. Matematikten soru çıkan ve nispeten en basit olan konulara çalışın ki oralardan gelen soruları yapasınız. Bunun dışında çok yüksek puan alamasanız da Adalet Bakanlığı’nın zabıt katibi alımlarını da değerlendirebilirsiniz.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 11. Ömer dedi ki:

  Merhaba hocam anestezi okuyorum şu an kaç net yapmam gerek ki bir yere atanabileyim?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, bu sınavın zorluğuna göre değişir. Ama en azından 70-75 net yapmaya çalışın…

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 12. hamid dedi ki:

  selam hocam meslek lisesi inşaat teknolojisi ögrencisiyim lise duzeyi kpss ile kendi bolum alimi var mi kac puan

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, açıkçası çok ama çok alım yapılmış bölümünüzden. Yani misal 2014 KPSS ile toplamda 3 kadro açılmış size. Gene de KPSS’de 88-90 civarı bir puan almanız ve 3-5 kadro açılması durumunda memur olma şansınız yüksek olur.

   Not 1: Günlük hayattaki olayları kendi gözümden yorumladığım blogumu ziyaret edip ücretsiz bir şekilde abonem olabilirsiniz. Hepinizi beklerim…

   Uydu Kafa —>>> http://www.uydukafa.com

   Not 2: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not 3: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 13. Reform dedi ki:

  Merhabalar Ekrem bey. Öncelikle böylesine faydalı çalışmalar yapıp insanları aydınlattığınız için teşekkürü size borç bilirim. KPSS ortaöğretim düzeyi sınavına gireceğim. Sınav tarihi 23.10.2016 . Sınava çalışmaya Ocak ayından itibaren niyetliyim ancak sağlık durumum el vermedi . Sağlık durumum hala kötü ancak bu sınavdan mutlaka yüksek almam gerek. Sizce bugünden itibaren başlanılan disiplinli bir çalışma ile KPSS sınavından yüksek puan alınabilir mi? Kendime nasıl bir çalışma programı hazırlamalıyım. (günde kaç saat ve hangi ders) KPSS sınavına ilk kez gireceğim ve gerek nasıl çalışmam gerektiği konusunda, gerekse neye ne kadar çalışmam gerektiği konusunda hiçbir bilgim ve tecrübem yok. Eğer yardımcı olabilirseniz size minnettar kalırım. Saygılar. İyi çalışmalar.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim… öncelikle hangi lise türü ve bölümünden mezun olduğunuzu da belirtirseniz ona göre yorumu şekillendirebileceğim durum olabilir. Şimdi ben sizi herhangi bir düz lise mezunu olarak görüp cevabımı aktarmaya çalışacağım.

   Şimdi lise düzeyi KPSS çok kolay, onu belirteyim. Buradaki önemli nokta, verilen süre içerisinde soruları yetiştirebilmektir. Bu sebeple hızlı olmak önemli. Bir de temel seviyeniz ne durumda onu bilmek lazım. Misal temel matematik bilginiz nasıl? Türkçe bilginiz nasıl? Eğer ki ortalama bir temeliniz var ise şimdi başlayıp 3 ay içinde bile standart ama düzenli bir çalışmayla hazırlık yapabilirsiniz. Ölümüne değil de anlayarak düzenli bir şekilde ve diğer sosyal hayata vakit kalacak şekilde çalışmanız daha doğru olacaktır.

   Gelelim asıl olay olan atama kısmına. Açıkçası lise düzeyinden memur alımları çok ama çok az. Yani bu şartlarda atanabilmeniz için en az 96-97 puan almanız lazım. O derece zor yani. Bu arada çok geçmiş olsun, umarım ki eskisinden daha sağlıklı olursunuz… Aklınızda kalan noktaları her daim danışabilirsiniz.

   Not 1: Günlük hayattaki olayları kendi gözümden yorumladığım blogumu ziyaret edip ücretsiz bir şekilde abonem olabilirsiniz. Hepinizi beklerim…

   Uydu Kafa —>>> http://www.uydukafa.com

   Not 2: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not 3: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

   • Reform dedi ki:

    Selamlar, öncelikle ilginiz için tekrar teşekkür etmek istiyorum. Meslek lisesi mezunuyum matematik temelim çok az var . Mat 1 biraz yapabiliyorum. Türkçem çok iyidir çalışmadan bile çok iyi net yapacağıma inanıyorum Türkçeden . Diğer sözel dersleri de çalışarak mutlaka yaparım. Sözelim iyi genel olarak yani Ekrem bey.

    • Ekrem Özdemir dedi ki:

     Selamlar, zaten lise KPSS’de mat1 tarzı sorular var. Yani çalışırsanız yapabilirsiniz. En kötü ihtimalle 85 civarı ve üzeri puanlar almaya çalışın ki en azından Adalet Bakanlığı’nın açtığı zabıt katibi alım ilanlarında şansınız olsun…

     Not 1: Günlük hayattaki olayları kendi gözümden yorumladığım blogumu ziyaret edip ücretsiz bir şekilde abonem olabilirsiniz. Hepinizi beklerim…

     Uydu Kafa —>>> http://www.uydukafa.com

     Not 2: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

     Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
     Not 3: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 14. Reform dedi ki:

  Bulunduğum ile atanma şansım yüksek puan alırsam artıyormu

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, elbette ki ne kadar yüksek puan alırsanız istediğiniz kadroya atanma durumunuz o kadar kolaylaşır. Lakin şu da önemli ki istediğiniz yerde kadro açılacak mı acaba? Her şey bunlara bağlı olarak değişir.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar; Bir önceki yorumunuzda cevap gönderdim. Elbette ki ne kadar yüksek puan alırsanız o kadar şanslı olursunuz. Ama istediğiniz ilde açılacak kadro sayısı da önemli.

 15. Hayriye dedi ki:

  Merhabalar hocam ben çevre mühendisliği bölümündeyim 2 yılım kaldı bitmesine kpss için alımı ve kaç puan ile kaç net yapmam gerek bunu sormak istiyorum Teşekkürler..

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, çevre mühendisliği bölümünden çok fazla sayıda alım yapılmıyor. Misal 2014 KPSS’nin toplamdaki 4 atama dönemi boyunca 56 kadro açılmış. Taban puanlar ise 86 yı görmüş durumda… Yani en az 86-87 puan almayı hedefleyin. Bunun için kaç net gerekli bilmiyorum ama şu linkten deneyerek yuvarlak bir hesap yapabilirsiniz. Tıkla, KPSS Puanını Hesapla

   Not 1: Günlük hayattaki olayları kendi gözümden yorumladığım blogumu ziyaret edip ücretsiz bir şekilde abonem olabilirsiniz. Hepinizi beklerim…

   Uydu Kafa —>>> http://www.uydukafa.com

   Not 2: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not 3: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 16. ayşe dedi ki:

  merhabelar hocam ben istanbulda oturuyorum eskiden de girdim kpss ye barajı geçtim ama tercih yapmadım çocuklarım küçüktü.meslek lisesi mezunuyum .bölümüm hazır giyim.matematikten soru yapacağımı sanmıyorum.benim bölümümde atama var mı şimdden teşşekürler.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, maalesef ki bölümünüzden alım yapılmamış hiç. Ama bölüm dışından tüm önlisans mezunlarının ortak kodu olan 3001 kodundan açılan uygun memurlukları da tercih edebilirsiniz. ama bu kadrolara girebilmek için de en az 88 ve üstü puan almanız lazım ki şansınız olsun. Bunun dışında da açıktan zabıt katibi alımlarını da deneyebilirsiniz alacağınız puan ile. Misal 80-85 arası bir puan aldınız ve merkezi atamada atanamadınız. Siz de zabıt katibi alımlarında şansınız deneyebilirsiniz.

   Not 1: Günlük hayattaki olayları kendi gözümden yorumladığım blogumu ziyaret edip ücretsiz bir şekilde abonem olabilirsiniz. Hepinizi beklerim…

   Uydu Kafa —>>> http://www.uydukafa.com

   Not 2: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not 3: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 17. asya dedi ki:

  Mrb bn mekatronik mezunuyum..kpssden en az kac net yapsam yerleşebilirim

 18. asya dedi ki:

  Mekatronik önlisans kpss puani kac

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, bu bölümden maalesef ki kadro nadir açılıyor. En son 2016 haziran atamasında 4 kadro açılmış ve taban puanlar 86 ile kapamış görünüyor.

   Not 1: Günlük hayattaki olayları kendi gözümden yorumladığım blogumu ziyaret edip ücretsiz bir şekilde abonem olabilirsiniz. Hepinizi beklerim…

   Uydu Kafa —>>> http://www.uydukafa.com

   Not 2: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not 3: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 19. Zeliha dedi ki:

  Merhaba hocam , pazarlama önlisans mezunuyum önlisans kpss ye gireceğim 3001 hariç hangi kadrolara atanabilirim ve ne kadar puan gerekli ? Teşekkürler

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, bölüm kpss kodunuz 3167 görünüyor. Yani hem 3167 kodundan açılan memurlukları hem de 3001 kodundan açılan memurlukları tercih edebilirsiniz. Puan açısından ise bölümünüzden de fazla kadro açılmadığı için en az 88 almanız lazım ki şansınız olsun. Siz gene de sınava girip en yüksek puanınızı almaya çalışın.

   Not 1: Günlük hayattaki olayları kendi gözümden yorumladığım blogumu ziyaret edip ücretsiz bir şekilde abonem olabilirsiniz. Hepinizi beklerim…

   Uydu Kafa —>>> http://www.uydukafa.com

   Not 2: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not 3: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 20. CB dedi ki:

  HOCAM MERHABALAR HERKESE YANIT VERMİŞSİNİZ CEVAPLARINIZ VE İLGİNİZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER TIBBİ DÖKÜMANTASYON VE SEKRETERLİK ALANINDA BİLİYORSUNUZ Kİ ALIMLAR ÇOK AZALDI EN DÜŞÜK KAÇLA KAPATTI VE ATANMAK İÇİN ORTALAMA KAÇ NET YAPMAMIZ LAZIM, ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM KOALY GELSİN

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, ben de sizlere teşekkür ederim. Aslında tıbbi dökümantasyon ve sekterlik alımlarının azaldığını söylemek pek mümkün değil. Misal son atamada tam 211 kadro açılmış ve taban puanlar 83’ü görmüş.
   Net konusuna gelecek olursak bu aslında o sınavın zorluğuna bağlı olarak değişiyor. İsterseniz sitemdeki kpss puan hesaplama bölümünden deneyerek ortalama bir net bulabilirsiniz.

   Not 1: Günlük hayattaki olayları kendi gözümden yorumladığım blogumu ziyaret edip ücretsiz bir şekilde abonem olabilirsiniz. Hepinizi beklerim…

   Uydu Kafa —>>> http://www.uydukafa.com

   Not 2: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not 3: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 21. Zeynep dedi ki:

  Selamlar benim bir sorum olacak kamu yönetimi mezunu olacam seneye Eskişehir’e atanmak istiyorum kadro Açılıyor mu her sene açılıyorsa kaç puan Almam lazım atanmak için

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, kamu yönetimi memurluklar şu an ki şartlar itibariyle 84 civarında kapatıyor. Keşke 2016 lisans KPSS’ye girmiş olsaydınız.
   Kadro olayı o ildeki kurumların ihtiyaçlarına göre değişir. Belki o ilde bölümünüzden hiç alım da olmayabilir. Tamamen şansa bağlı bir durum.

   Not 1: Günlük hayattaki olayları kendi gözümden yorumladığım blogumu ziyaret edip ücretsiz bir şekilde abonem olabilirsiniz. Hepinizi beklerim…

   Uydu Kafa —>>> http://www.uydukafa.com

   Not 2: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not 3: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 22. Büşra dedi ki:

  Merhabalar ben bilişim teknolojileri mezunuyum liseden kpss ye gireceğim kaç la atanabilirim bide duz memurluk kac puan istiyor birde baska neler secebiliyoruz ortaogretim kpss ile şimdiden teşekkürler☺☺

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, bilişim güzel bir bölüm. Kadro açılıyor bu bölümden. En son 85 ile kapatmış. Yani en az 85 ve üstü almayı hedefleyin. Biraz tempo ile rahat olur…

   Not 1: Günlük hayattaki olayları kendi gözümden yorumladığım blogumu ziyaret edip ücretsiz bir şekilde abonem olabilirsiniz. Hepinizi beklerim…

   Uydu Kafa —>>> http://www.uydukafa.com

   Not 2: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not 3: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 23. Arzu dedi ki:

  Merhaba hocam,duz lise mezunuyum,kpss girecem,yeni calismaya basladim,en kolay kac puanla hangi tercihi yapabilirim

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, açıkçası düz lise mezunu olarak işiniz zor. Merkezi atamalarda bir memurluğa girebilmek için en az 95-96 puan almanız lazım ki şansınız olsun. Ama siz yine de alabileceğiniz kadar yüksek puan almaya çalışın. Zabıt katibi, infaz koruma memurluğu gibi açıktan alım ilanlarını da deneyebilirsiniz.

   Not 1: Günlük hayattaki olayları kendi gözümden yorumladığım blogumu ziyaret edip ücretsiz bir şekilde abonem olabilirsiniz. Hepinizi beklerim…

   Uydu Kafa —>>> http://www.uydukafa.com

   Not 2: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not 3: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 24. Hilal dedi ki:

  Merhaba, ben bu sene düz liseden mezun oldum ve lise düzeyi kpss ye gircem. Sizce kaç net-puan yapmalıyım. Ve bununla ilgili bir kaç öneri beni aydınlatırsanız sevinirim ☺

 25. Kaya dedi ki:

  Merhaba ben Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon bölümü mezunuyum. 2 yıllık bir bölümden mezun oldum ve dgs sınavına gireceğim ancak kpss ile memur olma hayalim devam ediyor. Bu branştan mezun olduğum için kpss de hangi birimlere başvurmalı ve ne iş yapabileceğimi son olarakta puan ortalamam en düşük hangi seviyede olmalı merak ediyorum. Yardımlarınız ve ilginiz için teşekkür ederim.

 26. Adınız* dedi ki:

  İyi günler.Ben imam hatip mezunuyum.Bu daldaki kpps alımları ve kadrolar neler?Ortaöğretim kpps için ne kadar puanla biryerlere yerleşebilirim?Bilgilendirrseniz teşekkkür ederim. 🙂

 27. Eylul dedi ki:

  Slmlar meslek lisesi buro yonetimi mezunuyum. Ortaogretimden girecegim kadro acilirmi, kac puan gerekli bilgi verirseniz cok sevinirim..

 28. Nergiz dedi ki:

  Merhaba ben lise 3 hemsirelik okuyorum atamalar nasıl ve kac puan almam gerekiyor

 29. GAMZE dedi ki:

  merhabalar hocam çocuk gelişim 2 yıllık mezunuyum atanmam için kaç puan gereklı ve o puan için hangi bölüme yönelmeliyim sizce?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, iki yıllık çocuk gelişimi bölümünden memur alımı pek yok. 2014 KPSS atamalarında toplamda 5 adet kadro açılmış ve en son 82 puan ile kapatmış. Tabi bölümünüz dışında tüm önlisans mezunlarının ortak kodu olan 3001 kodlu uygun memurlukları da tercih edebilirsiniz. Ama bu kadrolar da en 88 civarı puanla kapatıyor.

   Bu arada Bana DESTEK olmak istiyorsan telefonuna Mobil Uygulamamı indirebilirsin!

   Uygulama aşağıdaki linkte, Tıkla ve Yükle

   https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bakalimbilelim.andrapp&hl=tr

 30. Utku BAHAR dedi ki:

  Öncelikle merabalar. Ben İzmir-Ödemiş’ten yazıyorum.Ödemiş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi eski adıyla Ödemiş Endüstri Meslek Lisesi’nden yeni mezun oldum. Okulumuzun gönderdiği Sivil Savunma veİtfaiyecilik bölümüne tercih yaptım ve kilolarımdan dolayı almadılar. Ben de aynı gün gidip KPSS Ortaöğretim düzeyine başvuru yaptım.Az önce bir abimden şunu duydum. Okulundan hangi bölümden mezunsan, (Ben makina tekn. mezunuyum.)başka bir meslek dalı memurluğuna tercih yapamazsın.Çünkü kalifiyeli eleman olarak gözüküyorsunuz dedi.Ama makina bölümünü tabiri caizse zoraki okudum.Yani o meslekten bir yere atansam bile çalışamam.Şu anda da sıkı bir şekilde çalışmaya çalışıyorum ve masabaşı düz bir memurluk istiyorum.Matematiğim temelden kötü olsa da elimden geleni ve fazlasını yapmaya çalışıyorum.Şu anda çok da geç değilken ne yapmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim? Herkes başka birşey söylüyor. Haliyle kafam darmadağın oldu.Geniş bir şekilde bilgilendirirseniz çok minnettar olucam. Şimdiden teşekkür ederim. İyi Çalışmalar “Bakalım Bilelim” ailesi.. 🙂

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar; öncelikle kafa karışıklığına hiç gerek yok.
   Şimdi lise makine teknolojisi alanından mezunsunuz. Bu bölümden memur alımı yapılıyor ve taban puanlar 84 civarında kapanmış en son. Bölüm dışından da tüm lise mezunlarının ortak kodu olan 2001 kodundan açılan uygun memurlukları tercih edebilirsiniz. Lakin bu 2001 kodundan açılan memurluklar için en az 95 civarı puan almalısınız. Bana kalırsa siz yine çok daha kolay olan ve düşük puanla kapatan alanınızdan girin memurluğa. Her ne kadar alanınızı sevmesenizde kamuda sizi zorlayacak bir iş olmaz merak etmeyin.

   Bu arada Bana DESTEK olmak istiyorsan telefonuna Mobil Uygulamamı indirebilirsin!

   Uygulama aşağıdaki linkte, Tıkla ve Yükle

   https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bakalimbilelim.andrapp&hl=tr

 31. nuray dedi ki:

  merhaba ben harita kadastro önlisans mezunuyum.daha sonra okulöncesi öğretmenliğini bitirdim.suan önlisans olarak sınava giremiyorum kadastro olarak atanmam nasıl olacak.hazirandaki kpss ye girmemiştim.

 32. Huseyin dedi ki:

  Hocam ben şuan edebiyat okuyorum 3.sinifim kpssye şimdi çalışmaya başlasam erken mi olur yoksa tam zamani mi ayrica matematigim cok kotu degil ne onerirsiniz acaba ?

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Selamlar, eğer ki sıkılmazsanız yavaştan başlayabilirsiniz. Kendinizi eksik hissettiğiniz derslerden başlayabilirsiniz mesela.

   Sadece KPSS konularını paylaştığım yeni sitemi ziyaret edip sorularınızı DAHA KOLAY sorabilir ve DAHA KOLAY takip yapabilirsiniz.

   Tıklayın: http://www.kpsshocasi.com

 33. Merve dedi ki:

  Meraba hocam ben kiz meslek çocuk gelişimi mezunuyum ortaöğretim kpss den ne yapmam lazım ki yerleşebileyim şimdiden teşekkür ederim.

  • Ekrem Özdemir dedi ki:

   Merhabalar, çocuk gelişimi bölümü hem lise hem önlisans hem de lisans düzeyinde mevcut olduğu için lise düzeyi bölümden memur alımı pek tercih edilmiyor. Nitekim 2014 KPSS atamalarında lise düzeyi çocuk gelişimi bölümünden sadece 1 adet kadro açılmış ve o da 84 civarında kapatmış. Sizin yapmanız gereken alabileceğiniz en yüksek puanı alıp kadro açılmasını beklemektir. En azından 85 üstünde puanlar almaya çalışın.

   Sadece KPSS konularını paylaştığım yeni sitemi ziyaret edip sorularınızı DAHA KOLAY sorabilir ve DAHA KOLAY takip yapabilirsiniz.

   Tıklayın: http://www.kpsshocasi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir