KPSS Memurluk 

KPSS’ye 2 Ay Kala Nasıl Çalışılır?

kampanya haberleri
kampanya haberleri

Daha önceki yazılarda da dile getirdiğim gibi mühendis, mimar, avukat, tekniker, teknisyen, memur, bilgisayar işletmeni, vhki gibi unvanlara sahip memurluk kadrolarına girebilmek için çift yıllarda yapılan KPSS‘ye girmek gerekiyor. Haliyle bu durum 2016 KPSS’yi daha da önemli kılıyor. Bunun üzerine kamudaki bazı memurların görevine son verilmesi ve 2010 KPSS’de kopya çekerek memuriyete girenlerin memuriyetinin iptal edilmesi gelişmeleriyle birlikte 2016 KPSS çok daha önemli bir hale geldi. Aklında memurluk olan ya da olmayan herkes bu durumdan kendisine bir avantaj çıkabilme durumunu dikkate alarak bu yıl ki KPSS’ye daha bir hevesle bakıyor.

 

 

KPSS’ye 2 Ay Kala Nasıl Çalışılmalı?

 

2016 Lisans KPSS’yi geride bıraktık ama yaklaşık iki ay sonra Ortaöğretim(lise) ve Önlisans Mezunlarına yönelik KPSS oturumları yapılacak. Bu KPSS döneminde aklında memurluk olmayan insanlar dahi bir ihtimal memur olabilmek adına sınav başvurusunu yaptı. Fakat adaylar kendi içlerinde KPSS’ye 2 ay kala nasıl çalışılır, hangi konulara bakılmalı, ne tarz sorular sorulur tarzında birçok soru ile boğuşmaya başladı. Peki KPSS’ye 2 ay kala nasıl çalışılmalı, nasıl yüksek puan alabiliriz? Aşağıda sıralayacağım önerilerden yararlanarak kendinize bir yol haritası belirleyebilirsiniz.

 

—>>> Yakınlarınızdaki bir kırtasiye veya kitapçıdan ya da internet üzerinden 2016 KPSS Lise/Önlisans kitabı alın. Esasen lise, önlisans veya lisans olsun çok da fark etmez. Tüm düzeylere ait KPSS genel kültür genel yetenek sorularının formatı ve konuları aynı olduğu için güncel olan bir KPSS hazırlık kitabı ile sınava hazırlanabilirsiniz.

—>>> Çok iyi olduğunuz derse aşırı ağırlık vermeyin. Mesela sınav formatı açısından Türkçe dersiniz çok iyiyse konuların tamamını bir kere gözden geçirip hatırladıktan sonra o dersle ilgili soru çözme kısmına geçebilirsiniz hemen.

—>>> Çok kötü olduğunuz ders grubuna fazla ağırlık vermeyin. Özellikle matematik konusunda birçok aday “sıfır” durumda olduğunu belirtiyor. Böyle durumda olan adayların sınava 2 ay gibi az bir zaman kala bu derse yoğunlaşması zaman kaybı yaratacaktır. Burada en doğru yöntem, çözülebilecek derecede çok basit olan konulara çalışmaktır. Misal temel kavramlar, sayılar, birinci dereceden denklemler gibi konulardan toplamda 4-5 tane soru gelebiliyor. Haliyle bu konuları biraz bakıp matematikten en azından 4-5 net yapabilirsiniz.

—>>> KPSS’ye 2 ay kala nasıl çalışır sorusuna vereceğin en net cevaplardan biri “ölümüne çalışmayın” şeklinde olacaktır. Her ne kadar KPSS’ye 2 ay kala nasıl çalışır noktasında çözümler üretmeye çalışsak da körü körüne bir çalışma sistemi ile başarıya ulaşmak zordur. Ayrıca olası olumsuz sonuçları da çok yıpratıcı olur. Buradan varmak istediğim nokta şu ki kendinize de vakit ayırmayı ihmal etmeyin. Komple derslerle boğuşmak yerine haftada bir gün de olsa kendinize ayırın.

—>>> KPSS çalışmalarına en çok keyif aldığınız dersten başlayın. Hem az bir zaman kalması, hem mevsimin sıcak olması hem KPSS’ye olan yabancılık hem de memur olma ihtimaline yönelik genel umutsuzluk durumlarından ötürü sınava hazırlık esnasında çabuk sıkılmanız olasıdır. Bir anda havlu atıp çalışmaları bırakabilirsiniz. KPSS çalışmalarınızı bildiğiniz ya da keyif aldığınız bir dersten başlatmanız sizin için itici bir güç olacaktır.

 —>>> İnternette yer alan soru kaynaklarından olabildiğince faydalanın. Zaman zaman süre koyarak KPSS denemeleri çözün ve kendinizi sınav formatına hazır edin.

 

kpss hazirlikKPSS’ye 2 ay kala çalışmak elbette ki yorucu ve zor bir süreç olacaktır ama asla umutsuz olmayın. Ayrıca yüksek puan alamam vs. gibi düşüncelerle de çalışmalarınızı ihmal etmeyin. Birçok yerde belirttiğim şeyi tekrarlamak istiyorum; alabileceğiniz en yüksek puanı almaya çalışın, kalan kısım için hayırlısı deyip geçmek durumundasınız. Nitekim şansın nereden geleceği belli olmaz. Belki bölümünüzden çok sayıda alım olur ve taban puanlar düşer, belki açıktan zabıt katibi/infaz koruma memuru gibi alım ilanlarında fırsat elde edebilirsiniz.

roflbot (4)

roflbot (5)

↓ Bu yazılar da faydalı olabilir ↓

4 Thoughts to “KPSS’ye 2 Ay Kala Nasıl Çalışılır?”

 1. Merhaba iyi günler. Ben açık düz lise mezunuyum. Ne olabilirim ve atanma şansım, taban puanlar hakkında bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler

  1. Selamlar, lise düzeyinde memur alımları çok. Merkezi atamalarda en son 95 puan ile memur alımı yapılmış.(şoför vs. hariç) Tabi siz yine de sınava girip alabileceğiniz kadar yüksek puan almaya çalışın. en azından açıktan zabıt katibi, infaz koruma memuru gibi alımlarda şansınız olabilir.

   Bu arada Bana DESTEK olmak istiyorsan telefonuna Mobil Uygulamamı indirebilirsin!

   Uygulama aşağıdaki linkte, Tıkla ve Yükle

   https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bakalimbilelim.andrapp&hl=tr

 2. Sınava 1 buçuk ay ve daha yol kat edemedim. Dogru dzgün calisamiyorum. En düşük puandan alım olacakmış. Tabi düşük puan istemiyorum ama aslı var mı merak ettm

  1. Selamlar, yok çok düşük puanlarla alım olacak, yok 10binlerce memur alınacak falan filan gibi aşırı abartılı haberlere kanmayın. Bunların olma ihtimali sıfır. Siz alabileceğiniz kadar yüksek puan almaya çalışın sadece…

Leave a Comment

%d blogcu bunu beğendi: