KPSS’ye Girmeli Miyim?

KPSS’ye Girmeli Miyim?

17 Ağustos 2016 23 Yazar: Ekrem Özdemir
kampanya haberleri
kampanya haberleri

Bilindiği üzere çift yıllarda yapılan KPSS ile düz memurluk atamalarında tercih yapılabiliyor. Haliyle 2016 yılında yapılan ve yapılacak olan Genel Kültür Genel Yetenek sınav oturumlarından elde edilen puanlarla; mühendis, mimar, avukat, tekniker, teknisyen, memur, bilgisayar işletmeni, vhki gibi memurluklar tercih edilebiliyor.

2016 Lisans KPSS oturumu yapıldı ve sırada Lise/Önlisans KPSS oturumları var. Bu oturumlara girecek memur adayları bir hayli fazla olacak gibi görünüyor. Peki neden?

 

 

 

 

2016 KPSS Süreci Hareketli Geçiyor

 

Yazılı ve görsel medyadan takip ettiğiniz üzere darbe girişimi neticesinde kamuda büyük çaplı görevden almalar yapıldı ve yapılmaya da devam ediliyor. En son rakamlar itibariyle 80 binin üzerinde kamu personeli açığa alındı ve bir yandan da direkt memurluktan atılma işlemleri başlatıldı. Bunun üstüne 2010 KPSS’de kopya çekerek yüksek puan alan ve kamuya yerleşenlerin de memurluklarının iptal edilmesine yönelik yapılan düzenlemeyle kamuda çok sayıda personel açığı oluştuğunu söyleyebiliriz. Tüm bu gelişmeleri takip eden adaylar, kamuya yerleşebilme ihtimalleri üzerine KPSS’ye daha bir umutla sarılmaya başladı.

 

 

2016 KPSS Memur Alımları Artacak Mı?

 

Yukarıda saydığımız gelişmeler doğrultusunda 2016 KPSS memur alımları artacak mı sorusuna net bir şekilde “evet” diyebiliriz. Fakat buradaki asıl konu; hangi kuruma, hangi memur grubuna, hangi öğrenim düzeyine, hangi bölümlere hangi oranda alım yapılacağıdır. Misal Emniyet ve TSK’da çok sayıda açık oluştuğu için bu kurumlara çok daha fazla sayıda alım olacaktır. Hatta diğer kurumlara yapılacak alımlardan kırpılıp bu kurumlara yapılacak alımların daha fazla olacağını söyleyebiliriz. Nitekim 10.000 kişilik polis alım ilanı ile bunun sinyalleri verildi.

2016 kpss memur alımları2016 KPSS memur alımları artacak olsa da adayların temkinli davranmaları ve alabilecekleri en yüksek puanı almak için çaba göstermeleri gerekmektedir. Bunun dışında yüksek puan alamayacağını düşünen, bölümünden alımı olmayan ve diğer nedenlerle umutsuz olan herkesin 2016 lise/önlisans KPSS’ye girmesini tavsiye ederim. Nitekim ummadığınız anda bölümünüzden kadro açılabilir ya da taban puanlar ummadığınız seviyelere düşebilir. Yine açıktan alım ilanları vasıtasıyla şansınız da artabilir.

Net olarak 2016 KPSS memur alımları artacak desek de yetkililerden şu konulara dikkat etmelerini ısrarla istiyoruz:

 

  1. Merkezi atama yöntemi daha fazla tercih edilmeli
  2. İdari kadrolardaki memur açığının takviyesi, yine en az aynı sayıda yapılmalı
  3. Boşalan düz memurluk kadrolarından oluşan memurluk kontenjanı polis, öğretmen gibi alımlar için kullanılmamalı. Özetle kamunun genel yükünü çeken düz memurluk kadroları hafife alınmamalı.