KPSS’yle Memur Olmak İsteyenler!

KPSS’yle Memur Olmak İsteyenler!

13 Mayıs 2015 375 Yazar: Ekrem Özdemir
kampanya haberleri
kampanya haberleri

Özel sektördeki iş imkanların az olması ve çalışma şartlarının nispeten zor olması nedeniyle belli bir öğrenim düzeyinden mezun olanlar, iş güvencesi yüksek olan devlet memurluğuna yöneliyor. Bu kadrolara yerleşebilmek için ise belirli periyotlarda yapılan ve Kamu Personeli Seçme Sınavı olarak adlandırılan KPSS’ye girip,  alınan puan ile memur atamaları döneminde tercih yapmak gerekiyor. Peki garantili iş ve maaş nedeniyle tercih edilen memurluk kadrolarına nasıl girilir? KPSS’yle memur olmak için ne yapılmalı?

 

 

KPSS’yle Memur Olmak İçin Yapılacaklar

 

KPSS düz memurluk kadrolarından birine atanmak istiyorsunuz ve henüz ilk kez bu sınava gireceksiniz. Nereden başlamalısınız?

*İlgili KPSS’ye Girmek: Öncelikle KPSS düz memurluk kadrolarına girebilmek için çift yıllardaki KPSS memurluk sınavlarını takip etmelisiniz. Çünkü ÖSYM’nin yaptığı merkezi atamalarda kullandığımız puan, çift yıllarda yapılan KPSS memurluk sınavından aldığımız P3 puanıdır. Yani an itibariyle 2018 KPSS memurluk sınavlarına hazırlanmalısınız.

 

Üniversite Okurken Memur Olmak

 

*Mezunu olduğunuz öğrenim düzeyi ve bölümün durumu: Bu da sizler için çalışmaya başlamadan önce araştırılması gereken bir durumdur. KPSS memurluk atamalarında, bölümünüzden önceki atamalarda kaç adet alım yapıldığı, kadro sayılarının artma/azalma durumunu, bölümünüzden mezun olan rakip sayınızı ve bunların KPSS’deki başarı düzeyleri öğrenmeniz sizin için çalışma temposu anlamında belirleyici olacaktır. Bu araştırmalardan çıkacak sonuçlara göre KPSS düz memurluk kadrolarına atanmak için çok yüksek puan veya ortalama bir puan almanız gerektiğini bilerek hareket edeceksiniz.

 

KPSS’de Hangi Kurumlar Tercih Edilmeli

 

*Diğer adayların genel nabzını tutmak: KPSS düz memurluk yolunda bir adım öne çıkmak istiyorsanız bir adım daha fazla bilgi sahibi olmalısınız. Bu da KPSS forumlarında, bloglarında gezmekle mümkün olabilmektedir. Size önereceğim bu sitede yer alan forum kısmına girerek yarıştığınız kulvardaki diğer adayların paylaşımlarını görebilir, onlarla etkileşim kurabilir ve KPSS Gündemini takip edebilirsiniz. Bu size emin olun yukardaki saydığım iki maddeden çok daha fazlasını katacaktır.

 

 

KPSS’yle memur olmak konusunda aklınıza takılanlar var ise yazı altındaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. Bilmediğim bir şey olsa da araştırıp öğrenmek için erinmeyeceğimden emin olabilirsiniz. Yine KPSS konusunda özellikle yazıya dökmemi istediğiniz bir konu var ise bunu belirtebilirsiniz.

 

Umarım bilgilendirici bir paylaşım olmuştur. Bir sonraki yazılarda görüşmek üzere hoşçakalın.

 

2018 Ocak En Düşük Memur Maaşı Ne Kadar Olacak?