Kredi Kartı İle Taksitli Telefon Satışı Yasağı; Kime Yaradı!

petek temizliği

Merhaba değerli ziyaretçilerim. Bugünkü yazımda, cep telefonu piyasasına kredi kartı ile taksit yasağı konulmasının, amacına ne denli hizmet edebildiğini ve bunun biz tüketicilere nasıl yansıdığını ele alacağım.

 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK)’nun 1 Şubat 2014 itibariyle yürürlüğe koyduğu düzenlemede; telekomünikasyon, kuyumculuk, yemek, gıda ve akaryakıt gibi sektörlerde kredi kartı ile taksit yasağı başlatılmıştı. İktisat bölümünden mezun olmuş biri olarak düzenlemenin özü itibariyle doğru olduğunu söylemek mümkün ama eksikleri çok. Yakın zamanda kuyumculuk sektörü için uygulanan taksit yasağının esnetilerek 4 taksit yapma imkanının sağlanması da görüşümüzü destekleyen bir gelişme olmuştur. Peki kredi kartı ile taksit yasağı uygulanan cep telefonu sektöründe durum nasıl? Üretici kısmını bilmiyoruz ama tüketici kısmında mağduriyetlerin had safhada olduğunu söylemek mümkün.


 

 

 

Kredi Kartı İle Cep Telefonu Satışı

 

Her ne kadar ayağında ayakkabısı olmayıp elindeki IPHONE 6 ile hava atmaya çalışanların mantığını! kavrayamasam da gelişen teknolojiye abartı katmadan ayak uydurmak durumundayız. Yani akıllı cep telefonlarının günümüz teknoloji çağında, gösterişten ziyade zaruri bir ihtiyaç olduğunu kabullenmek gerekir. Akıllı cep telefonları piyasasına kredi kartı ile taksit yasağı getirilmesi, zarar verici bir niteliktedir.

 

 

Kredi Kartıyla Taksitli Cep Telefonu Alamayanlar Hangi Yöntemleri İzliyor?

 

Akıllı cep telefonu almak isteyenler veya halihazırdaki akıllı cep telefonunu yenilemek isteyenler, kredi kartı ile taksitli cep telefonu alımının yasaklanması neticesinde farklı yollara başvurmak durumunda kalıyor. Taksit yasağı neticesinde izlenen bu yollar ile akıllı cep telefonu alanlar telefonun fiyatına göre değişmekle birlikte 150-500 tl arasında fazladan bir maliyete katlanıyor.

 

Kredi Kartına Taksitle Telefon Satışının Yasaklanması

 

Geçenlerde LG G3 akıllı cep telefonu almak adına güvenilir online alışveriş siteleri üzerinden kapsamlı bir araştırmaya girişmiştim. En uygun bulduğum rakam yaklaşık 1400 tl civarıydı. Kredi kartı ile cep telefonu alma yasağı kapsamında telefonu satın alamamıştım. Nasıl olur da en uygun şekilde alırım diye araştırmaya koyulmuştum. Seçenekler şunlardı;

 

 1. Bulunduğum gsm hattının cihaz kampanyasına katılmak: Avea hattı kullanan biri olarak şebekemin düzenlediği LG G3 kampanyasının fiyatlarına baktım. İlgili telefonun maliyeti yaklaşık 1900 tl’ye denk geliyor.(1900-1400=500 tl zarar)
 2. Anlaşmalı bankalar üzerinden kredi çekerek satın almak: Güvenilir alışveriş sitelerinin birçoğu bazı bankalarla anlaşma sağlayarak müşterilerini tutmaya çalışıyor. Bu şekilde yapılan alışveriş ile telefonun maliyeti 12 aylık kredi üzerinden yaklaşık 190 tl artıyor.
 3. Evkur, Evdiz vb. şekilde çalışan mağazalardan senetli veya senetsiz alışveriş: Bu tarz mağazalardan yapılacak telefon alışverişini irdemeleye dahi gerek yok. Katlanacağınız maliyet ile nerdeyse orta segmentte bir cep telefonu daha almanız mümkün.
Okudunuz Mu?  Kazanmanın En Kolay Yolu Forexle Kazan

 

 

Rakamlardan da gördüğünüz üzere kredi kartına taksitle cep telefonu satış yasağı her anlamda tüketiciyi zarara sokan bir düzenleme olmuştur. Taksit yasağı amacına hizmet etmemekle birlikte tüketicileri sömüren ve bankaları ihya eden bir düzenleme haline dönüşmüştür.

Yetkililerden bu sorunu çözmelerini bekliyoruz. Şahsi tavsiyem, en azından kuyumculuk sektöründe olduğu gibi belli bir taksit sayısı miktarı getirilerek kredi kartına taksitle cep telefonu satışına getirilen yasağın esnetilmesidir. Örneğin 5 taksit olarak düzenleme yapılabilir.

 

Umarım sesimiz ilgili birimlere ulaşır. Her daim tüketicinin yanında olmaya devam edeceğiz. Uyarmak, uyandırmak, kılavuzluk etmek, fikir vermek yolunda yazılarımız devam edecektir, hoşçakalın.

16 Comments

Add a Comment
 1. Türkcell, Avea, Vodafone neredeyse tek el oldular bu yasa sayesinde. Madem taksit yasak her şekilde yasaklayın beceremiyorsanız da böyle fırsatçıların yolunu açmayın demi.

 2. bu çok iyi olmuş en azından insanlar borç batağına batmaz

 3. Kredi kartı kullanırken fiyatlar daha makul oluyordu. Şimdi senetle alıyrouz baya fırsata çevirdiler bu işi. Çok yüksek fiyatlar.

 4. e şimdide insanlar açık senet ile alıyorlar üstelikte 300-500 liraya fazlaya ne anladım ben bu işten kazanan elden taksit mağazaları oldu

 5. kredi kartı olanlara yaradı bence boşuna borç altına girmezler

 6. Bence Avea-Vodafone-Turkcell gibi kurumlara yaradı 1000 liralık telefondan 400 tl kar ediyorlar.

  1. Çok haklısınız hocam, taksit yasağı ile tüketici düşünüldü lafta ama tüketici zararına oldu.

 7. Çok güzel bir konuyu dile getirmişsiniz bu şekilde olması tüketiciye köstek telefoncuya köstek mevcut ekonomik koşullarda bir seferde 1500-2000 tl kim bağlayabilir,esnetilmesi iyi olur.

 8. mediamarkt gibi dev bir firma bile hediye kartla taksitli telefon satıyordu. zamanla çözümü buldular 😀

 9. Devlet artık işleri zora sokuyor.

 10. bence en çok eden taksit yapan mağazalara yaradı bu iş

 11. bence en çok eden taksit yapan mağazalara yaradı bu iş

 12. kazanan büyük firmalar oldu tabikide küçük işletmeler bitti haliyle olan küçüğe oldu

 13. bence kimseye yaramadı en güzeli kredi kartı kullanmamak.

 14. nasıl olsa taksitle öderim diye düşünen bankaların tuzağına düşen birsürü insanımız var akıllanmayız.

 15. çok güzel yerinde bir görüş kaleme alınmış malesef bu konuya hiç kimse bakmak istemiyor türkiyede bankaların egemenliği hakim duruma getirildi kime yaradı büyük patronların sörürü düzenine.bankalara yaradı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir