Kredi Kartı Kullanmak Zararlı Mı?

petek temizliği

Ekonomik koşullar giderek zorlaşıyor. İş imkanlarının kısıtlı olmasını bir kenara bırakırsak insanların hali hazırdaki çalışmaları sonucu elde ettikleri gelir miktarıyla bile geçimlerini sürdürmeleri zorlaştı. Çevrenizdeki birçok insanın, borçları devirdaim yaparak hayatını idame ettirdiğini görebilirsiniz. Peki bu borç döngüsünün ayaklarını neler oluşturuyor;

  1. Eş, dost üzerinden borç alışverişi
  2. Kredi Kartları
  3. İhtiyaç Kredileri

 

Son zamanlarda birçok yazılı ve görsel medya araçlarında, eş-dost üzerinden borç almanın ne denli zorlaştığını ifade eden komedi unsurları işleniyor. Geçim şartlarının zorlaştığını gün yüzüne seren bu durum, geçim döngümüzü farklı argümanlar vasıtasıyla sağlamaya itiyor bizleri… Özellikle de kredi kartlarına…

 

 

Kredi Kartlarıyla Borç Döngüsü…

 

Alt ve orta düzey geKredi Kartlarılir mensuplarının borç devirdaimi için en sık kullandıkları yöntem… Zamanında peynir ekmek gibi dağıtılan ve birçok vatandaşta en az 3 tane bulunan kredi kartları… Evdeki toplam gelirin neredeyse yarısı kadar belki daha fazlası bir açıkla karşı karşıya kalan aileler, kredi kartından takviye yaparak açığı kapatıyor. Bu kredi kartının ödemesi geldiğinde de diğer kredi kartından para çekilip bu kart ödeniyor. Borcun birikerek devam ettiği kısır bir döngü… Bu döngünün sonunda ev içinde ekonomik kriz patlıyor, fail ise belli; Kredi Kartları! Suçlu gerçekten kredi kartları mı sizce?

 

 

 

Kredi Kartı Kullanmak Zararlı Mı?

 

Kredi kartı kullanmak zararlı değildir. Aksine birçok avantajları mevcuttur. Hani bir sözümüz vardır ya; Herşeyin azı karar, çoğu zarar. Kredi kartı kullanımınada uyarlayabiliriz bu sözü. Her ne kadar nakit avans kullanma imkanıyla borç döngüsü gerçekleştirsek de kredi kartlarının amacı bu değildir. Kredi kartları, nakit para yerine kullanılan bir harcama yöntemidir.

Zararlı olan kredi kartının kendisi değil, kullanım şeklidir. Nedir bu hatalı kredi kartı kullanım şekilleri?

 

  • Gelirimiz orantısında alışveriş yapmamak: Kredi kartı elimizdeyken, maalesef ki gelirimizi unutarak ya da görmezden gelerek alışveriş yapıyoruz. Taksite bölerim, bir sonraki ay öderim gibi düşüncelerle giderlerimizi hesapsızca arttırıyoruz.
  • Ekstre toplam tutarı yerine kredi kartının asgari ödeme tutarını yatırmak: Bu yazıyı yazan biri olarak önceleri benim de yaptığım hatalardan birisidir. Asgari ödeme tutarı öyle bişey ki ekstrenin tamamını ödeyecek durumda olsanız bile paranın sıcaklığının verdiği etkiyle sadece asgari ödeme miktarını ödüyorsunuz. Bu durum bir sonraki ay çok daha yüksek bir ekstre tutarı ile karşı karşıya kalmamıza neden oluyor. Borcun büyüklüğü hem bir paniğe hem de aylık ödeme dengemizin bozulmasına sebep oluyor.
  • Kredi Kartı ekstrelerini kontrol etmemek: Kredi kartı kullanımlarında bu hatalar da mevcut. Bazılarımız sadece ödemeye ilişkin miktar ve tarih bilgilerini kontrol ediyoruz. Halbuki kağıt formatında ya da e-posta ortamında gönderilen ekstrelerin dönem içi harcama bilgilerini ve provizyonda bekleyen işlemleri de incelemeliyiz. Bu kontrollerle hem olası bir hatalı kayıt(Kredi kartınızdan yanlışlıkla fazla çekilmiş bir ödeme gibi) durumlarını hem de ilerleyen aylara yönelik gider durumunuzu öngörebilirsiniz.
  • Nakit avans kullanımına dikkat etmemek: Her ne kadar acil diye nitelendirebileceğimiz durumlarda kısa sürede nakit sağlamamıza yardımcı olsa da bu tarz aciliyetler dışında kredi kartı nakit avans kullanımı olabildiğince nadir kullanılmalıdır. Nitekim nakit avans çekim ücretleri ve faizleri çok daha yüksektir.

 

Okudunuz Mu?  Kazanmanın En Kolay Yolu Forexle Kazan

Bu yazımda kredi kartının zararlı olmadığını, hatanın kredi kartı kullanım şeklinden kaynaklandığını belirtmeye çalıştım. Yukarıda saydığım hatalı kullanımlardan uzak durduğumuz müddetçe kredi kartının faydalarını daha belirgin şekilde hissederiz. Bir sonraki yazımda, kredi kartının faydaları konusunu ele alacağım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur, hoşçakalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir