Kredi Kartına Taksit Düzenlemesi Sevindirmedi!

petek temizliği

Krediler, kredili mevduat ürünleri ve kredi kartları… Hepsi de hayatımızda sıklıkla kullandığımız, banka sektörünün popüler ürünleridir. Bu ürünler içerisinde en yaygın olarak kredi kartlarını kullandığımızı söyleyebiliriz. Kredi kartlarının en büyük avantajını, taksitlendirme imkanı sağlaması olarak nitelendirebiliriz. Nitekim mobilyadan beyaz eşyaya, cep telefonundan diğer teknolojik ürünlere varana dek yüksek maliyetli birçok ihtiyacımızı, kredi kartına taksit yaparak rahatlıkla karşılayabiliyoruz. Özellikle orta gelir grubunun bu denli yüksek maliyet içeren ürünleri tek kalemde ödeyemeyeceğini hesaba katarsak, toplam maliyeti aylara bölerek ödenebilir hale getiren kredi kartlarının zararlı olduğunu söylememiz mümkün değil.

 

2014 şubat ayında yürürlüğe giren kredi kartı taksit sınırlaması ile bazı sektörlerde kredi kartına taksit imkanı kaldırıldı. Bunun yanı sıra birçok sektörde de kredi kartına taksit sayısı 9 ay ile sınırlandırıldı. Geliri oranında harcama yapmayan kredi kartı kullanıcılarını hedefleyen düzenleme, özellikle bazı sektörlerde sıkıntılara yol açtı. Bunlardan en önemlisi olarak telekomünikasyon sektörü gösterilebilir. Fakat burada sıkıntıyı yaşayan daha ziyade sektörün tüketicileri diyebiliriz. Nitekim hayatımızın ayrılmaz parçası olan akıllı telefonların piyasasındaki işlem hacmi çok büyük. Her yıl sayısızca akıllı telefon alım-satım işlemi gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla kredi kartıyla cep telefonu alımına getirilen taksit yasağı, tüketicileri her anlamda zora sokmuştur.


 

 

Kredi Kartına Taksit Sınırlamasında Yönetmelik Esnetildi!

 

Kredi KartlarıBankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) 25/11/2015 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren yönetmelik değişikliğinde, bazı sektör gruplarında kredi kartına taksit sınırlaması gevşetildi. Yapılan yeni düzenlemeyle mobilya, beyaz eşya ve eğitim-öğrenim ücretlerinde 9 ay olan taksit sınırı 12 ay olarak değiştirilmiştir. Lakin bu değişikliklerin çok yetersiz olduğu aşikardır.

 

 

 

Kredi Kartıyla Taksitli Telefon Satış Yasağı Kaldırıldı mı?

 

Telefon satışlarında taksitlerin kaldırılması tüketiciler nezdinde büyük bir sorun oluşturmuştu ve hala da sorun olmaya devam ediyor. Telefon satışı yapan mağazaların yüksek maliyetli taksit kampanyaları, bankaların nakite taksit düzenlemeleri gibi yöntemler, tüketicilerden çok daha fazla para çıkmasına neden oluyor. Telefon satışlarında kredi kartına taksit yasağı amacına ulaşamamakla birlikte büyük bir mağduriyeti de peşinden sürüklüyor. Kamuoyunda büyük bir beklenti ve baskı olmasına rağmen maalesef ki kredi kartına taksit ile telefon satışı konusunda bir düzenleme yapılmadı.

Tüketicinin cebinden gereksizce fazla para çıkmasını engellemek adına yetkililerin acilen telefon satışlarında kredi kartına taksit sınırlamasını gevşetmesi gerekiyor. Nitekim taksit sınırlamasına rağmen ihtiyacı olanlar akıllı telefon almaya devam ediyor. Maliyeti yükselten çeşitli taksit kampanyaları da telefonların gerçek fiyatına yüzde 10-15 civarı bir fiyat eklemesi yapıyor. Umarız ki ilgililer sesimizi duyar ve kredi kartıyla telefon satışlarında en azından 6 taksit imkanı getirirler.

Okudunuz Mu?  İban No Öğrenme ve Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir