Krediler ve Kredi Kartına Taksitle İlgili Yeni Düzenleme

petek temizliği

Bir süredir krediler ve kredi kartları ile ilgili yeni bir düzenleme yapılacağına dair haberler dolaşıyordu. Açıkçası bu konudaki beklenti de çok yüksekti. Hükümetin de bu konudaki çalışmalarına hız verdiği haberlerini almıştık ki az önce Başbakan Binali YILDIRIM, basın mensuplarına kameralar karşısında bilgilendirme yaptı. Krediler ve kredi kartına taksit düzenlemeleri ile ilgili açıklamalar şu şekildeydi;

 

1-) Kredi kartına taksit sınırlaması neticesinde genel taksitlendirme sayısı 9 iken bu düzenleme ile birlikte kredi kartı genel taksitlendirme sayısı 12’ye çıkarıldı.


2-) Bildiğiniz üzere tüketici(ihtiyaç) kredileri azami taksit sayısı bir önceki sınırlama düzenlemesiyle 36 aya indirilmişti. Yapılan yeni düzenlemeyle birlikte tüketici kredilerindeki azami taksit sayısı 48 aya çıkarıldı.

3-) Bir diğer önemli düzenleme de ev almak isteyenleri çok sevindirecek… Bankaların konut kredisi verirken verdiği azami kredi tutarı, evin değerini belirleyen ekspertizlerin ortaya koyduğu ev değerinin yüzde 75’ine kadar ki miktar idi. Yapılan yeni düzenleme ile birlikte ev kredisinde verilecek azami tutar, evin değerinin yüzde 80’ine kadar verilebilir şeklinde düzenlendi. Yani ev kredisi limitinde 5 puanlık bir artış sağlandı.

 

Gelişmeler oldukça sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim, hoşçakalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir