KYK Bursun Öğrenim Kredisine, Öğrenim Kredisinin Bursa Dönüşmesi

petek temizliği

Binlerce üniversite öğrencisinin merakla beklediği KYK burs ve öğrenim kredisi sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı. Öncelikle burs verilecek öğrenciler kapsamında olanlara KYK bursu, burs veya öğrenim kredisinden herhangi birini almak isteyip gerekli başvuruyu yapmış ve burs çıkmamış öğrencilerin tamamına da KYK öğrenim kredisi verildi. Peki öğrenim kredisinin bursa dönüşmesi mümkün mü? Yine KYK bursu kesilmesi durumunda bursun öğrenim kredisine dönüşmesi nasıl olur?

 

Öğrenim Kredisinin Bursa Dönüşmesi

KYK sonuçları açıklandığında KYK bursu(geri ödemesiz) yerine öğrenim kredisi(geri ödemeli) çıkan öğrenciler doğal olarak öğrenim kredisinin bursa dönüşmesi imkânlarını merak ediyor. Peki öğrenim kredisinin KYK bursuna çevrilmesi mümkün mü? KYK’nın bu konudaki açıklaması nedir, bakalım.


KYK’nın sitesinde yer alan açıklama şu şekildedir;

Kredi almakta iken durumunda sonradan değişiklik olanlardan; Yönetim Kurulunca belirlenen ‘öncelikli burs verilecek öğrenciler’ kapsamına giren öğrencilerin kredileri bu durumlarını belgelendirmek kaydıyla öğrencilerin durumunda meydana gelen değişikliği izleyen ödeme döneminden itibaren bursa dönüştürülmektedir. Bu durumda bulunan öğrencilerin dilekçe ile Kurumumuz Genel Müdürlük adresine posta yoluyla ya da bizzat müracaat etmesi gerekmektedir.

Peki öncelikli burs verilecek öğrenciler kimlerdir? Yine KYK’nın resmi web sitesinde öncelikli burs verilecek öğrenciler ve gerekli belgeler şu şekilde belirtilmiştir;

 • Şehit/Gazi çocuğu (Şehit bekar ise bekar kardeşi/gazi bekar ise kendisi) (İlgili Kurum ve Kuruluşlardan alınacak belge),

 • Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu belgelendirenler.(Tam teşekküllü Devlet Hastanesi)

 • Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar (Kurumumuz tarafından araştırılacaktır.)

 • Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlar, (Kurumumuz tarafından araştırılacaktır.)

 • Milli futbolcular Futbol Federasyonundan alınacak belge (diğer branşlarda milli olmuş amatör sporcular Kurumumuz tarafından T.C Gençlik ve Spor Bakanlığından Milli Sporcu Belgesi.)

 • Anne ve babası vefat edenler,(Kurumumuz tarafından Mernis’den alınmaktadır.)

 

ÜNİVERSİTE OKURKEN PARA KAZANMAK MÜMKÜN MÜ? —> TIKLAYIN

ÜNİVERSİTE OKURKEN MEMURLUK MÜMKÜN MÜ? —> TIKLAYIN

 

KYK Bursunun Öğrenim Kredisine Dönüşmesi

KYK sonuçları ile birlikte adına KYK bursu çıkan öğrenciler, öğrenim kredisi çıkan öğrencilerden farklı olarak devlete hiçbir geri ödeme yapmamaktadır. Fakat KYK bursu sınırsız olmayıp KYK tarafından belirlenen belirli şartların sağlanmaması halinde KYK bursu kesilmektedir. Peki kyk bursunun kesilmesi hangi şartlarda gerçekleşir ve bursun öğrenim kredisine dönüşmesi mümkün müdür?

KYK resmi sitesinde, KYK bursu hangi durumlarda kesilir konusu şu şekilde açıklanmıştır;

 • Başarısız olma,

 • Öğretim kurumundan ayrılma, çıkarılma veya geçici olarak uzaklaştırılma

 • Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma,

 • Öğretim kurumunun kapatılması,

 • Kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alma,

 • Kesin hükümle mahkûm olma hallerinde öğrencilerin bursu kesilmektedir.

   

Yukarıdaki maddeler arasında üniversite öğrencilerinin kafasını en çok kurcalayan kuşkusuz ki BAŞARISIZ OLMA durumu. Nitekim başarısız olma ölçütleri net olarak bilinmemekte. Daha doğrusunu ifade etmek gerekirse başarısızlığın ölçütü her üniversitede farklılık gösterebilmektedir. Konuya ilişkin KYK tarafından şöyle bir bilgilendirme yapılmıştır;

Başarı kriteri öğretim kurumlarının yetkisinde olup başarı kriteri ile ilgili bilgiye öğrencinin öğrenim gördüğü üniversitenin öğrenci işleri biriminden

 

ulaşılabilir. Öğretim kurumu tarafından başarısız olduğu bildirilen öğre

ncinin bursu Kurumumuzca krediye dönüştürülmektedir.

 

Tüm bu şartlar dahilinde bursu kesilen öğrencilere, burslarının kesildiği tarihten itibaren Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliğinde belirlenecek esaslara göre kredi verilebilir. Yani bursun öğrenim kredisine dönüşmesi mümkün olup hatta bu işlem KYK tarafından(öğrencinin başarısız olma durumu bildirildiğinde) otomatik olarak yapılmaktadır. Bu nedenle KYK bursu alan öğrencilerin üniversite ders notlarına dikkat etmesi ve olası zayıf not vb. durumlarda KYK’dan aldığı ödemenin halâ burs kapsamında yapılıp yapılmadığını kontrol etmesi önem arz etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir