Laptop Almak İsteyenlere Tavsiyeler

Her ne kadar aşırı bilgisayar kullanımına karşı çıkan biri olsam da bu cihazın herkese veya her eve şart olduğu düşüncesinden vazgeçmem sözkonusu değil. Sık kullandığımız tabirlerden biri olan “Herşeyi ayarında yapmak…” sözü bilgisayar kullanımında da geçerli.

 

bakalimbilelimm
BakalimBilelim

 

İnternet çağının nimetlerinden hepimiz farklı şekilde faydalanmakla birlikte, bu nimetlere ulaşım konusunda da farklı araçları kullanıyoruz. Kimimiz bilgisayarları, kimimiz tabletleri, kimimiz akıllı telefonları…

 

 

Son zamanlarda özellikle tabletlere müthiş bir rağbet var. Bana katılan veya katılmayanlar olacaktır elbette ama ben tabletlerin yeterli bir internet kullanım kolaylığı ve keyfi verdiği kanısında değilim. Zaten halihazırdaki akıllı telefonlar bana göre tabletin işlevlerini çokça karşılamakta. Bazen yolda tablet ile birbirlerinin fotoğrafını çekenleri görüyorum. O kadar komik bir görüntü ki kendilerini o halde görseler eminim onlarda gülecektir! Dizüstü bilgisayarlardaki işlevselliği ve bilgisayar-internet kullanım keyfini diğerleriyle kıyas dahi etmem. Bu bağlamda sizlere dizüstü bilgisayar alımını önermekle birlikte, hangi özelliklere dikkat edeceğimizi açıklamaya çalışacağım. Tabi diğer yazılarımda da olduğu gibi fazla teknik kavramlara girmeden yapacağım bunu. Aynı zamanda bir kaç laptop önerisinde de bulunacağım.

 

 

Laptop(dizüstü bilgisayar) alınırken hangi özelliklere bakacağız, nelere dikkat edeceğiz?

 

 • İlk ve önemli tavisyelerimden biri, bilgisayarınızı fiyat avantajı bakımından güvenilir online alışveriş sitelerinden almanızdır. Almak istediğiniz bilgisayarı, satış mağazalarından birebir görüp inceleyip karar verdikten sonra online ortamda gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.
 • Ekran Kartı: Ekran kartı özellikle oyunseverler için önemli bir bileşen. Alacağınız bilgisayarı, yarı yarıya veya daha fazla oranda oyun amaçlı alacaksanız ya da yoğun grafik programları kullanacaksanız, ekran kartı özelliğine dikkat etmeniz gerekecektir. Bu bağlamda paylaşımsız, 2 gb ve üstü özelliğe sahip ekran kartlı bilgisayarları almanız uygun olacaktır. Oyun ağırlıklı bir kullanımınız olmayacaksa standart paylaşımlı veya paylaşımsız ekran kart özelliği size yeterli olacaktır.
 • RAM(sistem belleği): Sistem belleği bilgisayar performansı adına çok önem arz eder. Bilgisayar üzerinde yapılan işlemler, kısacası bilgisayarın kullanımı esnasındaki işlemler sistem belleğine kaydolmaktadır. Haliyle yapılan işlemlerin yoğunluğu arttıkça ram kapasitesinden daha çok kullanım olacak ve bilgisayarımız yavaşlayacaktır. Bu sebeple gün içinde ortalama bir süre ile bilgisayar kullanımı yapacaksanız 4 gb veya 6 gb’lik bir ram size yeterli olacaktır. Ama ortalama üstünde bir bilgisayar kullanımı gerçekleştiriyorsanız kesinlikle en az 6gb’lik bir ram’i olan bilgisayar almanız daha sağlıklı olacaktır.
 • İşlemci tipi ve hızı: Bu konuda çok ayrıntılı noktalara girmek sadece kafa karıştırmaya sebep olur. Sizlere tavsiyem, yine ortalama bi internet kullanıcısı iseniz İntel Core i3 işlemcili bilgisayarlar yeterli olacaktır. Ama ben gene de ileriye dönük i5 işlemcili bilgisayar almanızı öneririm.
 • Hard Disk(Sabit Disk Kapasitesi): Günümüzde bilgisayarların sabit disk kapasitesi bayağı arttırılmış durumda. En kötü bilgisayarda bile 300 gb civarında disk kapasitesi mevcut. Bu sebeple 750 gb disk kapasiteli bir laptop hayli hayli işinizi görecektir. Daha üstü rakamlar psikolojik etkileyecilikten öte değildir. Tabi bunu ortalama bilgisayar kullanıcıları adına söylüyorum.
 • Usb Girişleri : Veri aktarım hızının daha yüksek olduğu usb 3.0 girişli laptopları tercih etmeniz avantajlı olacaktır. Aynı zamanda usb giriş sayısının fazla olması, bilgisayar ile daha çok cihazın bağlantı kurulabilmesine olanak sağlayacaktır.
 • Fiziki Özellikler: Her ne kadar iç özelliklere dikkat etsek de dış özellikler de önemli olabiliyor. Bu anlamda laptop kasasının kırılgan bir malzeme olmamasına, aynı zamanda ağır olmamasına dikkat etmeliyiz. 2-2,5 kg arasındaki laptoplar hafif ve daha kullanışlıdır.
 • Şarj süresi: Taşınabilir bilgisayarlarda şarj olayı önemlidir. Bu sebeple batarya gücü yüksek laptoplardan yana tercihimizi kullanmalıyız.
 • İnternetteki yorumlar: Ummadığınız kadar önemli bir yöntemdir. Sadece laptop alırken değil herhangi bir elektronik ürün alırken de ürün kullanıcılarının yorumlarını okumak gerekir. Bu sayede ürün ile ilgili ortaya çıkan ya da çıkabilecek problemleri de öğrenmiş olursunuz.

 

Sizlere iki tane ortalama seviyede laptop önereceğim; almasınızda özellikleriyle size bir fikir verecektir.

 1. HP Pavilion 250 G3 L3P90ES
 2. TOSHİBA Satellite C50-B-15U

 

Umarım bilgisayar alımı konusunda ufak da olsa bir katkısı olur yazımın… İlerleyen zamanlarda teknolojik gezilerimiz sürecektir. Hepiniz hoşçakalın.

 

Ekrem Özdemir

Sabırlı, sakin, bildiğini paylaşmaktan keyif alan faydacı yaklaşımına sahip bir kişilik... Okundukça anlaşılacak biri değil, anlaşıldıkça okunulacak biri...

Laptop Almak İsteyenlere Tavsiyeler” için 29 yorum

 • 13 Mart 2015 tarihinde, saat 11:34
  Permalink

  Yüksek özelliklere uygun bilgisayarlar da bulunmakta.Yazınız sayesinde fiyat/performans bir bilgisayar alacağım.

  Yanıtla
 • 13 Mart 2015 tarihinde, saat 17:03
  Permalink

  Yüksek özelliklere sahip iş veya oyun seçenekleri olan Monster bilgisayarlar harika fakat fiyatı daglar kadar.

  Yanıtla
 • 14 Mart 2015 tarihinde, saat 16:57
  Permalink

  Bence laptoplar ile performanslı oyun oynanmıyor. Yüksek paralar verilmeyen laptoplar bir süre sonra ısınma yada tozlanmayla oyun performansını sürekli düşürüyor. Masaüstü bilgisayara göre daha çok bakım ve ilgi isteyen cihazlar.

  Yanıtla
 • 14 Mart 2015 tarihinde, saat 23:29
  Permalink

  Oyun için bilgisayar düşünüyosanız ya masa üstü alın yada cebinizden çıkan paraya bakmayın derim ben. İnternet ve performans için düşünüyosanız iyi araştırıp doğru karar verin bende araştırma aşamasındayım ilerleyen günlerde alıcam inşallah bi laptop. Ayrıca yazınız çok yararlı oldu teşekkürler…

  Yanıtla
 • 15 Mart 2015 tarihinde, saat 00:04
  Permalink

  laptop almak isteyenler hız özelliğine iyi bakmalı bence

  Yanıtla
 • 15 Mart 2015 tarihinde, saat 19:10
  Permalink

  harika bir bilgilendirme teşşekkür ederiz. Malesef bazen aldığımız ürünler elmizde kalabiliyor bu nedenle dikkatli olmak gerekir.

  Yanıtla
 • 15 Mart 2015 tarihinde, saat 20:39
  Permalink

  hiç bir şeyin hızına yetişilmiyor. ne alırsak 1 ay sonra yenisi. bu hız baş döndürücü.

  Yanıtla
 • 15 Mart 2015 tarihinde, saat 21:55
  Permalink

  Bildiğin bilgisayar almak isteyenler için bi rehber oluşturmuşsun. Faydası olacaktır eminim.

  Yanıtla
 • 17 Mart 2015 tarihinde, saat 08:27
  Permalink

  Bir laptok kucakta iken bacığımı ısıtmıyorsa bu benim için yeterlidir. Zaten oyun oynamıyoruz ki yeni nesil işlemcilerde yavaş olmadıgındna office kullanımında sorun teşkil etmeyecektir.

  Yanıtla
 • 17 Mart 2015 tarihinde, saat 13:41
  Permalink

  bir laptop almayı düşünüyoordum çok faydalı olmuş 😀

  Yanıtla
 • 18 Mart 2015 tarihinde, saat 19:19
  Permalink

  Laptop lar hakkında genel bir bilgi olmuş gerçekten açıklayıcı bir yazı.

  Yanıtla
 • 19 Mart 2015 tarihinde, saat 21:11
  Permalink

  Faydalı yazı laptop almayı düşünüyor olsamda hep erteliyorum bir gün karar verirsem bunun oldukça yararı olacak

  Yanıtla
 • 20 Mart 2015 tarihinde, saat 16:06
  Permalink

  her ne kadar bazı parçaların hakkında bilgimiz olsa da piyasa öylr birşey ki marka fiyat parça kaliteleri tasarım derken hepsini karşılaştırıyoruz ki kafamız çok karışıyor.

  Yanıtla
 • 21 Mart 2015 tarihinde, saat 12:26
  Permalink

  Ben laptop aldım ama biraz yavaş ya bütçem o kadarına yetti

  Yanıtla
 • 23 Mart 2015 tarihinde, saat 09:02
  Permalink

  laptop almak bence bir evlilik işigibi nazik çok araştırmamız gerecek

  Yanıtla
 • 24 Mart 2015 tarihinde, saat 23:25
  Permalink

  Böyle rehber konu açtıgınız için teşekkürler

  Yanıtla
 • 25 Mart 2015 tarihinde, saat 08:25
  Permalink

  Toshiba ve casperdan uzak durun derim.

  Yanıtla
 • 25 Mart 2015 tarihinde, saat 20:49
  Permalink

  güzel bir konu ama oyun oynamak için laptop almayın. hatta çok sağlam olsun diye çift ekran kartlı laptoplar var ben kullanıyorum ama aşırı derece şarj tükeniyor 2. ekran kartı devreye girince

  Yanıtla
 • 25 Mart 2015 tarihinde, saat 20:56
  Permalink

  Bu laptoplar gta 5’i açar mı acaba?

  Yanıtla
 • 1 Nisan 2015 tarihinde, saat 14:44
  Permalink

  Valla ben notebook alırken en güncel en iyi donanıma sahip ürünü tercih ediyorum çünkü malum donanım yükseltmesi pek mümkün değil 🙁

  Yanıtla
 • 6 Nisan 2015 tarihinde, saat 23:09
  Permalink

  Yurtdışında satılan modeller Türkiye’ye göre nispeten ucuz olabilir, incelemek lazım.

  Yanıtla
 • 13 Haziran 2015 tarihinde, saat 23:01
  Permalink

  Eğer paranız varsa çok üst düzey bir makine almanızı öneririm. Ram ve işlemci önbelleği önceliğiniz olsun. Tabi işlemciyi de es geçmeyiniz.

  Yanıtla
 • 1 Temmuz 2015 tarihinde, saat 08:12
  Permalink

  Önemli bilgilere yer değinmişsiniz. Gerçi parana göre mal iyi para iyi pc demek

  Yanıtla
 • 13 Temmuz 2015 tarihinde, saat 08:13
  Permalink

  İlk tavsiye kesinlikle Casper olmayacak olmalı 🙂

  Yanıtla
 • 13 Temmuz 2015 tarihinde, saat 14:57
  Permalink

  Buypasa.com çok yakında açılıyor. Uygun fiyatlı HP STREAM ve çok daha fazlası için sanalmagaza24.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

  Yanıtla
 • 11 Ağustos 2015 tarihinde, saat 03:16
  Permalink

  en iyisi mac benim gorusume gore windiws tabanli pclerini miladi doldu

  Yanıtla
 • 24 Ağustos 2015 tarihinde, saat 20:03
  Permalink

  güvenilir sitelerde incelemesi olan modelleri alın. dikkat edeceğiniz en önemli husus ısınması!

  Yanıtla
 • 31 Ağustos 2016 tarihinde, saat 12:25
  Permalink

  bence ‘adk’ bu konuda bir numara öneririm

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: