LCD ve LED TV Alırken Hangi Özelliklere Bakmalıyız?

LCD ve LED TV Alırken Hangi Özelliklere Bakmalıyız?

18 Haziran 2015 30 Yazar: Ekrem Özdemir
kampanya haberleri
kampanya haberleri

Her ne kadar akıllı cep telefonları piyasası kadar olmasa da sürekli yenilenen bir teknolojik hızla hareket eden bir LCD ce LED TV piyasası mevcut. Her yeni çıkan TV çeşidi, tüketicilerin kafasını daha çok karıştırıyor. Marka/modelden tutun da tv özelliklerine varana dek her konuda ikilemler yaşanıyor. Eminim ki mağazalarda birebir alışveriş sırasında rastlamışsınızdır, LCD veya LED tv alırken zorlananlara. Yaşanan tereddütleri en aza indirebilmek ve fiyat-performans oranı en yüksek olan ürünü alabilmek adına lcd ve led tv alırken hangi özelliklere bakmalıyız, nelere dikkat etmeliyiz konulu bu yazıyı kaleme almak istedik.

 

LCD ve LED TV Piyasasında Öncü Markalar Hangileri ?

LCD ve LED TV tavsiye ederken öncelikle bu konuya ayrılan bütçeyi bilmek gerekir. “En iyisi olsun, gerisi mühim değil…” düşüncesindeyseniz bu konuda önereceğim markaların başında kesinlikle SAMSUNG gelmektedir. Görüntü netliği konusunda açık ara önde olduğunu söyleyebilirim. Yine LCD TV sektörünün öncülerinden olan PHILIPS’i de önerebilirim. Belki aranızda SONY nerde SONY diyenler de olabilir ama SONY dediğiniz marka iflastan zor kurtardı kendisini. LCD ve LED TV piyasası içinde ilk 3’te bile değil ! Son olarak da üst segmentte LG’yi tavsiye edebilirim.

 

LCD veya LED TV'lerde Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

LCD veya LED TV’lerde Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

 

LCD ve LED TV Alırken Hangi Özelliklere Bakmalıyız ?

Gerek mağazalardaki birebir alışverişlerde, gerek sanal alışveriş ortamında LCD ve LED tv’lerin özelliklerini araştırırken çoğu zaman gereksiz ayrıntılara odaklanırız. Şu özellik var mı, bu özellik neye yarar falan filan diyerek sadece ikilemde kaldığımız zamanı çoğaltırız. Halbuki birkaç temel özelliğe dikkat ederek en verimli ürünü alabiliriz. İşte dikkat etmemiz gerekn LCD ve LED TV özellikleri;

 

  • Ekran Boyutu(inç): Kendimi de dahil etmek üzere LCD veya LED tv alanlarımızın bir kısmı, ” …keşke biraz daha büyük ekran alsaydım” diye hayıflanmıştır. Bu sebeple LCD veya LED TV alırken iki ekran boyutu arasında kalırsanız bütçenizi aşırı sarsmayacak bir fark olması durumunda büyük ekran boyutundan yana tercihinizi kullanın. Aksi takdirde yukarıda belirttiğim şekilde hayıflanmanız olasıdır.

 

  • Ekran Çözünürlüğü: Düşük çözünürlüğe sahip olan bir TV’nin evin duvarı kadar! olmasının bir esprisi var mı sizce? Yerel tv kanallarında buğulu yeşilçam filmi izlemek gibi… Seyir keyfinin kusursuz olması adına çözünürlük çok önemlidir. Bu sebeple LCD veya LED TV alırken full hd çözünürlükte olmasına dikkat edin. Günümüzde ultra hd tv’lerin de yaygınlaşmasıyla birlikte en azından full hd özellikte bir tv almak şart olmuştur.

 

  • Yenileme hızı [hz(Hertz)] : Bir diğer dikkat etmemiz gereken özellik de yenileme hızıdır. Hareket halindeki görüntü pürüzsüzlüğü olarak nitelendirebileceğimiz bu özellik, seyir keyfini direkt etkileyecek durumlardan biridir. Haliyle ne kadar yüksek hz değerine sahip tv alırsanız o kadar keyifle tv izlersiniz. Tavsiyem 200 hz ve üzeri almanızdır.

 

  • Diğer Çeşitli Özellikler: Yukarda saydıklarımızın yanısıra usb, hdmi girişleri vs. gibi özelliklerin zaten neredeyse tüm LCD veya LED TV’lerde bulunduğunu söylemek mümkün. Yine dahili uydu alıcı özelliğe de TV’lerin yüzde 99’unda mevcut. 3D özelliği konusunda da birkaç cümle söylemem lazım. 3D özelliğe sahip tv alanların büyük bir kısmı bu özelliği kullanmamaktadır. Haliyle bir gösteriş uğruna fazladan para vermemek için LCD veya LED TV alırken bu özelliği gözardı edin. Pazarlama stratejilerine kurban gitmeyin!

 

 

Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Yukarıda saydığımız özelliklere ve bunların olması gereken değerlerine dikkat etmeniz durumunda en verimli ürünü en kolay şekilde alabilirsiniz. Bir sonraki yazılarda buluşmak üzere, hoşçakalın.