Lise KPSS ile Memur Olmak Çok Zor!

Lise KPSS ile Memur Olmak Çok Zor!

30 Aralık 2015 199 Yazar: Ekrem Özdemir
kampanya haberleri
kampanya haberleri

Yazı başlığını okuyup sakın moralinizi bozmayın. Her ne kadar lise kpss ile memur olmak çok zor olsa da imkansız değildir. İleriye dönük öneriler de içeren yazımın tamamını okumanızı isterim.

Memurluk hayalleriyle 2016 KPSS için hazırlıklarını sürdüren adayların soruları gelmeye devam ediyor. Sınavlara az bir zaman kala sorulan soruların içeriği de değişmiş durumda. Daha önceleri sınava hazırlanma eksenli sorular yoğunluktayken şimdi ise seçilebilecek memur kadroları konusundan gelen sorular artmış durumda. Bugünkü yazımda da lise kpss düzeyindeki açılan memur kadroları ve ileriye yönelik neler yapılabileceği konusunda fikirler sunmaya çalışacağım. Umarım ortaöğretim kpss adayları için faydalı bir bilgilendirme olur.

 

 

Lise KPSS Memur Kadroları Azalıyor

 

Ortaöğretim KPSS düzeyinden memur olmak isteyenler için ilerleyen yıllarda tünelin daha da karanlık olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz. Nitekim lise kpss düzeyinden açılan memur kadroları da bunu bize söylüyor. 2014 KPSS ile yapılan ilk üç atamadaki lise düzeyi memur kadro sayılarını inceleyelim;

 Sertifika/Belge
İstemeyen
Memur Kadroları
(Sadece 2001 koduyla açılan kadrolar)
Sertifika/Belge
İsteyen
Memur Kadroları
(Bilgisayar sertifikası, Ehliyet Belgesi vs. İsteyen Kadrolar)
Meslek Lisesi
Memur Kadroları
TOPLAM
KADRO SAYISI
2014/2 ALIMI
43575582
(372 Adedi Sağlıkçı Kadrosu)
2015/1 ALIMI6520242035
(1711 Adedi Sağlıkçı Kadrosu
2015/2 ALIMI12142145
(49 Adedi Sağlıkçı Kadrosu)

 

Tablodan da görüleceği gibi ortaöğretim kpss memur alımları son derece az sayıda… Şöyle bir cümle kurayım; meslek lisesi haricinde bir lise mezunu iseniz savaştığınız kadro sayısı 2014/2 alımında 7 adet, 2015/1 alımında 11 adet ve 2015/2 alımında 3 adet şeklinde gerçekleşmiştir. Bundan sonraki alımlarda da durum çok farklı olmayacaktır.

 

KPSS’de Hangi Kurumlar Tercih Edilmeli

 

Lise KPSS’ye Hazırlananlara Tavsiyem!

 

Özet geçmek gerekirse özellikle bilgisayar-bilişim, elektrik-elektronik vb. dallardaki meslek liselerinden mezun değilseniz lise kpss ile memur olmak için harcayacağınız enerjiyi, nispeten alım sayısı fazla olan ve memurluk şansı daha yüksek olan iki yıllık güzel bir bölüm okumak için harcayın. Nitekim lise düzeyinden memur kadroları giderek daha da azalmaktadır.

 

 

 

KPSS DÜZ MEMURLUK KONUSUNDA ARADIĞINIZ TÜM YAZILAR BURADA!

 

TIKLAYIP OKUYABİLİRSİNİZ

 

AYRICA MERAK ETTİKLERİNİZİ DİĞER ADAYLAR GİBİ SORABİLİRSİNİZ

2016 kpss puan hesaplama

 

roflbot

roflbot (1)

roflbot

roflbot (2)

roflbot (3)

roflbot (4)

roflbot (5)

roflbot (6)

roflbot (7)

roflbot (8)

roflbot (9)

roflbot (10)

roflbot

roflbot (1)

 

 

 

 

 

 

Sorun cevap verelim