Lise KPSS ile Memurluk Şansı

petek temizliği

2016 Lise/Önlisans KPSS’ye az bir zaman kala adayların heyecanı katlanarak artıyor. Doğal bir refleks icabı sorulan üç sorudan ikisi “atanmak için kaç puan almalıyım?” şeklinde oluyor. Bu sorunun cevabını net olarak veremesek de genel bir değerlendirme ile memurluğa atanma şanslarını değerlendirmek mümkün olabiliyor. Bu yazımızda da lise KPSS ile memurluk şansını ele alacağız.

Lise, Önlisans ve Lisans olarak üç öğrenim düzeyinde KPSS oturumu yapılmakta. Bunlar arasında memurluk şansı en düşük olanı ortaöğretim(lise) KPSS oturumudur. Lise düzeyi KPSS’ye giren aday sayısı diğer oturumlara göre daha fazla olmasına rağmen, lise düzeyi KPSS ile yapılan memur alımları çok çok azdır. Haliyle lise düzeyi memur atamalarında taban puanlar çok yüksek kapatmaktadır.

2016 kpss sınavı


Lise düzeyi KPSS atamalarında en şanslı olanlar; makina, elektrik-elektronik, bilgisayar gibi meslek lisesi bölümlerinden mezun olan adaylardır. Nitekim bu bölümlerde memur atama puanları 85 puan civarındadır. En şanssız kesim ise belli başlı meslek lisesi bölümleri dışındaki lise ve bölümlerden mezun olanlardır. Misal bölümsüz liselerden mezun olan adaylar, KPSS ile merkezi atamalarda memur olabilmek için 95 civarı puanlar almak durumunda. KPSS’den 95 puan alabilmek için de en azından matematik ve türkçe testlerini çok iyi yapabiliyor olmak gerekir. Fakat 95 puan almak gerektiğini öğrenen lise mezunu memur adayları hemen pes ediyor. Halbuki 95 puan alınamasa da 75 ve üstü puanlarla açıktan memur alımlarında şansınızı deneyebilirsiniz.

Adalet Bakanlığı ve bağlı kuruluşlar, neredeyse her yıl zabıt katibi ve/veya infaz koruma memuru alımı yapmaktadır. Bu alımlarda taban puan genelde 70 olmakla birlikte alınacak memur sayısının beş, on veya yirmi katına kadar aday mülakata çağrılmaktadır. Haliyle açıktan memur alımlarında mülakata çağrılma şansınız çok yüksektir. Bu da memur olma şansınızı arttırmaktadır. Tüm bu durumları değerlendirdiğimizde, 90 üstü puan alabilecek potansiyeliniz olmasa da umudunuzu kaybetmeyin ve KPSS’ye girip alabileceğiniz en yüksek puanı almaya çalışın.

2 Comments

Add a Comment
  1. Lisans mezunuyum kpss de bana ne gibi artılar getirir..?teşekkürler.m

    1. Selamlar, artılar derken tam olarak hangi manada sordunuz? MEmurluk şansınızı mı soruyorsunuz? Bu arada bölüm nedir?

      Sadece KPSS konularını paylaştığım yeni sitemi ziyaret edip sorularınızı DAHA KOLAY sorabilir ve DAHA KOLAY takip yapabilirsiniz.

      Tıklayın: http://www.kpsshocasi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir