Lise KPSS Memur Alımları

petek temizliği

Lisans ve önlisans B grubu KPSS‘nin ardından 2016 yılının son memurluk sınavı olan Ortaöğretim KPSS oturumu da dün itibariyle yapıldı. Daha önceki yazılarda da belirttiğimiz üzere devlet memurluğu görevinden çıkarılanlar, uzaklaştırılanlar neticesinde kamuya yüklü sayıda memur alımı yapılacağını düşünen memur adayları, 2016 KPSS oturumlarına yoğun bir ilgi gösterdi. Öyle ki 2016 lise KPSS’ye 3,5 milyon düzeyinde rekor bir katılım gerçekleştirildi. Peki 3,5 milyon adaydan kaç tanesi kamu kurumlarına girecek, lise düzeyi memur alımları ne kadar olacak?

 

 


Geçmiş Yıllardaki Lise KPSS Memur Alımları

 

En başından şunu belirtmek gerekir ki öğrenim düzeyi açısından memur olma ihtimali en düşük olanlar, lise KPSS oturumuna giren memur adaylarıdır. Sayısal veriler de bunu açıkça gösteriyor. Geride bıraktığımız 2014 KPSS B grubu merkezi memur atamalarında, memur alımı yapılan bir meslek lisesinden mezun olmayıp herhangi bir lise düzeyinden mezun olan adaylar için toplam 93 adet memur kadrosu açılmıştır. Basit bir hesap yaptığımızda, her 37.000 memurdan sadece 1 tanesinin lise düzeyi merkezi memur alımlarında atandığını görmekteyiz. Ek olarak şunu da belirtmeliyiz ki 2014 KPSS merkezi atamalarındaki herhangi bir lise düzeyinden mezun olan liseliler için açılan 93 adet lise memur kadrosunun birçoğu da şoför, kaloriferci gibi ekstra belge gerektiren kadroları barındırıyor. Daha da açık konuşmak gerekirse tüm lise mezunlarının ortak kodu olan 2001 kodundan açılan memur kadrosu çok az ve bu kadrolara yerleşebilmek için ciddi puanlar(95 üstü) almak gerekiyor.

 

kpss memur alımları

 

Lise KPSS ile Açıktan Memur Alımları

 

Yukarıda da belirttiğimiz üzere lise memur alımları, merkeze atamalarda çok az sayıda yapılmaktadır. Bu sebeple merkezi atamalarda yerleşemeyen/yerleşemeyecek memur adayları için en büyük şans açıktan memur alımlarıdır. Özellikle Adalet Bakanlığı ve bağlı kuruluşların açtığı zabıt katibi ve infaz koruma memuru alımları, lise KPSS’ye giren adaylar için kesinlikle değerlendirilmesi gereken memur alımlarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir