Lise Mezunları için En Önemli Şans Açıktan Alımlar

petek temizliği

Daha önceki yazılarımda da belirttiğim üzere çift yıllarda yapılan KPSS memurluk sınavlarında elde edilen puanlar; ÖSYM’nin merkezi yerleştirme memur atamalarında kullanılmaktadır.

Mühendisinden kütüphanecisine, kimyagerinden mimarına, teknikerinden teknisyenine, memurundan hizmetlisine varana dek birçok meslek grubu ve unvana ait kadrolar, çift yıllardaki KPSS puanına girilerek elde edilen puanlarla memurluk tercihi yapabilmektedir.

ÖSYM’nin merkezi atamalarında Ortaöğretim(lise), Önlisans ve Lisans öğrenim düzeylerinde memurluk kadrolarına alımlar yapılmaktadır. Fakat bunlar arasında lise düzeyinden yapılan KPSS atamaları çok az sayıda olup giderek çok daha küçülmektedir. Merkezi atamalarda azalan lise KPSS atamaları neticesinde ortaöğretim KPSS’ye hazırlanan adayların küçülen memurluk şanslarını göz önünde bulundurup daha etkin bir yol izlemeleri gerekmektedir.


Ziyaretçilerim tarafından yöneltilen KPSS memurluk soruları arasında yaptığım incelemelerde, ortaöğretim KPSS’ye giren ya da hazırlanma aşamasında olan çok sayıda aday olduğunu fark ettim. Bu nedenle azalan lise KPSS atamalarını daha iyi vurgulamak ve bu konuda adayları daha verimli bir yola yönlendirebilmek adına naçizane uyarı ve önerilerde bulunacağım.

 

 

 

Lise KPSS Atamaları Azalıyor!

 

Lise KPSS atamaları konusunda daha önceki yazımda sayısal verilere değinmiş ve ortaöğretim KPSS ile düz memurluk hayallerinin gerçekleşme ihtimalinin çok az olduğunu vurgulamıştım. Nitekim aşağıdaki tabloda da durum ortadadır.

 

[table id=11 /]

 

Tablodan da görüleceği üzere, sayıca ciddi anlamda düşük kadrolar açılmış ve bu kadroların büyük kısmı sağlık grubu memur kadrolarına ayrılmıştır. Kalan kadro adedini de incelersek kadrosu açılan bir meslek lisesi mezunu değilseniz, 2001 kodu diye tabir ettiğimiz tüm lise mezunlarının ortak kodundan açılan memur kadroları bir elin parmaklarını geçmemektedir.

 

 

Lise Mezunları KPSS Yolunda Ne Yapmalı?

 

lise kpss atamalariYukarıdaki tablodan da anlaşılacağı üzere herhangi bir düz lise mezunu olan ya da bölümünden memur alımı yapılmayan bir meslek lisesi mezunu olan memurluk adaylarının, merkezi atamalardaki tek şansları, 2001 genel nitelik kodundan açılan memurluk kadrolarıdır. Bu koddan açılan memur kadrolarının da 5-10 taneden fazla olmadığını hesaba katarsak 95-96 ve hatta 97 puanlarla bile memur olma şansı ancak olabilmektedir. Bu nedenle aşağıdaki hususlar göz önünde bulundurulmalıdır;

 

—>>> Açıktan memur alım ilanları çok iyi takip edilmeli. Özellikle Adalet Bakanlığı’nın İKM(infaz koruma memuru), zabıt katibi gibi alımlarında taban puan barajı 70 olup 80 ve üzeri puanlarınızla mülakatlara katılma şansı elde edebilirsiniz. Yine bölümünden alımı olmayan meslek lisesi mezunları memurluk için özellikle askeri kurumların alım ilanları başta olmak üzere tüm kurumların ilanları iyi takip etmeli…

Okudunuz Mu?  2015/2 KPSS Memurluk Tercihleri-Analizler

 

—>>> Bir an önce iki yıllık bir üniversiteye girilmeli. Lise KPSS atamalarıyla memur olmak imkansıza doğru yaklaşırken yapılmasını en doğru bulduğum şey bir an önce nispeten memur kadrosu açılan iki yıllık bir üniversite bölümü okunması gerekliliğidir. Üniversite okuduğumuzda elbette ki memurluk garanti olmayacak ama lise KPSS ile %0,1(binde bir) düzeyinde bile olmayan memurluk şansınızı çok daha yukarılara taşıyacağınız kesindir. Örnek üzerinden yola çıkarsak;

Düz lise mezunu olarak girdiğiniz Lise KPSS’de atanabilmek için en az 95-96 puan almanız lazım ki memurluk şansınız başlasın. Ama iki yıllık bir büro yönetimi bölümünü bitirerek gireceğiniz Önlisans KPSS’de alacağınız 85 civarı bir puanla memurluk şansınız başlar. Ayrıca açıktan memur alımlarında da daha şanslı olursunuz.

 

Kendi bildiklerim ve tecrübelerim ışığında konuyu değerlendirmeye çalıştım. Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur, hoşçakalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir