Matematik Yapmadan KPSS’de Yüksek Puan Almak Mümkün Mü?

Matematik Yapmadan KPSS’de Yüksek Puan Almak Mümkün Mü?

21 Ekim 2015 55 Yazar: Ekrem Özdemir
kampanya haberleri
kampanya haberleri

Kabul etmeliyiz ki matematik konusunda ülke olarak zayıf durumdayız. İlkokul öğrenciliğinden tutun da üniversite mezuniyetine kadar matematik seviyemiz “ortaya karışık” seviyesinin üzerine çıkamamıştır. Hayatımıza yön veren sınavlarda ise matematik her zaman çok önem arz etmiştir. Özellikle KPSS konusunda adayları en çok düşündüren test alanı matematik dersidir. Peki matematik olmadan KPSS’de yüksek puan almak mümkün değil mi?

 

Matematik Yapmadan KPSS’de Yüksek Puan Almak

Memurluk sınavında çok düşük puan alan adayların bu durumu genellikle matematik testini hiç çözememeye bağladıklarını görmekteyiz. Halbuki doğruluğu kabul edilemez bir gerekçedir bu. Zaman geçtikçe bilinçleşmiş KPSS memur adayları, matematik olmadan KPSS’den yüksek puan alabilmenin ihtimallerini her zaman araştırmıştır ve araştırmaya da devam etmektedir. Peki matematik çözmeden KPSS memurluk sınavında yüksek puanlar almak mümkün değil mi? Elbette ki mümkün.

KPSS’de hangi kurumlar tercih edilmeli? Okumak için TIKLAYIN

Gerek yakın çevremde gerek forumlarda olmak üzere, KPSS’de düşük puan alan adayların sonuçlarını incelediğimde büyük kısmının buluştuğu ortak noktanın “yanlış sayılarının yüksek çıkması” olduğunu gözlemlemişimdir hep. Bahse konu yanlış sayılarının toplamı o kadar büyük oluyor ki neredeyse 10 tane doğrumuzu götürüyor. Belki sizi çok şaşırtacak ama bunun puansal karşılığı ise 5 ile 15 puan arasında olabiliyor.

En İyi Memurluk Hangisi? Okumak için TIKLAYIN

Matematik çözmeden veya matematikten az soru yaparak KPSS’de başarılı sonuçlar almak için bunlara yapmanızı tavsiye ederim;

  • Matematik dersinden gelen basit ve yapabileceğiniz soru kalıplarına ait konu alanlarını ayırıp bu konuları soru kaçırmayacak şekilde çalışın.

Faydası: Emin olun en ama en az 5 net cebinizde olur ve bu rakam 10 nete çıkabilir. Bunu da hafifsemeyin.

  • En iyi olduğunuzdan test alanından gelen sorularda bıraktığınız yanlış sayınızı en az indirin. Bunu da en iyi yaptığınız dersi; daha sağlam, daha ayrıntılı ve daha çok çeşitli kaynaklardan faydalanarak çalışmak suretiyle gerçekleştirebilirsiniz.

Faydası: Farzedelim ki Türkçe testini çok iyi yapıyorsunuz. 30 soruluk türkçe testini 25 doğru ve 5 yanlış ile tamamlıyorsunuz. Yanlış çıkarttığınız sorulara ait konu başlıklarını çok daha ayrıntılı çalışarak net sayınızı arttırabilirsiniz. Yukardaki örnekte yer alan 5 yanlış sayısını 3 doğru ve 2 yanlış şekline getirmekle bile fazladan 3,5 net elde edersiniz. Bunun puansal karşılığı da yine 3 ile 5 puan arasında olabilecektir.

  • Zayıf olduğunuz ve/veya çok yanlış bıraktığınız alanlarda “belki doğru çıkar” ya da “bu cevap daha yakın görünüyor” gibi iç seslerden yola çıkarak işaretleme yapmayın.

Faydası: Şöyle bir örnekleme yapalım; genel yetenek 40 doğru 20 yanlış, genel kültür ise 35 doğru 25 yanlış. Bu sonuçları alan birinin toplam yanlış sayısı 45, götürdüğü doğru sayısı ise tam 11,25 net. Bu rakamı ufak bir dikkatle en azından yarıya indirebileceğinizi ve yaklaşık 6 neti kurtarabileceğinizi düşündünüz mü hiç? Bu konuda ufak bir dikkatle bile 5 puanlık bir getiri sağlamanız mümkün…

 

Gördüğünüz gibi matematik yapmadan KPSS’de yüksek puan almak hiç de imkansız değil. Hiç matematik çözmeden 85 üstü bir puan almak belki imkansıza yakın ama 75-85 bandı arasında puanlar elde etmek emin olun hiç zor değil. Bunun yanı sıra az bir matematikle (5-10 net) 85 üstü puanları elde etmeniz de imkanlı hale gelecektir.

Hiç matematik yapmadan KPSS’den yüksek puan almak ya da az bir matematik neti ile KPSS’de 85 puan ve yukarısını alabilmek için belirttiğim yöntemleri deneyebilirsiniz ve sonuca ulaşabilirsiniz. Size en basit ve uygulanması en kolay çözümleri yazmaya çalıştım. Umarım çok faydalı olur. KPSS memurluk sürecinde hepinize kolaylıklar diliyorum.

2018 Ocak en düşük memur maaşı ne kadar olacak? Okumak için TIKLAYIN