Memur Alımları Açısından 2016 Yılına Bakış

petek temizliği

Neredeyse tüm yazılarımda belirttiğim üzere KPSS ile memurluk hayali popülerliğini arttırmaya devam ediyor. Bu ilginin rekabeti her memurluk sınavı döneminde daha da katladığını görüyoruz. Bu katlanan rekabete kadroların giderek azalması ya da mezun sayısına paralel oranda artmaması da eklenince memurluğun çok zorlaşacağını söyleyebiliriz rahatça. Bugün kaleme alacağım yazı bir uyarı niteliğinde olacak… Nitekim 2016 yılında alınacak memur sayısı hiç de parlak görünmüyor. Umarım ileriye dönük hedefleriniz için daha fazla risk almayı göze alabilirsiniz.

 

 


2016 Yılında Kaç Memur Alınacak?

 

Geçtiğimiz günlerde 2016 bütçesiyle ilgili açıklamalar yapan Maliye Bakanı Ağbal, 2016 yılında kaç memur alınacak sorularına cevaben açıklamalarda bulundu. Özetlersek;

 

41 bini emniyet, silahlı kuvvetler, hakim, savcı, engelli, doktor vb. atamalar için

30 bini şubat ayındaki öğretmen atamaları için kullanılmak üzere

 

2016 yılında toplam 97 bin memur alımı yapılacağını söylemiştir. Bahse konu sayıları alt alta topladığınızda geriye kalan kadro sayısının sadece 26 bin olduğu görülmektedir.

 

 

 

26 bin Kadro Kime Yetecek?

 

2016 memur alımlarıBir ordu kadar mezun sayısı olan İİBF mezunlarına mı?

Mühendislik okuyup mesleğiyle ilgili alım bekleyenlere mi?

Bölümünden alımı olmayan ve 4001, 3001 ve 2001 kodundan kadro bekleyen mezunlara mı?

 

Görünen o ki bu kadro kimseyi tatmin etmeyecek. Nitekim 26 bin kadro içinde merkezi alımı kapsamayan sayısız memur alım kalemleri mevcut. Özellikle açıktan alımlar, memur adayları için daha büyük sıkıntılar yaratacak.

 

Tüm bu gelişmeler çerçevesinde umutsuz olmak yerine daha disiplinli çalışıp daha iyi puan almak ve açıktan alımlar dahil olmak üzere tüm memuriyet şanslarını kollamak gerekmektedir. Umarım tüm alımlar merkezi alım potasında birleştirilir ve memur adayları daha adil bir yarış içinde olduklarını bilerek memurluk hayallerine odaklanırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir