Memurken Başka Kuruma Geçiş Yapabilir Miyim?

Memurken Başka Kuruma Geçiş Yapabilir Miyim?

6 Temmuz 2015 75 Yazar: Ekrem Özdemir
kampanya haberleri
kampanya haberleri

Kpss memurluk sürecindeki adaylar için bir tercih dönemini daha geride bıraktık. Açıkcası 2015/1 KPSS memurluk tercih kılavuzu tam bir hüsran yaşattı. Birçok aday hayalkırıklığı yaşayarak tercihlerini bildirdi. Memur olanların söylediği ve Memur adaylarına her zaman garip gelen bir cümle vardır; memur olmakla herşey bitmiyor. Gerçekten de bu böyle arkadaşlar. Memur olduktan sonra da bambaşka sorunlar bizleri bekliyor olacak.

 

KPSS memurluk sınavı yoluyla düz memurluk kadrolarına atananlar, başka bir KPSS sınavı ile başka kurumlara ya da öğretmenlik gibi asıl branşlarına geçmeye çalışıyor. Memurken başka kuruma geçiş yapmanın yolları konusunda büyük bir bilgi kirliliği mevcut. Esasen birkaç temel madde üzerinden işliyor bütün süreç. Her KPSS memurluk döneminde hem doğruları söyleyenler çıkıyor hem de bunları yanlışlayanlar… Ben de bu konuda bildiklerimi size aktarmak için bir yazı kaleme aldım. Zihinde daha çok kalıcı olmasını adına soru başlıkları şeklinde açıklamaya çalışacağım.

 

 

 

2014 KPSS Puanı ile Merkezi Yerleştirmede Atandım, Aynı Puanımla Tekrar Tercih Yapabilir Miyim?

 

ÖSYM’nin gerçekleştirdiği merkezi yerleştirme yoluyla bir kamu kurumuna yerleşenler, aynı puanı diğer merkezi yerleştirmelerde kullanamaz.

Not: Memurken başka kuruma geçiş yapmak isteyenler ilgili KPSS memurluk puanını, Gümrük Bakanlığı gibi kendi personel alımını gerçekleştiren kurumlara başvuruda kullanılabilir. Fakat olası bir kazanma durumunda halihazırdaki kurumunuzdan ancak muvafakat alıp geçiş yapabilirsiniz. Eğer ki KPSS memurluk puanınız ile bir KİT kadrosuna atandıysanız, kendi personel alımını yapan kurumlara yerleşmeniz durumunda halihazırdaki KİT kurumunuzdan istifa edip geçiş yapabilirsiniz.

 

Memurken Başka Kurumlara Geçiş Yapabilir Miyiz?

Memurken Başka Kurumlara Geçiş Yapabilir Miyiz?

 

2014 KPSS Puanı ile Merkezi Yerleştirmede 657’ye Bağlı Kadroya Atandım, 2015 KPSS’ye Girebilir ve Puanımı Kullanabilir Miyim?

 

2015 KPSS sınavına girmenizde bir sakınca yoktur. 2015 KPSS sınavı ile Kariyer Meslekler olarak adlandırdığımız uzmanlık,müfettişlik,denetmenlik gibi alımlara başvurabilirsiniz. Kazanmanız halinde de devlet yararına daha üst düzey bir memurluğa atandığınız için kurumunuzdan rahat şekilde muvafakat alıp ilgili yüksek memurluğa geçiş yapabilirsiniz.

 

Aday Memurken Öğretmenliğe Geçiş: Memurken başka kuruma geçiş konusunda en çok öğretmenliğe geçiş konusunda sorular geldiğini görmekteyim. O kadar çok karmakarışık bilgiler dolaşıyor ki internette, kesinlikle DEVLET PERSONEL BAŞKANLIĞI’ndan bilgi almak gerekir. Ama şunu bilin ki 2014 KPSS memurluk sınavı ile bir kamu kurumuna atandığınızda 2015 KPSS puanınızla öğretmenliği kesinlikle geçilemez, diye bişey yoktur. Buradaki önemli nokta, atandığınız kurumdan öğretmenliğe geçiş için muvafakat belgesi alabilme durumudur. Eğer ki bu belgeyi alırsanız öğretmenlik atamalarına başvuruda bulunabilirsiniz.

 

 

2014 KPSS Puanı ile Merkezi Yerleştirmede 399’a(KİT) Bağlı Kadroya Atandım, 2015 KPSS’ye Girebilir ve Puanımı Kullanabilir Miyim?

 

Elbette 2015 KPSS’ye girebilir ve puanınızı kullanabilirsiniz. En kolay geçişleri bu durumda yapabilirsiniz. Hep birlikte varyasyonlara bakalım;

  • 2015 KPSS puanı ile kariyer meslek gruplarını kazanmanız halinde istifa ederek direkt geçiş yapabilirsiniz.
  • 2015 KPSS puanı ile öğretmenlik kadrolarını kazananlar istifa edip direkt geçiş yapabilirler.

 

 

 

2014 KPSS Puanı ile Merkezi Yerleştirmede Atandım, KPSS Olmaksızın Başka Bir Kuruma Geçebilir Miyim ?

 

Memur olarak atanıp herhangi bir KPSS sınavına girmeden başka kurumlara geçiş  de mümkün. Kamu da bunun adı “Kurumlararası Geçiş” olarak geçiyor. Burada 3 temel şart var;

  1. Geçmek istediğiniz kurum halihazırdaki kurumunuzdan sizi talep edecek
  2. Çalıştığınız kurum geçişiniz için Muvafakat Belgesi(bir nevi geçiş izni) verecek
  3. Adaylık statünüzün kalkmış olması yani asil memur olmanız gerekecek

 

Yorumlar kısmında çok nadir de olsa bazı arkadaşlar; herhangi bişey bildiğin yok, forumlarda gördüğünü burda atıp tutuyorsun… tarzında yaklaşımlarda bulunuyor. Değerli arkadaşlar, ben zaten ÖSYM Yetkilisi değilim, Devlet Personel Başkanlığı’nda Şube Müdürü falan de değilim. Ben sizin içinizden çıkıp gelen biriyim. 2008’den bu yana iyi kötü KPSS memurluk sürecine takip eden, araştıran, okuyan bilgi alıverişinde bulunan biriyim. Sizlere bildiğim kadarını tecrübelerimle harmanlayarak aktarmaya çalışıyorum. Siz de bir bilgi katabilirsiniz, dediğimi çürütebilirsiniz. Önemli olan hepinizin doğru hamleyi yapmasını sağlamaktır. En azından iyiniyetle yaklaşan herkese teşekkür ediyorum. KPSS memurluk sürecinde işin psikolojik boyutu da büyük önem arzediyor. Burada birine tercih tahmininde bulunmak bile o kişiye mutlululuk verebiliyor. Bu sebeple daha ılımlı olalım, birlikte hareket edelim, şimdilik hoşçakalın.