Memurken Başka Kuruma Geçiş Yapabilir Miyim?

petek temizliği

Kpss memurluk sürecindeki adaylar için bir tercih dönemini daha geride bıraktık. Açıkcası 2015/1 KPSS memurluk tercih kılavuzu tam bir hüsran yaşattı. Birçok aday hayalkırıklığı yaşayarak tercihlerini bildirdi. Memur olanların söylediği ve Memur adaylarına her zaman garip gelen bir cümle vardır; memur olmakla herşey bitmiyor. Gerçekten de bu böyle arkadaşlar. Memur olduktan sonra da bambaşka sorunlar bizleri bekliyor olacak.

 

KPSS memurluk sınavı yoluyla düz memurluk kadrolarına atananlar, başka bir KPSS sınavı ile başka kurumlara ya da öğretmenlik gibi asıl branşlarına geçmeye çalışıyor. Memurken başka kuruma geçiş yapmanın yolları konusunda büyük bir bilgi kirliliği mevcut. Esasen birkaç temel madde üzerinden işliyor bütün süreç. Her KPSS memurluk döneminde hem doğruları söyleyenler çıkıyor hem de bunları yanlışlayanlar… Ben de bu konuda bildiklerimi size aktarmak için bir yazı kaleme aldım. Zihinde daha çok kalıcı olmasını adına soru başlıkları şeklinde açıklamaya çalışacağım.


 

 

 

2014 KPSS Puanı ile Merkezi Yerleştirmede Atandım, Aynı Puanımla Tekrar Tercih Yapabilir Miyim?

 

ÖSYM’nin gerçekleştirdiği merkezi yerleştirme yoluyla bir kamu kurumuna yerleşenler, aynı puanı diğer merkezi yerleştirmelerde kullanamaz.

Not: Memurken başka kuruma geçiş yapmak isteyenler ilgili KPSS memurluk puanını, Gümrük Bakanlığı gibi kendi personel alımını gerçekleştiren kurumlara başvuruda kullanılabilir. Fakat olası bir kazanma durumunda halihazırdaki kurumunuzdan ancak muvafakat alıp geçiş yapabilirsiniz. Eğer ki KPSS memurluk puanınız ile bir KİT kadrosuna atandıysanız, kendi personel alımını yapan kurumlara yerleşmeniz durumunda halihazırdaki KİT kurumunuzdan istifa edip geçiş yapabilirsiniz.

 

Memurken Başka Kurumlara Geçiş Yapabilir Miyiz?

Memurken Başka Kurumlara Geçiş Yapabilir Miyiz?

 

2014 KPSS Puanı ile Merkezi Yerleştirmede 657’ye Bağlı Kadroya Atandım, 2015 KPSS’ye Girebilir ve Puanımı Kullanabilir Miyim?

 

2015 KPSS sınavına girmenizde bir sakınca yoktur. 2015 KPSS sınavı ile Kariyer Meslekler olarak adlandırdığımız uzmanlık,müfettişlik,denetmenlik gibi alımlara başvurabilirsiniz. Kazanmanız halinde de devlet yararına daha üst düzey bir memurluğa atandığınız için kurumunuzdan rahat şekilde muvafakat alıp ilgili yüksek memurluğa geçiş yapabilirsiniz.

 

Aday Memurken Öğretmenliğe Geçiş: Memurken başka kuruma geçiş konusunda en çok öğretmenliğe geçiş konusunda sorular geldiğini görmekteyim. O kadar çok karmakarışık bilgiler dolaşıyor ki internette, kesinlikle DEVLET PERSONEL BAŞKANLIĞI’ndan bilgi almak gerekir. Ama şunu bilin ki 2014 KPSS memurluk sınavı ile bir kamu kurumuna atandığınızda 2015 KPSS puanınızla öğretmenliği kesinlikle geçilemez, diye bişey yoktur. Buradaki önemli nokta, atandığınız kurumdan öğretmenliğe geçiş için muvafakat belgesi alabilme durumudur. Eğer ki bu belgeyi alırsanız öğretmenlik atamalarına başvuruda bulunabilirsiniz.

Okudunuz Mu?  2016 KPSS Düz Memurluk Sınavı Çok Önemli!

 

 

2014 KPSS Puanı ile Merkezi Yerleştirmede 399’a(KİT) Bağlı Kadroya Atandım, 2015 KPSS’ye Girebilir ve Puanımı Kullanabilir Miyim?

 

Elbette 2015 KPSS’ye girebilir ve puanınızı kullanabilirsiniz. En kolay geçişleri bu durumda yapabilirsiniz. Hep birlikte varyasyonlara bakalım;

 • 2015 KPSS puanı ile kariyer meslek gruplarını kazanmanız halinde istifa ederek direkt geçiş yapabilirsiniz.
 • 2015 KPSS puanı ile öğretmenlik kadrolarını kazananlar istifa edip direkt geçiş yapabilirler.

 

 

 

2014 KPSS Puanı ile Merkezi Yerleştirmede Atandım, KPSS Olmaksızın Başka Bir Kuruma Geçebilir Miyim ?

 

Memur olarak atanıp herhangi bir KPSS sınavına girmeden başka kurumlara geçiş  de mümkün. Kamu da bunun adı “Kurumlararası Geçiş” olarak geçiyor. Burada 3 temel şart var;

 1. Geçmek istediğiniz kurum halihazırdaki kurumunuzdan sizi talep edecek
 2. Çalıştığınız kurum geçişiniz için Muvafakat Belgesi(bir nevi geçiş izni) verecek
 3. Adaylık statünüzün kalkmış olması yani asil memur olmanız gerekecek

 

Yorumlar kısmında çok nadir de olsa bazı arkadaşlar; herhangi bişey bildiğin yok, forumlarda gördüğünü burda atıp tutuyorsun… tarzında yaklaşımlarda bulunuyor. Değerli arkadaşlar, ben zaten ÖSYM Yetkilisi değilim, Devlet Personel Başkanlığı’nda Şube Müdürü falan de değilim. Ben sizin içinizden çıkıp gelen biriyim. 2008’den bu yana iyi kötü KPSS memurluk sürecine takip eden, araştıran, okuyan bilgi alıverişinde bulunan biriyim. Sizlere bildiğim kadarını tecrübelerimle harmanlayarak aktarmaya çalışıyorum. Siz de bir bilgi katabilirsiniz, dediğimi çürütebilirsiniz. Önemli olan hepinizin doğru hamleyi yapmasını sağlamaktır. En azından iyiniyetle yaklaşan herkese teşekkür ediyorum. KPSS memurluk sürecinde işin psikolojik boyutu da büyük önem arzediyor. Burada birine tercih tahmininde bulunmak bile o kişiye mutlululuk verebiliyor. Bu sebeple daha ılımlı olalım, birlikte hareket edelim, şimdilik hoşçakalın.

 

75 Comments

Add a Comment
 1. Ben atanayım da geçiş falan istemiyorum. Ben ücra biryere atasınlar başka birşey istemiyorum. Ama nerde..

  1. Umarım atanırsınız hocam. Hakkınızda en hayırlısı olsun.

 2. Kurumlar arası geçiş yapmayı istiyorum ben ancak bizim kurum muvafakat vermiyor. Alacak kurumlar da genelde KPSS ile sıfır memur almak istediğinden kurumlar arası geçiş çok zor. Ancak torpil gerekiyor

  1. Evet, KPSS olmadan kurumlararası geçiş bir seçenek ama ciddi torpil lazım. En güzeli 2016 kpss ye hazırlanıp çok iyi bir puan alıp geçiş yapmaya çalışmak…

 3. Bizim kurumda çok zor zaten ben böle bişi istemiyorum sadece belediye kadrolarında geçiş oluyomus diye duydum tabi herşey torpile bakar

 4. her atamasını alan memurun sorusudur bu belki de. derdimize çare olduğunuz için teşekkürler

 5. bu ülkede çok zor memur olunuyor tabi insan daha iyi bir makam görünce oraya geçmek istiyen bir tabloyu edit ediyoruz.

 6. Yine atanamadık ki. Başka kuruma nasıl geçelim. Adamlar milyonluk üniversite yapıyorlar. 10 kişi atıyorlar. 100 kişi atıyorlar. Ayıp yeter artık..

 7. Atanan her kişinin aklına gelmiştir bu soru zaten. Yazdığınız makale ışık tutar umarım akıllarındaki soru işaretlerine.

  1. Umarım öyle olur hocam. Gram faydası olsa da fayda faydadır mantığıyla yazıyorum hep.

 8. Öğretmen memur olup atanamayan biri olarak bunu düşünmüştüm bende, yazınız çok güzel olmuş teşekkürler.

 9. bence atanalımda kurum değiştirmesi kalsın su ülkede en önemlisi bir işe girebilmek olduğunu düşünüyorum

 10. Hocam KPSS hakkında ki yazılarınızdan bu işteki bilgi birikiminiz belli oluyor ama sizde eğer ciddi torpil lazım diyorsanız vay halimize

  1. Açıkcası birçok konuda böyle yürüyor işler.

 11. Yararı bir konu sağolun.

 12. 1 haftadır bu soru var aklımda ve cevabını sayenizde buldum, gayet iyi bir anlatım olmuş teşekkür ederim.

 13. önümüzdeki yıl memur olacağım inşallah, makaleniz seneye atanamazsam mutlaka yardımcı olucaktır bana bilgisayarıma kaydediyorum.

 14. insan memur olarak atandıktan sonra başka bir kuruma geçiş yapmak istemez bence. bu ülkede memur olmanın yolu torpilden geçiyor kimse yanlış anlamasın ama gerçek bu yani.

 15. Tavsiyem memur olup da atanma bekleyen arkadaşlara şudur: Başka kurumları boşverin KPSS’ye girip polis falan olun yoksa aç kalırsınız bu memlekette.

 16. Valla bu devirde memur olarak atandıysanız başka kuruma geçmeyin bence yaslayın sırtınızı devlete oh rahat, dışarda o kadar atama bekleyen insanlar var.

 17. Memur olmak için uğraş,ol sonrada hala başka yere geçiş yap diye uğraş bitmiyor bu çile bitmeyecek

 18. Dil kursuna gidiyorum verdiğiniz tavsiyeleri de 1 haftadır uyguluyorum şuan gayet iyi gidiyor bakalım işte 🙂

 19. Hocam memur olarak atansak bir türlü atanamadık yahu. O kadar ihtiyaç varken neden böyle sorunlar oluyor anlamış değilim. Mecbur bende farklı bir kuruma geçicem bu gidişle teşekkür ederim bilgiler için.

 20. Ben 2014 kpss puanim ile kasim ayinda hemsirelige atansam 2016 subat ayinda 2015 yilinda ogretmenlik puanimla tercih yapabilir miyim veya 2016 da tekrar sinava girip tercih yapabilir miyim yada en kisa ne zaman tercih yapabilirim cok tesekkurler

  1. Öğretmenlik puanı ve normal memurluk puanı farklı gruplardır. Bu sebeple 2014 puanınızla memurluğa atanıp 2015 öğretmenlik puanı ile de öğretmenlik atamalarında tercih yapabilirsiniz. Yalnız burda muvafakat konusu var. Kurumunuzdan muvafakat(geçiş izni) almanız gerekir. Alırsanız öğretmenlik atamalarına girebilirsiniz.

 21. 2015/2 ıle 657 ye atandım bı sonrakı atamada kit lere tercih yapabilirmiyim ?

  1. Merkezi atama ile yerleştiğiniz için bir sonraki merkezi atamalarda puanınızı kullanamazsınız hocam.

 22. 2016 KPSS’de merkezi atamayla B kadrosuna yerleşen bir aday memur aynı sınavın alan kısmıyla KPSS A kadrolarına da başvurup kazanırsa hemen geçebilir mi?

  1. Merhabalar… İkisi de ayrı grup sınavlardır. Siz b grubundan düz memurluğa 2016 kpss p3 puanı ile yerleşebilirsiniz, 2016 kpss a grubu vasıtasıyla uzman, müfettiş vs. alımlarına da yerleşebilirsiniz. Bunlar kariyer meslek grupları olduğu için kurumunuzdan muvafakat(geçiş izni) alıp geçebilirsiniz. Bu muvafakat belgesini de vermek durumundalar. Çünkü düz memurluktan çok çok daha üst seviyede bir memurluğa(kariyer mesleğe) geçiyorsunuz…

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

 23. Merhaba hocam ben 2014 kpss ortaöğretim sınavına girdim ve 2015 te lisans mezunu olup bu yıl ki2015 kpss lisans sınavı da girdim .kasımda kpss ortaöğretimden tercih verebilir miyim ?

  1. Tek yıllardaki KPSS puanıyla düz memurluk kadrolarına tercih veremezsiniz.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

 24. Mrhb muvafakat belgesi almak için belirli bir süre gerektiriyor mu ?

  1. Selamlar, süre şartı yok diye biliyorum. Ama ilgili amirler erken vermemek konusunda diretebilir de. Bu daha ziyade hangi unvandan nereye geçeceğinize de bağlı biraz.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer ziyaretçilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

 25. Öncelikle kolay gelsin. ben 3 aylık polisim ve 2016 kpss ile öğretmen olarak atanmak istiyorum. KPSS çalşıacağım ancak sınavdan yüksek puan alırsam atanma ihtimalim varsa nasıl ? Teşekkürler.

  1. Merhabalar, soru-cevap kısmında sorunuzu yanıtladım.

 26. merhaba ben paramedik olarak 112 de görev yapmaktayım yani önlisanstan memur oldum. liseden de labaratuvar mezunuyum labaratuvar diplomam var tekrardan ortaögretim kpss den snava gırıp labaratuvar olarak tercih yapabılır mıyım.

  1. Selamlar, maalesef ki bir alt öğrenimden kpss ye giremezsiniz çünkü önlisans bölümü bitirmişsiniz. Ancak ne olur, önlisans kpss ye tekrar girersiniz ve alt öğreniminiz sağlık hizmetleri sınıfı olduğu için labaratuvar bölümünden alım yapan kadroları da tercih edebilrsiniz önslisans puanınızla. Bunu ösym bürosuna danışarak alt öğrenimden atanma durumunuzu öğrnebilrsiniz.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

 27. Merhabalar,
  A kadroda uzman yardımcısı olarak görev yapıyorum. Uzmanlığımı alamamam durumunda düz memerluğa geçiriyorlar. Eğer böyle bir durum olursa tekrar kpssye girip mühendislik kadrolarına başvuru yapabilir miyim?
  Teşekkür ederim şimdiden.

  1. Selamlar, hocam KPSS ye her daim girebilirsiniz elbette. Düz memur olarak görevlendirilirseniz (ki inşallah o süreci başarıyla tamamlarsınız), yeniden kpss ye girip iyi bir puan alıp mühendislik kadrolarına atanabilirsiniz.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

 28. Slm hocam adliyede kâtip olarak çalışıyorum 2012 puan ile girdim 2014 puan ile tercih yapabilir miyim işletme mezunuyum

  1. Selamlar, Sanırım iki kpss’de de aynı düzeyden girdiniz. Yani işletme mezunu olarak. Şimdi kadrolu olarak katipseniz 657 4/a kapsamındasınız. farklı bir kpss olan 2014 kpss ye gireceğiniz için alacağınız puan ile elbette tercih yapabilirsiniz. Yalnız buradaki tek sıkıntı olası bir atanma durumunda halihazırdaki kurumunuz olan adalet bakanlığının geçişinize izin verip vermyeceğidir. 657den 657ye geçişlerde muvafakat(geçiş izni) belgesi gerektiği için bu anlamda kurumunuzu yoklayın. Umarım sıkıntı çıkarmazlar bu konuda. Başka aklınıza takılan varsa sorabilirsiniz…

   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

   Bana Destek Olmak İstiyorsan! Yazılarımı sosyal medya hesaplarında paylaşman bile yeterli olacaktır.

 29. hocam merhaba emniyette komiser olarak görev yapmaktayım. aynı zamanda mühendislik mezunuyum. 2016 kpss de B grubundan mühendis olarak atanmam halinde kurumumdan muvaffakiyet alabilir miyim? ayrıca diyelim ki atandım ve kurumum muvaffakiyet vermez ise dava yoluna gitmeli miyim?

  1. Selamlar hocam, buradaki mevzu çalıştığınız memur unvanıyla atanacağınız memur unvanı arasındaki üstünlüktür. Misal komiserlik ile mühendislik kamuda birbirine denk midir veya biri birinden daha üst bir mevki midir bilemiyorum. Muvaffakat olayı da buna göre yürüyor. Üst bir unvana geçerken genelde muvafakat sorunsuz verilir. Verilmese de dava yoluyla yüksek ihtimalle geçilir. Denk unvanlarda ise iş değişir. Muvafakat verilmeyebilir. Dava yoluyla kazanma şansı da diğer durum gibi yüksek olmaz. Siz de biliyorsunuzdur ki emniyet, adalet gibi kurumlar muvafakat konusunda çok çok sıkıntılı.

   Benim kendi tahminim komiserlik mühendislik unvanından altta bir unvan değil. O sebeple muvafakat verilme ihtimali düşük. Haliyle dava yoluyla kazanma ihtimali de düşük. Kurumunuzu bu bağlamda hiç yokladınız mı? İzin verilip verilemeyeceği konusunda danıştınız mı hiç?

   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

   Bana Destek Olmak İstiyorsan! Yazılarımı sosyal medya hesaplarında paylaşman bile yeterli olacaktır.

 30. Merhaba benimde size bir sorum olacaktı şimdi bir üniversitede düz memur olarak çalışıyorum iö öğretmenlik okuyup mebe geçebilir miyim ?

  1. Selamlar, öğretmenlik düz memurluğa göre daha üst unvan diyebiliriz. Lakin gene de kurumlar muvafakat verirken sorun çıkartabiliyorlar. KPSS yoluyla öğretmenlik kazandığınızda, kurumunuzun muvafakat vermesi durumunda geçiş yapabilirsiniz…

   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/soru-cevap/

   Bana Destek Olmak İstiyorsan! Yazılarımı sosyal medya hesaplarında paylaşman bile yeterli olacaktır.

 31. ön lisans mezunu bir memur kurumlar arası geçişi veya kpss ile ögretmen olabilir mi?

  1. Selamlar… Önlisans mezunu olarak öğretmen olamazsınız. Ancak öğretmenlik okuyup ya da formasyon alıp kpss öğretmenlik sınavı ile geçebilirsiniz. Benim bilgim bu yönde…

   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

   Not: 2016 KPSS puanı hesaplaması için hazırladığım KPSS PUAN HESAPLAMA sistemini kullanabilirsiniz. Bu şekilde genel bir fikir edinebilirsiniz.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla

   Bana Destek Olmak İstiyorsan! Yazılarımı sosyal medya hesaplarında paylaşman bile yeterli olacaktır.

 32. Merhaba onlisans adalet mezunu olarak 6 yıllık içişleri bakanlığına bağlı memurum. Liselerde adalet bolumlerine geçebilmek için ne yapmalıyım?

  1. Selamlar, söylemek istediğiniz Adalet meslek liselerinde çalışmak sanırım… Şimdi liseler Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı… Yani direkt buraya geçiş gibi bir durum olmaz hiçbir şekilde. Ancak milli eğitim bakanlığına/müdürlüğüne geçersiniz, oradan da isterlerse sizi bu liselerde görevlendirirler.

   Şimdi bu tarz geçişler ancak muvafakat yoluyla olur. Atıyorum siz geçmek istediğiniz kurumdan kendinizi istetirsiniz. Sizin kurumunuz da(yani bakanlık) muvafakat(geçiş izni) verirse geçersiniz.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

   Not: 2016 KPSS puanı hesaplaması için hazırladığım KPSS PUAN HESAPLAMA sistemini kullanabilirsiniz. Bu şekilde genel bir fikir edinebilirsiniz.

   Bana Destek Olmak İstiyorsan! Yazılarımı sosyal medya hesaplarında paylaşman bile yeterli olacaktır.

 33. 2014 puanımla bir kurum sınavına başvurdum ve atandım.2016 kpss puanımı kullanarak kasım 2016 da atanma durumunda hala aday memurlupum devam ediyor olacak.bu durumda adaylığım engel teşkil ediyor mu yoksa atanmam durumunda muvafakat ile adaylığımın kalan süresini yeni kurumumda geçirmeye devam mı ederim acaba?

  1. Selamlar, durumunuz kurumlararası geçiş olduğu için muvafakat almanız şart. Adaylık süresi konusunda ise yeni atandığınız kurumun mevzuatına göre bir durum. Yani bunu atandığınız olası kurumun personel genel müdürlüğü bilir ancak…

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 34. Hocam merhaba; harita mühendisiyim,meslek lisesine öğretmen olarak atandıktan sonra aynı kpss puanıyla mühendis olarak başka kuruma atanabilir miyim

  1. Selamlar, şimdi siz hangi kpss ile hangi atamada öğretmen oldunuz? Mühendis olarak atanmak istediğiniz kpss puanınız p3 puan türü mü ve hangi yılın KPSS’si?

   Selamlar, lise düzeyi kpss de muhasebe bölümü olarak memur alımı çok az oluyor. Tabi normal lise mezunlarına göre çok daha avantajlı. Misal 2014 kpss ile 10 kadro açılmış ve taban puanlar 87yi görmüş. Yani eğer yine 8-10 civarı bir kadro açılırsa(en az) ve 87 üstü puan alırsanız atanabilirsiniz. Bu arada önlisans hangi bölümü okuduğunuzu söyler misiniz?

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 35. iyi akşamlar bi sorum olacaktı ben 2010 kpss puanımla sözleşmeli hemşire olarak sağlık bakanlığına bağlı kamu hastaneler kurumuna atanmıştım daha sonra kadroya geçtim. şimdi 2014 puanımla sağlık bakanlığına bağlı halk sağlığı kurumuna hemşire olarak atandım. her iki kurumda aynı bakanlığa bağlı olduğu için nasıl bir yol izlemem gerekir yardımcı olursanız çok sevinirim..

  1. Selamlar, geçişiniz muvafakat(geçiş izni belgesi) yoluyla olacak. Kurumunuzun merkez personel dairesi ile görüşün, size anlatacaklardır.

   Not 1: Günlük hayattaki olayları kendi gözümden yorumladığım blogumu ziyaret edip ücretsiz bir şekilde abonem olabilirsiniz. Hepinizi beklerim…

   Uydu Kafa —>>> http://www.uydukafa.com

   Not 2: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not 3: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 36. Merhaba, 2016 kpss den iyi bir puan aldım . Mühendisim. Ayrıca aof işletme diplomam var. 2016 kasım ilk alımlarda işletmeden tercih yapmak istiyorum . Yaşım 30 olduğu için bekleyecek vaktim kalmadı KİT tercih edeceğim . Böylece mühendislik alımı olduğunda geçiş yapmak istiyorum . KİT e atandığımda merkezi de ya da açıktan mühendis alımına başvurabilir miyim ? Böyle KİT e atanıp 657 ye geçiş yapılabiliyor denmişti doğru mudur ? ÇÜnkü belki alırlar belki almazlar mühendis alımını . mecbur tercih yapacağım ama mühendisliği de kaybetmek istemiyorum. Cevabınızı merakla bekliyorum .

  1. Selamlar, şimdi şunu belirteyim ki puanınızı merkezi atamalarda kullanıp atandığınızda başka bir merkezi atamada artık kullanamazsınız. Yani atıyorum p3 puanınızla bir KİT kurumuna atandınız. O puanınızla bir sonraki merkezi atamalarda tercih yapamazsınız artık. KİT kurumlarından 657ye istifa edilerek geçiliyor ama bu durum başka bir KPSS’ye girilerek elde edilen puanla atanılması durumunda yapılıyor.

   Aldığınız puan ve bölümünüzü belirtirseniz atanma durumlarınızı daha detaylı incelerim…

   Akıllı cep telefonlarınızla, KPSS ve diğer konularda yazdığım yazıları ve bilgilendirmeleri takip etmek, soru sormak ve sorularınız cevaplarını takip etmek artık çoook daha kolay…
   ANDROİD GOOGLE PLAY STORE üzerinde websitemin uygulamasını indirerek tüm bunları kolayca yapabilir ve aynı zamanda bana DESTEK olabilirsiniz.

   Uygulama bu linkte, Tıkla ve Yükle —> https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bakalimbilelim.andrapp&hl=tr

   1. 87 küsür puanım . Gıda Mühendisiyim ne yapacağımı bilemiyorum . Mühendis alımı belli olsa beklerim ama belli değil ve yaşım 30 artık bekleyecek vaktim kalmadı . Formasyonum var ama o da sözleşmeli oldu başvursam belki gelmeyecek p10 puanım da 87 de . İşte KİT yazıp müh alımınıda bakanlığa geçiş yapabilir miyim diye sormuştum ama anladğım kadarıyla yeni puan lazım bir daha giremem kpss ye bunu zor aldım 🙁 Şİmdi bana ne tavsiye ediyorsunuz ? KİT yazdığımda istifa edip direkt geçilebiliyor diye duymuştum forumlardan ama siz yeni puan lazım diyorsunuz 🙁 KİT yazsam sözleşmeli müh alımı olsa sanırım ona başvurabilirim ama değil mi ?

    1. Selamlar, öncelikle tarım bakanlığının geçtiğimiz aylardaki 400 adetlik sözleşmeli alımı gibi bir alım olmazsa 87 puan ile atanmanız çok zor olur. Şimdi öncelikle sözleşmeli kadro diye kafaya takmayın. Çok çok farkı yok kadroludan. Şimdi kural şu; KPSS puanı merkezi atamalarda 1 kez kullanılır. Yani ÖSYM’nin yaptığı yerleştirmelerde bir yere atandığınızda o puanı bir daha kullanamazsınız. Tavsiyem şudur ki sözleşmeli diye kafaya takmayın. İlla ki kadroya alınırsınız ilerki yıllarda diye düşünmekteyim. Öyle bir zamandayız ki kamuya girmek çok zor. O sebeple siz kamuya girmeyle işe başlayın. Daha sonra başka yollarla(Kurum içi yükselme sınavları veya farklı KPSS) istediğiniz durumlar için uğraşabilirsiniz.

     Bu arada Bana DESTEK olmak istiyorsan telefonuna Mobil Uygulamamı indirebilirsin!

     Uygulama aşağıdaki linkte, Tıkla ve Yükle

     https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bakalimbilelim.andrapp&hl=tr

 37. Hocam kolay gelsin, ben 3 yıllik polis memuruyum 2016 kpss onlisansa gircem, simdi sinavdan yeterli bir puan alirsam , memurlugum devam ederken tercih yapabilir miyim. Ve bu yaptigim tercihte bir kuruma atanirsam atandiktan sonra mi en az 6 ay bekleneliyim, yoksa atamam olmadan 6 ay once istifa etmeliyim.tesekur ederim.

  1. Selamlar, memurken tercih yapmasına yaparsınız ama kazandığınız memurluğa geçebilmeniz için şu an ki kurumunuzdan muvafakat(geçiş izni) belgesi almanız lazım ve kurumunuzun bu konudaki tutumunun negatif yönde olduğunu duydum. 6 ay olayı hali hazırda bir memurlukta iken muvaffakatssız geçiş yapabilmek için istifa ettikten en az 6 sonraki atamalarda yeniden memur olunabileceğini ifade ediyor. Yine de bu konuda başka kaynaklardan da araştırma yapmanız faydalı olur. İstifa olayı riskli bir olay çünkü.

 38. Merhabalar hocam. Ben 2015 yılındalise düzeyi ekpss den gih memur olarak atandım 2016 ekpss den iyi puan alıp laborant olarak kamu hastanekerjne atamam yapıldı. Adalet Bakanlığında çalışıyorum .sizce bakanlık sorun yaratır mı geçiş konusunda.

 39. Merhabalar,şu anda kursiyer uzman çavuş olarak eğitim görmekteyim.lise mezunu Polis özel harekat alımı için başvuru yapacağım. İlk 6 ayda istifa etme durumumuz olduğu için sorun olmayacağını düşünüyorum. Merak ettiğim konu istifa edip pöh kursuna katılabilmek için ne gibi işlemler uygulamam gerekiyor. Geçişler arası sıkıntı yaşar mıyım? Bilgilendirme için şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Selamlar, açıkçası çok bilgimin olmadığı bir konu lakin istifa etmeniz durumunda geçiş gibi bir olay söz konusu olmaz zaten. Direkt pöh için başvurunuzu yaparsınız. Sanırsam pöhle ilgili detaylar da tam belli değil. İlanı yok henüz bakabildiğim kadarıyla.

 40. Merhaba,
  Herhangi bi kamu kuruluşunda kadrolu düz memur iken başka bir kamu kuruluşundaki düz memurluğa illa kurumlar arası mı geçiş yapmamız gerekiyor?Tekrar kpss’ye girip atanabilir miyiz?
  Ayrıca kadrolu düz memur iken örneğin psikolog olarak atanmak istiyorsam kurumlar arası geçişle oluyor mu yoksa kpss gerekir mi?

  1. Selamlar, kurumlararası geçiş farklı bir olay. Başka bir memurluğa ya kurum içindeki görevde yükselme/unvan değişikliği sınavları ile ya da başka bir KPSS ile geçebilirsiniz. Verdiğiniz örnekten yola çıkarsak memur iken psikolog kadrosuna geçebilmek için ya kurum içinde açılacak unvan değişikliği sınavı ile ya da başka bir KPSS ile geçebilirsiniz.

   Sadece KPSS konularını paylaştığım yeni sitemi ziyaret edip sorularınızı DAHA KOLAY sorabilir ve DAHA KOLAY takip yapabilirsiniz.

   Tıklayın: http://www.kpsshocasi.com

 41. merhabalar, ben biyomedikal mühendisiyim şimdi düz memurluğa başvursam ve kazansam 2018 de tekrar kpssye girsem ve ordan aldğım puanımla tekrar kendi bölümümden yani mühendislik tercihi yapabilirmiyim?

  1. Selamlar, elbette ki yapabilirsiniz. Zaten bu yüzden en kötü ihtimalle de olsa kendinizi bir memurluğa atmanızı, akabinde ise istediğiniz memurluk türü için uğraşmanızı öneriyorum hep.

 42. Selamlar. Ben ilahiyat mezunuyum. 2016 B grubu kpss ne girdim ayrıca diyanette kkö olmak için dhbt sınavına da girdim. Benim sorum şu: 2016/2 tercihlerinde bulunup herhangi bir kuruma düz me mur olarak atanırsam daha sonra diyanet Kadrolu veya sözleşmeli kkö alımı yaptığında düz memur olarak çalıştığım yerden dhbt puanımla diyanete geçiş yapabilir miyim? Yoksa düz memur olarak atandığım için diyanete geçebilmek için tekrar mı kpss ve dhbt ye girmem gerekiyor ?

  1. Selamlar, şunu belirteyim ki kadrolu bir memurluğa yerleştiyseniz; başka bir kadrolu memurluğa geçebilmek için çalıştığınız kurumdan muvafakat(geçiş izni) belgesi almanız gerekir. Sanırım düz memurluktan kadrolu kkö ye geçişte bu izni de verir size kurum, sorun çıkartacaklarını zannetmiyorum. Sözleşmeli kkö için ise kazanmanız halinde, halihazırdaki kadrolu memurluğunuzdan istifa edip direkt sözleşmeli memurluğa başlayabilirsiniz.

   Sadece KPSS konularını paylaştığım yeni sitemi ziyaret edip sorularınızı DAHA KOLAY sorabilir ve DAHA KOLAY takip yapabilirsiniz.

   Tıklayın: http://www.kpsshocasi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir