Memurlar Kıdem Tazminatı Alabilir Mi?

petek temizliği

Kıdem tazminatı, özellikle son yıllarda sürekli gündeme gelen bir konu. Bunun temel nedeni ise kıdem tazminatında yapılması beklenen değişiklikler. Kıdem tazminatının, çalışanın işten ayrılması esnasında ona ödenen bir tutar olduğunu biliyoruz. Peki ama işçiler için geçerli olan bu tazminat memurlara yok mudur?

 

Kıdem Tazminatı Nedir?

 

Kıdem tazminatı oldukça geniş kapsamlı bir konu olmakla beraber, bu konuda bilgi almak isteyen ziyaretçilerimiz İşçi Dünyası sitesinde yer alan şu sayfayı ziyaret edebilirler. Kıdem tazminatının nasıl alınabileceğinden kimlerin alabileceğine kadar birçok bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Kıdem Tazminatının Yasal Dayanağı

Kıdem tazminatı dayanağını 1475 sayılı İş Kanununun 14. Maddesinden alır. Aslında yürürlükten kalkan bir mevzuat olan 1475 sayılı eski İş Kanunu, yerini 4857 sayılı İş Kanununa bırakmıştır. Ancak ne hikmetse, kıdem tazminatı yeni İş Kanununda düzenlenmemiş; bunu yerine, eski 1475 sayılı İş Kanunundaki kıdem tazminatını düzenleyen 14. Madde yürürlükte bırakılmıştır. O halde, kıdem tazminatının yasal dayanağını İş Kanunundan aldığını söyleyebiliriz.

 

 

İş Kanunu’nun Kapsamı Nedir?

kidem tazminati4857 sayılı İş Kanununun 1. maddesinde belirtildiği üzere İş Kanunu “İşverenler ile bir iş sözleşmesine dayanarak çalıştırılan işçilerin çalışma şartları ve çalışma ortamına ilişkin hak ve sorumlulukları” düzenler. O halde, net bir şekilde görülmektedir ki kanunun kapsamı işçilerden oluşmaktadır.

 

 

Memurlara Kıdem Tazminatı Yok!

Dolayısıyla kıdem tazminatının işçilere tanınan bir hak olduğunu söyleyebiliriz. Memurlara ise benzer şekilde emeklilik ikramiyesi vardır. İşten ayrılan bir işçi toplu para olarak kıdem tazminatı alırken, memur ise şartları oluşmuşsa emeklilik ikramiyesi alacaktır. Tabi bu iki ödeme türünden kıdem tazminatının meblağının emeklilik ikramiyesinden fazla olduğunu da söylemeliyiz. Çünkü kıdem tazminatı, işçiye çalışmış olduğu her bir yıl için bir aylık brüt maaşı tutarında ödenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir