Memurlara 1 Derece Verilmesi Neden Önemli?

Memurlara 1 Derece Verilmesi Neden Önemli?

14 Ağustos 2015 14 Yazar: Ekrem Özdemir
kampanya haberleri
kampanya haberleri

2005’ten sonra memuriyete girenlerin bir beklentileri var, hakettikleri 1 derecenin verilmesi… 2005’ten sonra işe başlayan memurlara 1 derece verilmesi niye isteniyor, memura bir derece verilmesi önemli midir sorularına yanıt oluşturacak bir yazı kaleme aldım sizler için.

 

Memura Bir Derece Verilmesi

En son 2005 yılında çıkan dereceyle ilgili düzenleme, 2005 Ocak ayından sonra memuriyete girenleri bir beklentiye itmiştir. Yaklaşık 6 yıldır 1 derece verilmesi için haklı şekilde mücadele eden memurlar, birçok yönden avantaj sağlayacakları 1 derece verilmesi ile ilgili düzenlemenin bir an önce yapılmasını istemektedir. Memuriyete yeni girenlerin veya 2016 KPSS ile memuriyete hazırlananların çoğu 1 derece verilmesinin önemi konusunda bilgi sahibi değil. Açıkcası bu durumu yadırgamıyorum. Nedeni ise neredeyse 10 yıldır memur olanların bile henüz 1 derece verilmesinin önemini kavrayamamış olmasıdır. Gerek memurlar.net gerekse diğer memur forumları ve platformlarında, ilgili konu başlıklarındaki paylaşımlara baktığımda hala “… 1 derece verilince ne olacak sanki…” diyebilenler var. Biraz bu arkadaşları bilgilendirmek! biraz da yeni başlayan memurlara fazladan 1 dereceyle başlamanın avantajları konusunda bilgiler sunacağım.

 

Memurlara 1 Derece Verilmesinin Maaşlara Etkisi

 

UNVAN 7 ve daha altı dereceye düşüldüğünde 4 ve daha altı dereceye düşüldüğünde 2 ve daha altı dereceye düşüldüğünde
HİZMETLİ 88 TL 83 TL
MEMUR 49 TL 130 TL 116 TL
MÜHENDİS 163 TL 133 TL

 

2011 yılında devlet memurları maaşları için yapılan 666 KHK düzenlemesi neticesinde, ek ödeme oranları tablosu oluşturulmuştur. Bu tabloda, hizmet sınıflarına göre değişen derece geçişlerinde verilen ek ödeme oranları da artmaktadır. En büyük artışların olduğu derece geçişlerini sizler için tablo haline getirdim. Takıldığınız noktaları her daim sorabilirsiniz.

memurlukta yükselme

2016 memur maaşları

 

Memurlara ilave 1 derece verilmesi maddi yönden önem arz etmektedir. Memurların bu konuda daha bilinçli olması ve hakkı olan 1 derecenin peşinden koşması gerekmektedir. Umarım siz memurlar ve 2016 KPSS için hazırlanan memur adayları için uyandırıcı ve bilinçlendirici bir yazı olmuştur. Bir sonraki yazılarda görüşmek üzere hoşçakalın.

 

Not: Bazı eksik/hatalı bilgilerden dolayı yazıda değişiklik yapılmıştır. İlgili uyarıları yapan ziyaretçilerime teşekkür ederim.