Memurlara 1 Derece Verilmesi Neden Önemli?

petek temizliği

2005’ten sonra memuriyete girenlerin bir beklentileri var, hakettikleri 1 derecenin verilmesi… 2005’ten sonra işe başlayan memurlara 1 derece verilmesi niye isteniyor, memura bir derece verilmesi önemli midir sorularına yanıt oluşturacak bir yazı kaleme aldım sizler için.

 

Memura Bir Derece Verilmesi

En son 2005 yılında çıkan dereceyle ilgili düzenleme, 2005 Ocak ayından sonra memuriyete girenleri bir beklentiye itmiştir. Yaklaşık 6 yıldır 1 derece verilmesi için haklı şekilde mücadele eden memurlar, birçok yönden avantaj sağlayacakları 1 derece verilmesi ile ilgili düzenlemenin bir an önce yapılmasını istemektedir. Memuriyete yeni girenlerin veya 2016 KPSS ile memuriyete hazırlananların çoğu 1 derece verilmesinin önemi konusunda bilgi sahibi değil. Açıkcası bu durumu yadırgamıyorum. Nedeni ise neredeyse 10 yıldır memur olanların bile henüz 1 derece verilmesinin önemini kavrayamamış olmasıdır. Gerek memurlar.net gerekse diğer memur forumları ve platformlarında, ilgili konu başlıklarındaki paylaşımlara baktığımda hala “… 1 derece verilince ne olacak sanki…” diyebilenler var. Biraz bu arkadaşları bilgilendirmek! biraz da yeni başlayan memurlara fazladan 1 dereceyle başlamanın avantajları konusunda bilgiler sunacağım.

 

Memurlara 1 Derece Verilmesinin Maaşlara Etkisi

 

UNVAN 7 ve daha altı dereceye düşüldüğünde 4 ve daha altı dereceye düşüldüğünde 2 ve daha altı dereceye düşüldüğünde
HİZMETLİ 88 TL 83 TL
MEMUR 49 TL 130 TL 116 TL
MÜHENDİS 163 TL 133 TL

 

2011 yılında devlet memurları maaşları için yapılan 666 KHK düzenlemesi neticesinde, ek ödeme oranları tablosu oluşturulmuştur. Bu tabloda, hizmet sınıflarına göre değişen derece geçişlerinde verilen ek ödeme oranları da artmaktadır. En büyük artışların olduğu derece geçişlerini sizler için tablo haline getirdim. Takıldığınız noktaları her daim sorabilirsiniz.

memurlukta yükselme

2016 memur maaşları

 

Memurlara ilave 1 derece verilmesi maddi yönden önem arz etmektedir. Memurların bu konuda daha bilinçli olması ve hakkı olan 1 derecenin peşinden koşması gerekmektedir. Umarım siz memurlar ve 2016 KPSS için hazırlanan memur adayları için uyandırıcı ve bilinçlendirici bir yazı olmuştur. Bir sonraki yazılarda görüşmek üzere hoşçakalın.

 

Not: Bazı eksik/hatalı bilgilerden dolayı yazıda değişiklik yapılmıştır. İlgili uyarıları yapan ziyaretçilerime teşekkür ederim.

14 thoughts on “Memurlara 1 Derece Verilmesi Neden Önemli?

 1. o bir derece o kadar önemli ki maaş farkından çok şuan 4/1 olanlar çok yaşadı 3/1 düşmek demek özellikle de pasaport gibi birçok özelliği olan derece demek hükümetimize tşk ediyoruz.

 2. Arkadaşlar gerçekten derece ve kademelerin çok fazla bir önemi var ; yeşil pasaport alabilmek için ,maaşa zam yapılması için hgerşey bu derece ve kademeye bakılıyor ; aman memur arkadaşlarımız dikkat etsinler ; disiplin cezası falan almadan yükselsinler bir an önce

 3. 1 derece memur demek emekliliği yaklaşmış saygın insan demek 🙂 şahsen ben 1 derece olmak istemezdin memur olsaydım emekli olcaksın yakın zamanda iş hayatın olmayacak ben her zaman çalışmaktan yanayım 🙂

 4. Merhaba, kamuda sağlık teknikeri olarak görev yapıyorum.Şuan Derece/Kademem 7/1′ i. İlave 1 derece ile birlikte 6/1′ ine düşeceğim. Sizin sitenizde 7 ve altı için 49, başka sitelerde 7/1′ den 6/1′ ine düşüldüğü zaman 3 lira gibi bir farktan bahsediliyor. Hangi hesaplama doğru acaba? Şimdiden teşekkürler

  1. (Gecikmeli cevap için özür dilerim, kurum eğitiminden dolayı sorularınızı bir süre beklettim. Gecikmeli sorular olduğu için mailinize de cevap attım.)
   Merhabalar, benim verdiğim değerler GİH(genel idare hizmetleri) sınıfı için geçerli. Siz ise TH(teknik hizmetler) sınıfındasınız. Sizin farklıdır derece aralıkları muhtemelen. GİH sınfında ana aralıklar yani büyük artış yapan geçişler 7 üzerinden 5-7 aralığına geçiş ile 5-7 aralığından 1-4 aralığına geçiş aşamasındadır.

 5. merhabalar. Bir derece kazanılmış hak aylık derecesini yükseltmektedir. Kadro derecesini değiştirmemektedir.denilmektedir. yeşil pasaportta kadro derecesi önemli. ben 4 ün 1 indeyim. bu derece artışı ile yeşil pasaport alabilecek miyim. teşekkür ederim

 6. … merhabalar. Bir derece kazanılmış hak aylık derecesini yükseltmektedir. Kadro derecesini değiştirmemektedir.denilmektedir. yeşil pasaportta kadro derecesi önemli. ben 4 ün 1 indeyim. bu derece artışı ile yeşil pasaport alabilecek miyim. teşekkür ederim

  1. Selamlar; çok önemli bir konuya değindiğiniz için teşekkür ederim size. İlgili yazıda bir güncelleme yapmayı düşünüyordum zaten. Nitekim dediğiniz gibi esas olan kadro derecesi. Lakin Kazanılmış hak aylık derecesinden sonra yapılacak kadro ihdas/iptal düzenlemesi ile 3. dereceye inilebilir. Kamu kurumları bu konuda hantal maalesef. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Sitemde bu şekilde karşılıklı doğru-yanlış alışverişi yapmaktan mutluluk duyarım. Varsa yanlışlar, birlikte düzeltelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir