güncel kampanyalar

Her ne kadar kendimizi daha çok geliştirebilmek ve kariyer basamaklarını tırmanıp daha güzel kazançlar elde edilebilmek adına özel sektörün daha uygun olduğunu söylesek de ülke içi ekonomik görünüm, üniversiteyi hala okuyan veya mezun durumda olanların garanti mesleklere yönelmesini neden oluyor. İş garantili meslek deyince de haliyle akla ilk gelen Devlet Memurluğu oluyor.

 

Zaman zaman KPSS memurluk konulu yazılarımın altına bırakılan yorumları göz ucuyla da olsa analiz ediyorum. Sorulan soruların kayda değer bir kısmını “memurluk için en iyi bölüm hangisidir” soruları oluşturuyor. KPSS Düz memurluk adaylarının yönelttiği ataması en kolay bölümler ile ilgili sorulardan yola çıkarsak eskisine nazaran daha bilinçli bir memur adayı topluluğunun ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Ben de size geleceği daha parlak olan, önümüzdeki üç beş yıl popülaritesini kaybetme ihtimali düşük olan bir bölüm önerisinde bulunacağım bugün…

 

roflbot

 

Sosyal Güvenlik Önlisans Bölümü

 

KPSS düz memurluk ataması kolay olan bölümler konusunda birçok aday soru yönlendirirken ben de bu konuda çok daha önceden mercek altına aldığım bir bölümü önereceğim size: Sosyal Güvenlik Önlisans Bölümü.

2016 KPSSKPSS atamaları neticesinde düşük puanla kapatan bölümler incelendiğinde iki yıllık bölümlerden biri olan Sosyal Güvenlik Önlisans Bölümü göze çarpmaktadır. Zaten halihazırdaki adaylara en büyük nasihatim olabildiğince önlisans mezunu olarak 2016 KPSS‘ye girmeleridir. Zira bu tavsiyem sadece 2016 KPSS ile alakalı olmayıp son 4-5 yıldır önlisans bölümlerinden memur alımı yapılmasına daha fazla eğilim olmasından kaynaklanmaktadır. Önerdiğim bölüm hakkında vereceğim bilgilere dönecek olursak 2015/1 KPSS tercih kılavuzu incelendiğinde, çok fazla kadro adedi verilmemesine rağmen muazzam bir düşük puanla atama yapıldığını görmekteyiz. Neredeyse 73 puan ile kapatan Sosyal Güvenlik Önlisans Bölümü atamaları, özellikle önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde KPSS yoluyla memurluğa atanmak isteyenlerin en kestirme yolu olabilecek potansiyele sahip. KPSS atamalarında 3004 nitelik koduna sahip olan bu bölüm, sınırlı sayıda üniversitede bulunmaktadır. Hem aday sayısı azdır hem de adayların yüksek puan alma potansiyeli düşüktür. Şu an itibariyle sadece Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından alım yapılıyor olsa da ilerleyen dönemlerde tek tük de olsa diğer kurumların da 3004 nitelik kodundan alım yapabileceği kanaatindeyim. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 78 milyon kişiye hizmet verdiğini ve her geçen gün daha fazla teşkilatlanmaya gittiğini hesaba katarsak bu bile bir güvencedir.

Sosyal Güvenlik Önlisans Bölümünü yakın zamanda memurluk düşüncesi içine girmiş olan özellikle liseyi yeni bitirip hangi önlisans bölümünü okuması gerektiği konusunda kararsız kalan adaylar için öneririm. Umarım sizler için bilgilendirici ve fikir veren bir makale olmuştur, hoşçakalın.

Kategori: KPSS Memurluk

Ekrem Özdemir Hakkında

Sabırlı, sakin, bildiğini paylaşmaktan keyif alan faydacı yaklaşımına sahip bir kişilik... Okundukça anlaşılacak biri değil, anlaşıldıkça okunulacak biri...

Yazıya Yapılan Yorumlar

 1. alican dedi ki:

  Çok önemli bilgiler için sağolun hocam pek çok kişiyi ilgelendiriyor

 2. Selçuk dedi ki:

  Güzel bilgilendirme olmuş teşekkürler. Sosyal Güvenlik Önlisans Bölümü atamaları sayesinde bir an önce memur olabiliriz.

 3. BAHADIR ATEŞ dedi ki:

  ben memur olma ümitlerini kaybettim….bu sene son kez denicem bakalım senin dediğin gibi yapacam….

 4. ufuk dedi ki:

  Hiç memur olma derdinde değilim ama analizleriniz ve bunun üzerine ciddi ciddi strateji geliştirmeniz ciddi anlamda taktir edici

Yorum Yazın
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları ziyaretçilerin kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan bakalimbilelim.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

%d blogcu bunu beğendi: