Memurlukta Diplomanın Maaşa Etkisi Var Mı?

kampanya haberleri
kampanya haberleri

Yazılarımda memurluk süreci kavramından sıkça bahsediyorum. Öyle ki bu süreç memurluk sınavına hazırlık sürecinden başlayıp memurluk hayatı boyunca devam eder. Bu sürecin memur olana kadar ki kısmında sınavlar, tercihler ve atamalar konuşulurken, memur olduktan sonraki süreçte ise maaş, tayin gibi konular araştırılır. Ben de bu yazımda, memurlukta diplomanın maaşa etkisi konusunda bildiklerimi ve tecrübelerimi paylaşacağım.Not: Yazıda sadece GİH(Genel İdare Hizmetleri) sınıfında çalışan memurların durumunu ele aldım.

 

 

Diplomanın Maaşa Etkisi

 

Memurluğa hazırlanan ya da yeni memur olan birçok kişi, memurluğa atandıktan sonra bitirilen üst öğrenimlerden elde edilen diplomanın maaşa etkisini merak edip sormaktadır. Nitekim ben de bu konuda sorular almaktayım.

Diplomanın maaşa etkisi konusu memurların hali hazırdaki D/K(Derece/Kademe) durumlarına göre değişmektedir. 666 KHK(Kanun Hükmünde Kararname) ile oluşturulan memur ek ödeme tablosundaki oranlar, memurların d/k durumuna göre sınıflandırılmıştır. Bu sebepledir ki üst öğrenimden elde ettiğiniz diplomalar kısa veya uzun vadede maaşa etki edecektir. Peki maaşlar ne kadar artar? Bu soruyu belli oranlarda cevaplandırmaya çalışacağım lakin öncelikle memurların ek ödeme tablosunu(ilgili kısımları) paylaşmak istiyorum.

 

[table id=15 /]

 

Tabloda da görüldüğü üzere ilgili memurluk derecelerine göre ek ödeme oranları belirlenmiştir. Lisans diplomasının maaşa etkisini örnek üzerinden açıklamaya çalışalım;

 

 

Lisans Diplomanın Maaşa Etkisi

 

Önlisans KPSS ile memur kadrosuna atanan biri, lisans düzeyi üniversite bitirip diplomasını kuruma verirse maaşı artar mı?

Önlisans düzeyinden KPSS’ye girip GİH sınıfından memur olanlar 10/2 dereceden göreve başlarlar. Varsayalım ki göreve başladıktan 1 yıl sonra üniversite diplomanızı kuruma verdiniz. Öncelikle her yıl 1 kademe ilerlemesi olduğundan memurluğunuz 10/3 derecesine gelecektir. Lisans diploması intibakının yapılmasıyla da 2 kademe alırsınız ve yeni dereceniz 9/2 olur. Bu durumda da lisans diplomasının maaşa etkisi kısa vadede yaklaşık 3 TL gibi bir rakam olacaktır. Uzun vadede ise tabloda görüldüğü üzere 5-7 derece aralığına 2 yıl daha erken gireceksiniz. Bu da demek oluyor ki normalde 4 yıl sonra 5-7 derece aralığına girecekken lisans diploması intibakı ile 2 yıl erken şekilde bu gruba girip daha yüksek ek ödeme alma imkanı oluşacaktır.

Okudunuz Mu?  Adalet Bakanlığı, Beklenen Alım İlanını Yayınladı

 

 

Önlisans Diplomanın Maaşa Etkisi

 

Lise KPSS ile memur kadrosuna atanan biri, önlisans düzeyi üniversite bitirip diplomasını kuruma verirse maaşı artar mı?

Lise düzeyinden KPSS’ye girip GİH sınıfından memur olanlar ise 13/3 dereceden göreve başlarlar. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi göreve başladıktan 1 yıl sonra iki yıllık üniversite diplomanızı kuruma verdiğinizi varsayalım. Öncelikle her yıl 1 kademe ilerlemesi olduğundan memurluğunuz 12/1 derecesine gelecektir. Önlisans diplomasının intibakıyla da 2 derece ve 2 kademe ilerlersiniz. Bu da sizi 10/3 derecesine taşıyacaktır.  Bu durumda önlisans diplomasının maaşa etkisi kısa vadede yaklaşık 6 TL gibi bir rakam olacaktır. Uzun vadede ise tabloda görüldüğü gibi 5-7 derece aralığına 8 yıl daha erken girerek daha yüksek ek ödeme alma imkanınız oluşacaktır.

 

Ekrem Özdemir

Sabırlı, sakin, bildiğini paylaşmaktan keyif alan faydacı yaklaşımına sahip bir kişilik... Okundukça anlaşılacak biri değil, anlaşıldıkça okunulacak biri...

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir