Memurlukta Diplomanın Maaşa Etkisi Var Mı?

petek temizliği

Memurlukta diplomanın maaşa etkisi, kamu personelleri tarafından merak edilen konular arasında yer alır. Nitekim memur olduktan sonraki süreçte bilhassa mali özlük haklarının takibi önem arz etmektedir. Özellikle lise ya da önlisans mezunu olarak  birçok memur tarafından merak edilen konulardan birisidir. Nitekim memur olduktan  Yazılarımda memurluk süreci kavramından sıkça bahsediyorum. Öyle ki bu süreç memurluk sınavına hazırlık sürecinden başlayıp memurluk hayatı boyunca devam eder. Bu sürecin memur olana kadar ki kısmında sınavlar, tercihler ve atamalar konuşulurken, memur olduktan sonraki süreçte ise maaş, tayin gibi konular araştırılır. Ben de bu yazımda, memurlukta diplomanın maaşa etkisi konusunda bildiklerimi ve tecrübelerimi paylaşacağım. Not: Bu yazımızda sadece GİH(Genel İdare Hizmetleri) sınıfında çalışan memurların(şef hariç) durumunu ele aldık. Diğer hizmet sınıflarında yer alan memurlarda diplomanın maaşa etkisi olumlu yönde daha farklı ve fazla olabilir.

Memurlukta diplomanın maaşa etkisi nedir?

Memurlukta Diplomanın Maaşa Etkisi

Memurlukta diplomanın maaşa etkisi, memurların D/K(Derece/Kademe) durumlarına göre değişmektedir. 2011 yılında çıkarılan 666 Sayılı KHK(Kanun Hükmünde Kararname) ile oluşturulan memur ek ödeme tablosunda, memurların derece/kademe durumuna göre alabilecekleri ek ödeme oranı yer almaktadır. Eğer ki bir üst öğrenimi bitirdiyseniz diplomanızı kurumunuza verebilir ve bu sayede kanunda öngörülen kademe ilerlemesini alırsınız. Bu kademe ilerlemeleri sayesinde memuriyet dereceniz yükselir ve daha yüksek ödeme oranı alabilirsiniz. Bu sebepledir ki üst öğrenimden elde ettiğiniz diplomalar, kısa, orta ve uzun vadede maaşa direkt etki edecektir. Peki maaşlar ne kadar artar? Memurlukta diplomanın maaşa etkisini, aşağıda yer alan memurların ek ödeme tablosu üzerinden hesaplayalım.


Memuriyet Dereceleri Ek

Ödeme

Oranı

Ek

Ödeme

Tutarı

Maaş derecesi 1-2 derecede olanlar 110 1.232 TL
Maaş derecesi 3-4 derecede olanlar 100 1.120 TL
Maaş derecesi 5-7 derecede olanlar 90 1.008 TL
Maaş derecesi 7 üstü derecede olanlar 85 952 TL

Tabloda da görüldüğü üzere ilgili memurluk derecelerine göre ek ödeme oranları belirlenmiştir. Şimdi lisans diplomasının maaşa etkisini örnek üzerinden açıklamaya çalışalım;

 

Lisans Diplomanın Maaşa Etkisi

Önlisans KPSS ile memur kadrosuna atanan biri, lisans düzeyi üniversite bitirip diplomasını kuruma verirse maaşı artar mı? Önlisans düzeyinden KPSS’ye girip GİH sınıfından memur olanlar 10/2 dereceden göreve başlarlar. Varsayalım ki göreve başladıktan 1 yıl sonra üniversite diplomanızı kuruma verdiniz. Öncelikle memurlukta geçen her yıl için 1 kademe ilerlemesi alacağanızdan, diplomayı kuruma verdiğiniz tarihte 10/3 seviyesinde olacaksanız. Lisans diploması intibakının yapılmasıyla da ek 2 kademe daha alırsınız ve yeni memuriyet dereceniz 9/2 olur. Bu durumda da lisans diplomasının maaşa etkisi kısa vadede yaklaşık 3-5 TL gibi bir rakam olacaktır. Fakat orta ve uzun vadede, yukarıdaki ek ödeme oranları tablosunda görüldüğü üzere 5-7 derece aralığına 2 yıl daha erken gireceksiniz. Bu da demek oluyor ki normalde 4 yıl sonra 5-7 derece aralığına girecekken lisans diploması intibakı ile 2 yıl önceden bu gruba girip maaşınızda 70-80 liralık bir artış görebilirsiniz.

 

Önlisans Diplomanın Maaşa Etkisi

Lise KPSS ile memur kadrosuna atanan biri, önlisans düzeyi üniversite bitirip diplomasını kuruma verirse maaşı artar mı? Lise düzeyinden KPSS’ye girip GİH sınıfından memur olanlar ise 13/3 dereceden göreve başlarlar. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi göreve başladıktan 1 yıl sonra iki yıllık üniversite diplomanızı kuruma verdiğinizi varsayalım. Öncelikle her yıl 1 kademe ilerlemesi olduğundan memurluğunuz 12/1 derecesine gelecektir. Önlisans diplomasının intibakıyla da 2 derece ve 2 kademe ilerlersiniz. Bu da sizi 10/3 derecesine taşıyacaktır.  Bu durumda önlisans diplomasının maaşa etkisi kısa vadede yaklaşık 8-10 TL gibi bir rakam olacaktır. Uzun vadede ise tabloda görüldüğü gibi 5-7 derece aralığına 8 yıl daha erken girerek daha yüksek ek ödeme alma imkanınız oluşacaktır.

2019 ocak en düşük memur maaşı ne kadar olacak? Okumak için TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir