Memurlukta Seçicilik Hüsran Yaşatabilir

petek temizliği

2016/1 KPSS alımını bekleyenlerin ve 2016 KPSS memurluk sınavına hazırlanan adayların en çok merak ettikleri konular arasında memur alım sayısı yer alıyor. Memur adaylarının beklentisi mezun sayısının artışı oranında bir memur alımı yapılması yönünde olsa da tam tersi yönde bir memur alımı politikasıyla karşı karşıyayız. Bunun iki temel nedeni var;

 

1-) Açıktan alımlar yoluyla memur alımlarının artması (Merkezi atamadan çıkan kurumlar)


2-) Öğretmen ve Sağlık Personeli alımlarına ağırlık verilmesi.

 

 

Memurlukta Tercihlerinizi Şansa Bırakmayın!

 

Neredeyse her yazımda vurguladığım bir nokta var; memur alımları azalıyor!

Daralan memurluk kontenjanları ve memur kadrolarına girmek isteyen aday sayısının hızlı artışı, memurluk taban puanlarını hızlı bir şekilde yukarılara taşıdı. Tüm bu gelişmelere rağmen bazı kriterler çerçevesinde seçicilik yapan adaylar mevcut. Bu kriterleri temel olarak şu şekilde sıralayabiliriz;

 

—>>> Memlekette ya da yaşanılan yerde memur olma isteği

—>>> İl/bölge tercihleri

—>>> Kurum tercihi(maaş, yoğunluk gibi)

 

 

Elbette ki kimsenin özel durumlarını bilmemiz mümkün değil. Özellikle sağlık, ailevi vb. nedenlerle birçok aday tercih alanını sınırlamak zorunda kalıyor. Fakat azalan memur alımları da göz önünde bulundurularak kriterlerinizi esnetmenizi tavsiye ederim. Aksi takdirde atanabilmenize olanak sağlayan puanlarınızla açıkta kalabilirsiniz.

Gerek forumlarda gerekse diğer platformlarda memur adaylarının özellikle il tercihleri konusundaki seçiciliği gözüme çarpıyor. Merkezi memur alımlarının hızla azaldığı böyle bir dönemde, gerekçesi şahsi keyfinize bağlı olan nedenlerden dolayı asla seçicilik yapmayın!

 

  • … dışında bir il istemiyorum…
  • … bölgesi istemiyorum…
  • Yoğun kurumları istemiyorum…
  • Tayini olmayan kurumları istemiyorum

 

Yukarıda saydığım gerekçeler, birçok adayın yüksek puanı olmasına rağmen açıkta kalmasına neden oluyor. Değerli memur adayı arkadaşlar, çok ama çok zorunlu2016 memur alımları gerekçeleriniz yok ise seçiciliğinizi en aza indirin. Memurlukta tayin, yer değiştirme vb. imkanlar çok rahat olmasa da eski yıllara nazaran çok çok daha iyi olduğunu söylemek mümkün. Eş durumundan tayinler, sağlık özründen tayinler, genel tayin imkanları, becayiş(yer değiştirme) imkanları vb. durumlar çok daha iyi düzenlenmiş durumda ve ilerleyen dönemlerde çok daha iyi düzenlemeler yapılacaktır diye düşünüyorum. Umarım sizler için bilgilendirici, fikir verici bir yazı olmuştur, hoşçakalın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir