Memurlukta Yükselme Nasıl Olur?

Memurlukta Yükselme Nasıl Olur?

11 Ocak 2016 12 Yazar: Ekrem Özdemir
kampanya haberleri
kampanya haberleri

En düşük memur maaşının 2018 ocak itibariyle 2700 TL seviyelerine çıkmasıyla birlikte memurluğa olan talebin daha fazla olacağı kaçınılmaz bir gerçek… Nitekim memur adaylarının gönderdiği sorulardan da çok rahat anlaşılıyor bu durum. 2018 KPSS memurluk sınavına hazırlanan adayların araştırdıkları bir diğer nokta da memurluk sonrası yükselme konusu. Peki memurlukta yükselme var mıdır, varsa da memurlukta yükselme nasıl olur?

 

 

 

Memurlukta Yükselme Var Mıdır?

 

Sanmayın ki memur olduktan sonra o unvanla birlikte emekli olana kadar çalışacağız. Elbette ki kamu kurumlarında yükselmek mümkündür. Yalnız şunu bilmeniz gerekir ki basit bir süreç değildir. Kamu kurumları, kurum içi yükselme konusunda yeni yeni düzenlemeler yapmaya başladı. Daha önceleri daha zor ve belirsiz bir süreç içeren memurlukta yükselme süreci, yeni düzenlemelerle birlikte daha makul ve düzen arz eden bir duruma getirilmeye başlandı. Eminiz ki ilerleyen zamanlarda birçok kamu kurumu görevde yükselmeleri tam bir düzene oturtacaktır.

 

 

En İyi Maaş Veren Kurumlar Hangileridir?

 

Memurlukta Yükselme Nasıl Olur?

 

Kamu kurumları belli dönemlerde Görevde Yükselme ve/veya Unvan Değişikliği Sınavı açarlar. Bu sınavları neye göre açtıklarını sorarsanız kurumun ihtiyaçlarına, idarenin inisiyatiflerine göre değişen sebepleri vardır. İşte bu son zamanlardaki düzenlemeler de bu belirsizliği ortadan kaldırmak ve belli bir düzende süreklilik arz eden memurlukta yükselme periyodu oluşturmayı içeriyor. Açılan görevde yükselme ve/veya unvan değişikliği sınavları ile kurumunuzda yükselmeniz mümkündür.

Peki bu sınavlara herkes girebilir mi? Memurlukta yükselme her ne kadar mümkün olsa da belli başlı şartlara tabiidir. Açılacak kadrolara bağlı olmakla birlikte kurumdaki hizmet süresi, öğrenim düzeyi gibi şartlarla karşılaşacaksınız. Bu şartları karşılamadan ilgili sınavlara başvuramazsınız. Şöyle bir özet geçmek gerekirse atandığınız kurumda en az 2-3 çalışmanız gerekir ki bu tarz yükselme sınavlarına katılmanız mümkün olabilsin.

 

Kamuda Yükselmeye İlişkin Bir Örnek: Sosyal Güvenlik Kurumu Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği

düz memur ne iş yaparYukarıdaki örnek üzerinden hareket edersek SGK’ya yeni atanan bir düz memur iseniz görevde yükselme ile açılan şef kadrolarına başvurabilmek için; en az önlisans mezunu olmak ve kurumda en az 3 yıl hizmetinizin bulunması gerekir.

Yine SGK’ya atanan yeni bir düz memur olduğunuzu ve aynı zamanda hukuk fakültesi mezunu olduğunuzu varsayalım. Kurumda açılacak unvan değişikliği sınavı ile avukat kadrosuna girebilirsiniz. Kurumun yönetmeliğine bakıldığında açılacak avukat kadrosuna başvurabilmek için hukuk fakültesi mezunu olmak ve avukat ruhsatnamesine sahip olmak şartları istenmektedir.

 

2018 Ocak En Düşük Memur Maaşı Ne Kadar Olacak?