Memurlukta Yükselme Nasıl Olur?

petek temizliği

En düşük memur maaşının 2018 ocak itibariyle 2700 TL seviyelerine çıkmasıyla birlikte memurluğa olan talebin daha fazla olacağı kaçınılmaz bir gerçek… Nitekim memur adaylarının gönderdiği sorulardan da çok rahat anlaşılıyor bu durum. 2018 KPSS memurluk sınavına hazırlanan adayların araştırdıkları bir diğer nokta da memurluk sonrası yükselme konusu. Peki memurlukta yükselme var mıdır, varsa da memurlukta yükselme nasıl olur?

 

 


 

Memurlukta Yükselme Var Mıdır?

 

Sanmayın ki memur olduktan sonra o unvanla birlikte emekli olana kadar çalışacağız. Elbette ki kamu kurumlarında yükselmek mümkündür. Yalnız şunu bilmeniz gerekir ki basit bir süreç değildir. Kamu kurumları, kurum içi yükselme konusunda yeni yeni düzenlemeler yapmaya başladı. Daha önceleri daha zor ve belirsiz bir süreç içeren memurlukta yükselme süreci, yeni düzenlemelerle birlikte daha makul ve düzen arz eden bir duruma getirilmeye başlandı. Eminiz ki ilerleyen zamanlarda birçok kamu kurumu görevde yükselmeleri tam bir düzene oturtacaktır.

 

 

En İyi Maaş Veren Kurumlar Hangileridir?

 

Memurlukta Yükselme Nasıl Olur?

 

Kamu kurumları belli dönemlerde Görevde Yükselme ve/veya Unvan Değişikliği Sınavı açarlar. Bu sınavları neye göre açtıklarını sorarsanız kurumun ihtiyaçlarına, idarenin inisiyatiflerine göre değişen sebepleri vardır. İşte bu son zamanlardaki düzenlemeler de bu belirsizliği ortadan kaldırmak ve belli bir düzende süreklilik arz eden memurlukta yükselme periyodu oluşturmayı içeriyor. Açılan görevde yükselme ve/veya unvan değişikliği sınavları ile kurumunuzda yükselmeniz mümkündür.

Peki bu sınavlara herkes girebilir mi? Memurlukta yükselme her ne kadar mümkün olsa da belli başlı şartlara tabiidir. Açılacak kadrolara bağlı olmakla birlikte kurumdaki hizmet süresi, öğrenim düzeyi gibi şartlarla karşılaşacaksınız. Bu şartları karşılamadan ilgili sınavlara başvuramazsınız. Şöyle bir özet geçmek gerekirse atandığınız kurumda en az 2-3 çalışmanız gerekir ki bu tarz yükselme sınavlarına katılmanız mümkün olabilsin.

 

Kamuda Yükselmeye İlişkin Bir Örnek: Sosyal Güvenlik Kurumu Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği

düz memur ne iş yaparYukarıdaki örnek üzerinden hareket edersek SGK’ya yeni atanan bir düz memur iseniz görevde yükselme ile açılan şef kadrolarına başvurabilmek için; en az önlisans mezunu olmak ve kurumda en az 3 yıl hizmetinizin bulunması gerekir.

Yine SGK’ya atanan yeni bir düz memur olduğunuzu ve aynı zamanda hukuk fakültesi mezunu olduğunuzu varsayalım. Kurumda açılacak unvan değişikliği sınavı ile avukat kadrosuna girebilirsiniz. Kurumun yönetmeliğine bakıldığında açılacak avukat kadrosuna başvurabilmek için hukuk fakültesi mezunu olmak ve avukat ruhsatnamesine sahip olmak şartları istenmektedir.

Okudunuz Mu?  KPSS Memurluk Sınavına 1-0 Önde Başlamak İstiyorsanız!

 

http://www.bakalimbilelim.com/2018-ocak-en-dusuk-memur-maasi-ne-kadar-olacak/

 

12 Comments

Add a Comment
 1. Merhaba ben 4 yıllık muhasebe okuyorum bu sene mezun oluyorum kpss a ve b grubuna gireceğim ama kyk yada çocuk esirgeme kurumunda müdür yada müdür yardımcısı olmak istiyorum bunun için nasıl bir yol izlemeliyim ?

  1. Selamlar, normalde sizin bölümün taban puanları 85-86 civarında ama son kpss alımında yurtyönetim memuru kadroları için sizin bölüme de tercih hakkı tanındı ve 84 leri gördü puanlar. Her zaman böyle olmayabilir bunu belirtmeliyim. Gelelim sınav konusuna… A grubuna da b grubuna da girebilirsiniz. Fakat a grubu ile müdür, müdür yardımcısı gibi bir unvanda alım yok. Bahse konu unvanlara kurum içi sınavlarla gelinir. Yani atıyorum kyk ya memur olarak atanırsınız. Daha sonra kurum içi görevde yükselme sınavları ile yavaş yavaş o unvanlara gelebilirsiniz. Yani kurum içi bir süreç bu… Direkt müdürlük sınavı diye bir şey söz konusu değil…

 2. Merhabalar ben 4 yıllık iktisat mezunuyum tercih kilavuzlarinda nitelik kodlarinda iktisat ve ayrica iktisadi ve İdari bilimler mezunu diye iki tane ayrı kod var hatırladığım kadar biri 4418 diğeri 4421 her iki kod geçerlimi biz hangi kod ile tercih yapabiliriz

  1. Selamlar, bahsettiğiniz 4418 kodu iktisadi ve idari bilimler programları diye bir bölüme ait. Ama ben hiç duymadım bu bölümü, belki yoktur bile. Nitekim birçok saçma sapan bölüm var zaten kodların içinde. Siz iktisat bölümü mezunu olarak 4421 kodu ile tercih yapacaksınız.

   Tıkla, KPSS Puanını Hesapla
   Not: Sorularınızı anında onaylamadığım için sitede görünmemektedir. Sorularınızın yayınlanmadığını düşünmeyin. Biriken soruları topluca cevaplandırırken hem sorunuz hem de cevabı yayına girmiş oluyor.

   Not: Sorularınızı daha kolay sorabilmek, takip edebilmek ve diğer kişilerin sordukları sorulardan faydalanabilmek için soru-cevap sayfamızı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. http://www.bakalimbilelim.com/sorun-cevap-verelim/

 3. Merhaba.Öncelikle paylaşımlarınızla bizi aydınlattığınız için teşekkür ederim. Soruma grlince, ben şuanda 4 yıllık uluslararası ilişkiler 2. Sınıf öğrencisiyim. Daha önce makine ön lisansı bitirdim. Ve önlisanstan kpss ye girip memur olup aynı anda okumak istiyorum. Ancak hangi bölümün daha tenha ve az insan uğraşı istediğini bilmiyorum ve tercih hakkım var mı onu da bilmiyorum. Bunlara ek olarak okulum bittiğinde askerlik sorunu çıktığında devlet buna nasıl bir çözüm önerisi getiriyor. Bunu da cevaplarsanız çok sevinirim. Saygılarımla

  1. Selamlar, güzel düşünceleriniz için ben de sizlere teşekkür ederim. Öncelikle güzel bir önlisans bölümü bitirmişsiniz. Makine bölümünden memur alımları var ve tekinker olarak en son 82 küsürle alım yapılmış. Eğer ki bazı iş makinesi sürme ehliyetleriniz vs var ise o kadrolarda da 79la alım yapılmış.
   Yani siz 82-83 ve üstü puan almayı hedefleyin. Muhtemelen memur olma şansınız yüksek olacaktır.
   Askerlik konusunda ise sıkıntı yapmayın. Atıyorum memur oldunuz, askerliğiniz de geldi; askere gidersiniz ve geldiğinizde tekrar başlarsınız.

   Bu arada Bana DESTEK olmak istiyorsan telefonlarınıza Mobil Uygulamamı indirebilirsin!

   Uygulama aşağıdaki linkte, Tıkla ve Yükle

   https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bakalimbilelim.andrapp&hl=tr

   1. Öncelikle anında dönüş yaptığınız için çok teşekkür ederim. Sonrasında şöyle bir sorum daha olacak.Eğer ben okuduğum ön lisans ile ilgili bir devlet alanında çalışmak istemezsem diğer alanlarda tercih yapabilir miyim? Saygılarımla

    1. Selamlar, aslında anında dönüş yapamıyorum. Genelde bir iki gün biriktikten sonra cevaplıyorum soruları ama siz cevaplama anına denk geldiğiniz için öyle oldu:)
     Bölümünüzden açılan kadroların yanı sıra tüm önlisans mezunlarının ortak kodu olan 3001 kodundan açılan memurlukları da tercih edebilirsiniz. Ama bu memurluklar genelde 88 ve üzeri puanla kapatır.

     Bu arada Bana DESTEK olmak istiyorsan telefonuna Mobil Uygulamamı indirebilirsin!

     Uygulama aşağıdaki linkte, Tıkla ve Yükle

     https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bakalimbilelim.andrapp&hl=tr

 4. Merhabalar Ekrem Bey,
  2016 şehir ve Bölge Planlama Bölümü mezunuyum. 2016 Kpss Lisans puanim 86,34. Branş siralamam 27. 2012 kpss puanıyla yapılan atamalarda 100 e yakın şehir plancısı alımı olmuş ama 2014 kpss ile birlikte yapılan atama 42 de kalmış. Sizce son atamaya kadar kendi branşımda atmayı mi beklemeliyim yoksa düz memurluğu tercih edip kurumiçi geçişi veya başka bir kuruma geçişi mi denemeliyim? Eger düz memurluğu önereceksiniz hangi kurumları önerirsiniz?
  Şimdiden teşekkür ederim.

 5. İyi günler,ben elektrik elektronik mühendisliği son sınıf öğrencisiyim.Anadolu lisesi mezunuyum.Kpss ortaöğretim sınavına başvurdum mezun olduğumda kurumiçi ünvan değişikliği/yükselme ile mühendis kadrosuna geçmeyi planlıyordum.Ama araştırdğım kadarıyla bu ünvan değişikliği/yükselme ile
  istediğim kadroya geçmem zormuş ve uzun zaman gerekiyormuş kurumun ihtiyaçlarına göre değişen bi şekilde.Şimdi sorum şöyle kpss ortaöğretime girip yüksek bir puan alırsam hangi kkadroları tercih etmeliyim ki dediğim gibi ünvanım değişsin ve bu süreç ne kadar sürer ya da bu işi kovalamak yerine kpss lisanstan girmem daha mı mantıklıdır?Tavsiyelerinizi bekliyorum.

  1. Selamlar, eğer ki kendinizde lise düzeyi KPSS ile memurluğa girebilecek potansiyeli(puansal anlamda) görüyorsanız kesinlikle girin ve memur olun. Yükselme olayı elbette ki çok basit değil ama imkansız gibi bir durum da değil. Her kurum kendi içinde görevde yükselme-unvan değişikliği sınavları açıyor ve bu tarz sınavlar artık daha düzenli yapılmaya çalışılıyor kurumlarda. Zaten en en kötü ihtimal 2018 lisans KPSS’ye girip o KPSS ile bölümünüzden açılan mühendislik kadrosuna girmeye çalışırsınız. Lisans KPSS’ye 2 yıl var daha… Şu an lise düzeyinden de olsa memur olma şansı varken niye iki yıl bekleyesiniz ki?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir