Memurluktan Mühendisliğe Geçiş Mümkün Mü?

petek temizliği

2014 KPSS puanıyla atama bekleyen ve 2016 KPSS memurluk sınavına hazırlanan adaylar, memurluk süreci ile ilgili çok çeşitli sorular göndermeye devam ediyor. Bugünkü yazımda, mühendislik okuyan ya da mühendislik mezunu olup alanından alımı az olan/hiç olmayan adayların bölüm dışı memurluk yazmalarını ve daha sonra memurluktan mühendisliğe geçiş imkanlarını irdeleyeceğim. Adayların soruları iki noktada ağırlık kazanıyor;

1-) Mühendis iken düz memur olmak mantıklı mı?

2-) Düz memurluğa atandıktan sonra mühendisliğe geçiş mümkün mü?


 

 

 

Mühendis İken Düz Memur Olmak Mantıklı Mı?

 

memurluktan mühendisliğe geçişMühendislik çok kıymetli mesleklerden biri… Lakin son yıllarda artan üniversite sayıları, kontenjanları kapsamında üniversite girişlerin kolaylaşmasıyla birlikte mühendislik okumak da eski dönemlere göre daha kolaylaştı. Artan mezun sayısı ve daralan iş imkanları, rekabeti daha da arttırdı. Özel sektördeki ekonomik kırılganlık, sömürücü çalışma düzeni gibi etkenlerle birlikte devlet memurluğuna eğilimler daha arttı.

Kamudaki memur alımları da giderek azalıyor, KPSS yoluyla yapılan mühendis alımları, mezun sayısına paralel şekilde artmıyor. Halihazırdaki bir çok mühendislikten kontenjan açılmadığını da hesaba katarsak bölüm dışı memurluk kamuya girebilmek için önemli bir tercih oluşturuyor. Tüm lisans mezunlarının ortak kodu olan 4001 koduyla açılan memurluklar, bölümünden alımı az olan ya da hiç alım yapılmayan mezunlar için kesinlikle değerlendirilmesi gereken bir seçenek…

Her ne kadar alanınızla ilgili olmayan bir düz memurluk olsa da ilerleyen yıllarda alanınızla ilgili çalışma ortamı yakalayabilirsiniz.

 

 

 

Memurluktan Mühendisliğe Geçiş Mümkün Mü?

 

Mühendislik mezunu adaylar, bölümünden alım yapılmaması ya da atanacak düzeyde puan alamaması durumunda düz memurluğa yönelebilmektedir. Düz memur olunması durumunda, mesleklerini ilerleyen zamanlarda icra edebilecek imkanların oluşup oluşamayacağı konusunda tereddüt yaşayan adaylar bu konuda bilgi sahibi olmak istiyor. Ben de size, memurluktan mühendisliğe geçiş konusunda 2 temel yöntemi yazacağım;

 

1-) Kurum İçi Yükselme:  Kamu kurumları belli periyotlarla görevde yükselme ve/veya unvan değişikliği sınavları açmaktadır. Özellikle teknik personel ağırlıklı kurumlarda bu sınavlar vasıtasıyla mühendis alımı daha çok olmaktadır. Memurlukta yükselme konusunu aşağıdaki resme tıklayarak okuyabilirsiniz.

 

memurlukta yükselme

 

2-) KPSS’ye Tekrar Hazırlanma: Çok eminim ki şu an yazdıklarımı okuyunca bir yandan aklınızda “…offf bi daha kpss’yi çekemem…” diye söyleniyorsunuz. Ama şunu belirtmem gerekir ki kamuya bir kere kendinizi attığınızda geniş geniş KPSS’ye hazırlanma fırsatı bulabiliyorsunuz. Her şeyden önce iş güvencesi anlamında bir rahatlığa erişiyorsunuz. Maddi anlamda da belli bir rahatlığa ulaşınca KPSS’ye çok daha rahat çalışabiliyorsunuz. Düz memurluğa yerleştikten sonra bir sonraki KPSS memurluk sınavına hazırlanıp alacağınız yüksek puanlarla mühendislik kadrolarına geçebilirsiniz. Unvan olarak memurluktan daha yüksekte olan mühendisliklere geçişte, olası muvafakat(geçiş izni) konularında da sorun yaşama ihtimaliniz çok düşük olur.

 

Okudunuz Mu?  KİT'leri Kötüleyenler! 657-399 Karşılaştırması

 

Özetle, her ne olursa olsun kamuya kendinizi atmaya çalışın. İyi kötü bir memurluğa girdikten sonra diğer hedefleriniz için stratejilerinizi kurmaya başlarsınız. Nitekim işsiz geçen süreler hem maddi hem de manevi olarak aşırı yıpratmaktadır. Bir sonraki yazılarda görüşmek üzere, hoşçakalın.

kpss memurluk

üniversite okurken memur olmak

KPSS MEMURLUK KAVRAMLARI

matematik yapmadan yüksek puan almak

Yeni Başlayan düz memur maaşı
kpss de yüksek puan almanın yolları

 

Sorun cevap verelim

 

 

2 Comments

Add a Comment
  1. yok zaten benim idealim akademik kariyer olduрundan memurluktan geзiю yapmak istiyorum sadece arada bekleme sьresi ve araitэrma gцrevlisi olurken memuriyetten istifa etmiю olmam bir sэkэntэ oluюtururmu merak ediyorum

    1. Merhabalar, düz memurluktan araştırma görevlisi kadrosuna geçişte istifa edilmiyor. Hali hazırda memurluk yaptığınız kurumdan muvafakat(geçiş izni) belgesi alarak üniversiteye geçiş yaparsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir