Öğretmen Atamaları İlerleyen Yıllarda Azalacak!

petek temizliği

Her ne kadar itiraz etseler de, aksi yönde yorumlarda bulunsalar da öğretmen adaylarının diğer lisans mezunlarına göre çok daha şanslı dönemlerde olduklarını söyleyebiliriz. Nitekim KPSS memurluk sınavında ter döken mezunların savaştığı düz memurluk kadrosu çok çok az düzeyde. KPSS ile öğretmen olmak isteyenler ise hükümetin öğretmen ve sağlıkçı alımlarına ağırlık vererek yürüttüğü memur alımı politikası ile çok daha şanslı konumdalar. Elbette ki bazı öğretmenlik kadroları çok az ama olaya taban puan düzeyinden ve aday sayısı/verilen kadro sayısı oranlamasına açısından bakıldığında, öğretmen adaylarının kesinlikle çok daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Peki öğretmen alımları devam edecek mi?

 

 


Öğretmen Atamaları Azalacak!

 

Daha önceki yazılarda da zaman zaman belirtmişimdir; hükümetin memur alımı politikası ağırlıklı olarak öğretmen ve sağlıkçı alımı üzerinden yürüyor. Fakat bu durum nereye kadar sürecek? Genel memur alımı sürecini takip eden biri olarak özellikle öğretmen alımlarının bir kaç yıl içinde keskin bir şekilde azalacağını düşünmekteyim. Nitekim bir kaç gün önceki 2016 şubat öğretmen atamaları töreninde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın konuşmaları, bu konuda sinyal olarak değerlendirilebilir. Cumhurbaşkanı ERDOĞAN yaptığı açıklamalarda, 90 bin öğretmen alımı daha yapıldığında öğretmen kadrolarının %100 doluluğa ulaşacağını belirtmiştir. Öğretmen atamalarının geleceğine yönelik şahsi düşüncelerimi destekler nitelikte gördüğüm bu açıklama ile 2-3 yıl içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı boş öğretmenogretmen atamalari kadrolarının tamamen doldurulacağını, daha sonraki yıllarda ise alımların devam etse de şu an ki gibi büyük rakamlarda atama yapılmayacağını düşünmekteyim.

Bu görüşümden yola çıkarak özellikle önümüzdeki 2-3 yıl içindeki öğretmenlik atamalarının çok daha önemli olduğunu ve öğretmenlik adayları için bu dönemin çok daha iyi değerlendirilmesi gerektiğini düşünmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir