Online Alışverişlerde İndirim Oyunları!

Online Alışverişlerde İndirim Oyunları!

20 Şubat 2015 22 Yazar: Ekrem Özdemir
kampanya haberleri
kampanya haberleri

Önceki yazılarımdan yola çıkarsak “online alışveriş” konusuna biraz fazla eğildiğim söylenebilir. Çünkü bu sektörde en kaliteliyi en ucuza almak da mümkün en kalitesizi en pahalıya almak da… Konuyla ilgili daha önceki yazılarımda, online alışverişlerdeki genel güvenlik noktalarına ve fiyat farklılıklarına değinmiştim. Bu yazımda da “indirim” adı altında tüketici algısını kolaylıkla değiştirecek ürün satışlarını irdeleyeceğim.

 

Gerek birebir alışverişlerde gerekse online alışverişlerde nerdeyse her ürüne bir “indirim” yaftası vurulmuş durumda. Öyle bir algı oluşturulmuş ki birçoğumuz indirimli kelimesini görmediğimiz ürünlere yüz çeviriyoruz artık… Peki nedir bu indirim etiketlerinin esprisi? Doğruluk payı ne kadar? İşte tam da bu noktada sizlerle bir kıyaslama tablosu paylaşacağım.

 

Ürün İndirim-Fiyat Tablosu

FİRMA ADI / ÜRÜN ADISamsung i9500 Galaxy S4
Black Edition
(Akıllı Telefon)
Asus X554 LA-XO496H
(Dizüstü Bilgisayar/Laptop)
HIZLIAL1269 Tl
%37 İndirimli etiketiyle
1449 Tl
%0 İndirim !
HEPSİBURADA1199 Tl
%29 İndirim etiketiyle
1448 Tl
%28 İndirim etiketiyle

Not: Yukardaki fiyatlar yazı yazıldığı tarihte geçerli olup kampanya vs. sürelerinin bitiminden sonra fiyatlar değişiklik gösterebilir.

 

Tabloyu yorumlayacak olursak tam da sizlere aktarmak istediğim nokta gözler önüne serilmiş. Örnek verdiğimiz bir telefon Hızlıal.com firmasında %37 indirimli olarak satışta görünmesine rağmen %29   indirim oranı ile satılan Hepsiburada.com firmasında daha ucuza satılıyor. Yine örnek verdiğimiz Laptop’ta ise firmalar rol değiştiriyor. Bu sefer Hepsiburada.com firmasında %28 indirimle satılan ürünümüz aynı fiyatla %SIFIR indirimle Hızlıal.com firmasında satılıyor. Yazımın başında da dediğim gibi herşey algı… Eğer ki alacağımız ürünü farklı ve güvenilir diğer sitelerden kıyas etmeyenlerimiz var ise bu indirim oranlarından doğal olarak hemen etkilenecek ve ürünün gerçekten en uygun fiyatta satıldığını düşünecektir. Bu durum her ürün için olmasa da bazı ürünlerde cebimizden fazla para çıkmasına neden olacaktır. Bu konudaki en önemli önerim, güvenilir üç beş firma arasında fiyat araştırması yapmadan alışverişlerinizi sonlandırmamanızdır.

 

Örnekler içerisinde belirttiğim firmalar, online alışveriş konusunda popüler olan ve benim de sürekli alışveriş yaptığım firmalardır. Ben sadece birbirlerine karşı farklı ürünlerdeki farklı avantajlarına değindim. Bu sebeple ilgili firmalara sonuna kadar güvenebilirsiniz. Faydanızı azami seviyede tutmak adına alacağınız ürünü, etiketindeki göz yanılgılarına maruz kalmadan fiyat bazında araştırın.

 

Güvenilir, ucuz ve keyifli online alışverişler için yazılarımın devamı gelecektir. En öncelik verdiğim şey, cebinizden çıkan paranın kıymeti olacaktır her daim. Hepinizi keyif dolu alışverişler dilerim.