Ekonomi 

Online Alışverişlerde İndirim Oyunları!

kampanya haberleri
kampanya haberleri

Önceki yazılarımdan yola çıkarsak “online alışveriş” konusuna biraz fazla eğildiğim söylenebilir. Çünkü bu sektörde en kaliteliyi en ucuza almak da mümkün en kalitesizi en pahalıya almak da… Konuyla ilgili daha önceki yazılarımda, online alışverişlerdeki genel güvenlik noktalarına ve fiyat farklılıklarına değinmiştim. Bu yazımda da “indirim” adı altında tüketici algısını kolaylıkla değiştirecek ürün satışlarını irdeleyeceğim.

 

Gerek birebir alışverişlerde gerekse online alışverişlerde nerdeyse her ürüne bir “indirim” yaftası vurulmuş durumda. Öyle bir algı oluşturulmuş ki birçoğumuz indirimli kelimesini görmediğimiz ürünlere yüz çeviriyoruz artık… Peki nedir bu indirim etiketlerinin esprisi? Doğruluk payı ne kadar? İşte tam da bu noktada sizlerle bir kıyaslama tablosu paylaşacağım.

 

Ürün İndirim-Fiyat Tablosu

FİRMA ADI / ÜRÜN ADISamsung i9500 Galaxy S4
Black Edition
(Akıllı Telefon)
Asus X554 LA-XO496H
(Dizüstü Bilgisayar/Laptop)
HIZLIAL1269 Tl
%37 İndirimli etiketiyle
1449 Tl
%0 İndirim !
HEPSİBURADA1199 Tl
%29 İndirim etiketiyle
1448 Tl
%28 İndirim etiketiyle

Not: Yukardaki fiyatlar yazı yazıldığı tarihte geçerli olup kampanya vs. sürelerinin bitiminden sonra fiyatlar değişiklik gösterebilir.

 

Tabloyu yorumlayacak olursak tam da sizlere aktarmak istediğim nokta gözler önüne serilmiş. Örnek verdiğimiz bir telefon Hızlıal.com firmasında %37 indirimli olarak satışta görünmesine rağmen %29   indirim oranı ile satılan Hepsiburada.com firmasında daha ucuza satılıyor. Yine örnek verdiğimiz Laptop’ta ise firmalar rol değiştiriyor. Bu sefer Hepsiburada.com firmasında %28 indirimle satılan ürünümüz aynı fiyatla %SIFIR indirimle Hızlıal.com firmasında satılıyor. Yazımın başında da dediğim gibi herşey algı… Eğer ki alacağımız ürünü farklı ve güvenilir diğer sitelerden kıyas etmeyenlerimiz var ise bu indirim oranlarından doğal olarak hemen etkilenecek ve ürünün gerçekten en uygun fiyatta satıldığını düşünecektir. Bu durum her ürün için olmasa da bazı ürünlerde cebimizden fazla para çıkmasına neden olacaktır. Bu konudaki en önemli önerim, güvenilir üç beş firma arasında fiyat araştırması yapmadan alışverişlerinizi sonlandırmamanızdır.

 

Örnekler içerisinde belirttiğim firmalar, online alışveriş konusunda popüler olan ve benim de sürekli alışveriş yaptığım firmalardır. Ben sadece birbirlerine karşı farklı ürünlerdeki farklı avantajlarına değindim. Bu sebeple ilgili firmalara sonuna kadar güvenebilirsiniz. Faydanızı azami seviyede tutmak adına alacağınız ürünü, etiketindeki göz yanılgılarına maruz kalmadan fiyat bazında araştırın.

 

Güvenilir, ucuz ve keyifli online alışverişler için yazılarımın devamı gelecektir. En öncelik verdiğim şey, cebinizden çıkan paranın kıymeti olacaktır her daim. Hepinizi keyif dolu alışverişler dilerim.

 

↓ Diğer Faydalı Yazıları da Okuyabilirsiniz ↓

22 Thoughts to “Online Alışverişlerde İndirim Oyunları!”

 1. Demek ki tüm siteleri iyice gezmek ve her indirime inanamamak gerkiyormuş.. 🙂

  1. Kesinlikle:) En azından yüksek indirim oranına aldanıp “… en ucuz yer burasıymış” algısıyla hareket etmemek lazım. Diğer siteleri de gezmek lazım.

 2. Satıcılar böyle ince işler yapabiliyor.Dikkat etmek lazım

 3. HAKAN K

  altın ne olur ekrem bey..? nasıl değerlendirelim

  1. Hakan bey merhaba, ilgili konu başlığı altında sorarsanız altın fiyatları hakkında gerekli yorumda bulunurum size.

 4. aleejhoan

  iyice sosyal olmaktan çıkıyoruz kendimizi bilgisayara bağlayacağız, internet alışverişide bunların nedenlerinden biri.

 5. SystemHack

  İndirim oyunları sadece internette değil gerçek mağazalardada çok fazla yapılıyor malesef

 6. onur

  indirim var deyince bir düşüneceksin ve araştıracaksın :d

 7. Fatma

  Eger bir esyayi internetten alacaksam veya alacagim seyin o anki gordugum satis magazasindaki fiyati indirimli vs vs fiyatlari varsa o urunu almadan once internette fiyat karsilastirmasi arastirmasi yapar oyle alirim.Cunku bir urun indirimdeyse ya modasi gecmistir ya magaza musteri cekmeye calisiyodur yada aldatmacadir…

 8. önce indirim gibi yaklaşıyorlar sonra bakıyorsunuz ki size bindirim olmuş 🙁

 9. kemal

  Aynen hocam indirim ayağına bindirim yapıyolar. Bu tür konulara dikkat etmek lazım..

 10. indirimler dikktimi her zaman çeken taki süprizle karşılaşana kadar .

 11. cuce58

  artık herşeyi evimizde otururarak halledicez galiba

 12. Çağrı

  Yararlı bir yazı olmuş.Gerçekten indirim oyunları internette çok fazla.

 13. şerife

  indirim indirim derken milleti alışveriş manyağı yaptılar ya 😀

 14. İndirim olduğunu sanmıyorum. mutla bir çıkarları vardır o kampayalardan. Hele bu ülkede artık kişiler babalarına bile güvenemez oldu

 15. Bilal Can

  bu indirim olaylarında aslında çok büyük hileler var dikkatli olmak gerekiyor

 16. algı oyunu yapılıyor bu dğru internette arama yapmadan alış veriş yapmak yanıltabiliyor insanı güvenilir olmasıda ayrı problem

 17. Oldukça başarılı bir paylaşım olmuş tebrikler. Ayrıca yeni açılacak olan ve yüzlerce ücretsiz sanal markette en uygun fiyatlı ürünü bulabileceğiniz yeni sosyal alıveriş platformu Buypasa.com’u ziyaret edip alışverişinizi yapabiliriniz. Benden söylemesi 🙂 Unutmadan birde detaylı bilgiyi http://onlinemagaza24.com’da bulabilirsiniz.

 18. Ben bu durumlarda, akakçe, cimri türü siteleri de geziyorum. Gerçekten çok rahatsız edici boyutta artık bu indirim olayı. Normal satış fiyatına utanmadan %bilmem kaç indirim yazıyorlar birde…

  1. Kesinlikle öyle. İndirim oranının yüksekliğini gören tüketici çabuk aldanıyor.

Leave a Comment