Online Alışverişlerde Nelere Dikkat Etmeliyiz!

petek temizliği

E-ticaret sektöründeki işlem hacminin her geçen yıl katlanarak arttığını, açıklanan verilerden görüyoruz. Oturduğumuz yerden, neredeyse her alandaki ihtiyaçlarımızı internet ortamından sipariş yoluyla temin etmekteyiz. Peki online alışveriş dünyasını ne kadar tanıyoruz ve online alışverişlerde nelere dikkat etmeliyiz?

 

Online Alışverişlerde Neye Dikkat Etmeliyiz?

Giyimden ayakkabıya, elektronikten mobilyaya varana kadar birçok ürün sınıfından alışverişlerimizi internet üzerinden gerçekleştirmeye başladı çoğumuz. Hem ürün çeşitliliği hem de fiyat uygunluğu sebebiyle artarak devam eden bir ilgimiz var online alışverişe. Tabi bu alışverişlerimizin vazgeçilmez aracı olan kredi kartlarının sağladığı taksit seçenekleri de çekiciliği had safhaya taşıyor. Peki online alışverişlerde nelere dikkat etmeliyiz, bildiklerim ve araştırdıklarım çerçevesinde aktarmaya çalışacağım.


 

*** Kurumsallaşmış firmaları tercih etmeliyiz

E-ticaret alanında her gün yeni bir firma ve site açılmaktadır. Elbette ki yeni firmalara şans tanımak lazım ama bu firmalar belli bir güven sağlamadan, online alışverişlerimizi kurumsallaşmış köklü firmalar üzerinden yapmamız doğru olacaktır.

*** Fiyat kıyaslaması ile güvenlik kontrolü yapmalıyız

Alışveriş yapmak için girdiğimiz internet sitesindeki ürünlerin değerini başka sitelerdeki fiyatlarıyla kıyaslamalıyız. Eğer ki çok sayıda üründe kayda değer fiyat farkı varsa o siteden şüphelenmeliyiz. Sadece sayılı üründe fiyat farkı var ise bu durum nispeten daha makûl sayılabilir.

*** Sitedeki alışveriş güvenliği önlemlerini incelemeliyiz

Yine sitenin anasayfasında alt kısımlarda muhakkak ki kredi kartı şifreleme sistemi(SSL) yer almalıdır. SSL’in kullanıldığı sayfaya giriş yapıldığında adres çubuğunda HTTPS(Güvenli İnternet Ağ Protokolü) uzantısı yer alacaktır. Bunu gördüğünüzde güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

*** Siteyle ilgili şikayetleri(varsa) incelemeliyiz

Bir diğer test de şikayetlerin yazıldığı siteler vasıtasıyla ilgili internet sitesi hakkındaki şikayetleri kontrol etmektir. Bu kontrolü yapanlar genel olarak şikayet çokluğuna aldanıp siteden alışveriş yapmaktan çekinebiliyor. Burada dikkat etmemiz gereken husus şikayet sayısından ziyade şikayetlere cevap verilip verilmediği ve şikayet edilen noktaların nihayetinde çözüme kavuşturulup kavuşturulmadığı konusudur. Unutmayın ki büyük başın derdi de büyük olur, haliyle büyük çaplı sitelerde alışveriş sayısı da fazla olduğundan şikayet sayısı da çok görünüyor.

*** Siteyle ilgili kullanıcı yorumlarını incelemeliyiz

Bunların yanısıra “Bir musibet bin nasihatten iyidir” sözünü de kendimize temel alarak ve nispeten benim de en çok önemsediğim yöntemlerden biri olan Google Amca’da araştırma yolu mevcuttur. Bahse konu siteyi internette, forumlarda, yorumlarda vs. araştırıp önceden alışveriş yapanların tecrübelerini ve düşüncelerini öğrenebiliriz. Site üzerinden alışveriş yapıp mağdur olan çok sayıda kişiye rastladığımızda zaten otomatik olarak siteden alışveriş düşüncemizden vazgeçeceğiz.

Okudunuz Mu?  Forex Hesabı Açmak

*** Online alışverişi yapacağımız bilgisayar, akıllı telefon gibi cihazların güvenliğini incelemeliyiz

Alışveriş yapacağımız sitelerin güvenilirliğini tartışırken alışverişi tamamlama aşamasında kendi bilgisayarımızın güvenlik durumunu da gözardı etmemeliyiz. Öncelikle mümkün mertebe internet cafe vs. gibi ortamlarda online alışveriş yapmamalıyız. İnternet bağlantısının güvenli olduğu, virüs programlarının çalışır olduğu evimizdeki şahsi bilgisayarlarımızı tercih etmeliyiz. Elbetteki bunlar dışında da dikkat edilmesi gereken kısımlar vardır ama yine de değindimiz noktalar online alışverişte dikkat edilecek en temel kısımlardır.

Bir sonraki makalemizde online alışveriş konusunda hangi ürünü nerede ucuz bulabileceğimiz konusunda yapılacak kıyaslamaları, bizzat online alışveriş siteleri üzerinden anlatacağım. Bir ürünün farklı sitelerde nasıl farklı rakamlarda satıldığını gördüğünüzde çok şaşıracaksınız. Herkese keyifli ve avantajlı alışverişler dilerim.

10 Comments

Add a Comment
 1. çok detaylı ve bilgilendirici bir yazı olmuş çok sağolun. Dandik sitelerde fiyatının çok daha altında satılan ürünlere güvenmemek gerekiyor farkındalık önemli.

 2. Aynen katılıyorum ve teşekkür ediyorum güzel anlatım olmuş.Coğu insan bu ayrıntılar a dikkat etmiyor ve sonuçları kötü sonuçlanıyor.

 3. internette en ucuz ürünü alayım derken çoğu kullanıcın hataya düşmesini engelleyen bir yazı olmuş teşekkürler

 4. Çok faydalı bilgiler teşekkürler 🙂 İnternet alışverişinde bir kez başıma kötü bir şey geldi vipdukkan adında defalarca alışveriş yaptığım site kapandı, 90 TL orada kaldı onu da bankaya harcama itirazı yaparak 3 ay kadar sonra geri aldım çok şükür. Dikkatli olmak lazım. Sevgiler ♥

  1. Nispeten daha organize olmuş büyük firmaları tercih etmek lazım. Saygılar

 5. online alışveri adına kişisel yazılım çok önem arz etmektedir kişiisel şifreleme yöntemleri kullanarak şifrenizi md5 uyumu ve Space kullanımı ile destekleyerek güçlendirebilirsiniz.

  bilgilendirme için teşekkür ederim…

  1. bilgi için size de tşk ederiz

 6. Çok bilgi sahibi olmadığım için çok alışveriş yapamıyorum , paylaşımınız için teşekkür ederim 🙂

 7. Anlatımınız için çok teşekkür ederim, alışveriş yaparken dikkate alacağım.

 8. çok iyi bir paylaşım olmuş. sayenizde online alışverişlerde kendi güvenliğimizi daha kolay sağlayacağız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir