Ekonomi 

Online Alışverişlerde Paramızı Doğru Kullanıyor muyuz?

kampanya haberleri
kampanya haberleri

Online alışverişlerle ilgili bir önceki yazıda, güvenilir bir alışveriş için gerekli olan noktalara değinmiştik. Artık alışverişimizi güvenle gerçekleştirebileceğimiz ortamın sağlandığını düşünerek ikinci dikkat noktasını konuşabiliriz.

 

Rakamlarla son 5 yılda yaklaşık 126 milyar liralık bir online alışveriş miktarına ulaştığımızı söylemek mümkün. BKM(Bankalararası Kart Merkezi) 2014 verilerine baktığımızda, kredi kartlarına getirilen taksit sınırlamasına rağmen henüz Ekim ayına kadar ki alışveriş toplamının 2013 yılı toplamını geçtiğini de görmekteyiz. Buradan konuyu bağlayacağım yer tabiki de verimsiz alışveriş tercihlerimizdir. Öylesine büyüyen bir alışveriş hacmi var ki hem internet dünyasındaki “Pazar” sayısı artıyor hem de artan rekabet ucuzluğu yanında getiriyor. Bizler de daha bilinçli hareket ederek büyüyen pastanın nimetlerinden faydalanabilmeliyiz. Çeşitli ürünler çeşitli sitelerde o kadar farklı rakamlarla sergileniyor ki misal 100 liraya aldığımız bir ürün diğer sitede 80 lira olabiliyor. Yine bu site başka yerde 100 liraya satılan ürünü 150 liraya satabilmektedir. Bu yazımı kaleme alma sebebim de bu fiyat farklılıklarını örneklerle yansıtmak ve en uygun olanı nasıl bulabiliriz noktasında fikir üretmektir. Umarım vereceğim örneklerdeki fiyat farklılıkları sizleri şaşırtır…

 

 

Cep telefonu piyasası: Ele avuca gelir farkların oluştuğu ve bana göre en çok verimsiz alışveriş yaptığımız alanlardan biri… Sizlere bir tablo hazırladım:

 LG G2 D802(32 GB)SAMSUNG S5 MİNİ
HEPSİBURADA1118 TL1089 TL
GOLD1299 TL1099 TL
TEKNOSA1299 TL1099 TL
KLİKSA1049 TL
(maximumkart’a da 50tl parapuan!)
1189 TL
BİMEKS1399 TL1197 TL
Fiyat FarklarıEn düşük fiyat: 1049 tl
En yüksek fiyat: 1399 tl
FARK:350 tl
En düşük fiyat: 1089 tl
En yüksek fiyat: 1197 tl
FARK: 108 tl

Not: Yukardaki fiyatlar içerisinde kampanyalı olanlar da mevcut olup kampanya bitiminden sonra fiyatlar değişiklik gösterebilir.

 

Gördüğünüz gibi örnek aldığım ilk telefonda 350 liralık bir fark var. İkinci örnek telefonda ise yine 108 liralık bir fark sözkonusu. Aynı zamanda ürün bazında bakılırsa bir ürünü yüksek fiyattan satan firma başka bir ürünü en düşük fiyata da satabiliyor.Bu sebeple internet üzerinden verdiğimiz siparişlerde kesinlikle firmalar arasında kıyaslama yapınız. Emin olun tatmin edici bir miktarda paranız cebinizde kalacaktır. Değinmek istediğim bir nokta da herhangi bir ürünün internetteki en ucuz fiyata satıldığı sitelerini sıralayan arama siteleridir. Bu arama siteleri birçok(güvenli, güvensiz) firmayı sıraladığı için daha çok akıl karıştırmaktadır. Bu nedenle belirgin, güvenli üç-dört firma arasında araştırma yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Yukarda kıyaslama yaptığım siteler hem en güvenilir hem de en uygun fiyatları bulabileceğiniz sitelerdir.

 

 

Elektrik-elektronik aksamlı ürünler piyasası: Yine gözle görülür fiyat farklılıklarının yer aldığı bir piyasadır. Bunla ilgili de mini bir tablo hazırladım sizlere:

 VESTEL V-PRESS 2000 ütüSAMSUNG 40H6270 LED TV
HEPSİBURADA110 TL1899 TL
(Finansbank’a 150 tl ParaPuan)
GOLD149 TL1799 TL
HIZLIAL139 TL***
KLİKSA***1799 TL
(1000tl üzeri alışverişlerde 200tl anında indirim ve Maximumkart’a 50 tl ParaPuan)
TEKNOSA***1849 TL
(185 tl hediye çeki)
Fiyat FarklarıEn düşük fiyat: 110 TL
En yüksek fiyat: 149 TL
FARK: 39 tl
En düşük fiyat: 1599 TL
En yüksek fiyat: 1799 TL
FARK: 200 tl

Not: Yukardaki fiyatlar içerisinde kampanyalı olanlar da mevcut olup kampanya bitiminden sonra fiyatlar değişiklik gösterebilir.

 

 

Yukarıdaki tablolarda da görüldüğü gibi inanılmaz farklar var aynı ürünlerde. Bunları çoğaltmak çok mümkün. Bu farkların yanısıra diğer ek kazançlar(hediye çeki, parapuan hediyeleri) da mevcut olmasına rağmen bunları dile dahi getirmedim.

 

Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Hepinize keyif dolu, ucuz ve kaliteli alışverişler dilerim.

↓ Diğer Faydalı Yazıları da Okuyabilirsiniz ↓

17 Thoughts to “Online Alışverişlerde Paramızı Doğru Kullanıyor muyuz?”

 1. aleejhoan

  ah şu sanal alışveriş, o ucuz bunu alalım, bu ucuz bunu alalım diye diye dert babası olduk

 2. ahmet

  valla kullanabiliyoruz ama o indirim bu indirim derken fazla alışverişe gidiyor bu sefer bu dengeyi de kurmak gerekir.

 3. SystemHack

  İndirim, kampanya falan derken çok fazla para gidiyor. Çoğu şey aha bu ucuz elbet işime yarar alayım kenarda dursun gibisinden satın alınıyor.

 4. kemal

  Sanal alemde herşey elinizin altında oluyor birde kartla falan ödeniyosa o para insanın elinden çıkmayınca insan anlayamıyo ne kadar harcama yaptığını.

 5. tolgaburak

  internet mağazacılığı artık yeni dönemin trendi durumunda. Kullanımının artması bize yani tüketiciye olumlu yönde etkileyecek benim fikrim

 6. Acıma, Sezai

  Özellikle pazarlama konusunda pek bi cahil olan milletimiz, umarım bu konuda verimli olabilmiştir.

 7. leyla

  Ticaret siteleri ileride kendi aralarında rekabete falan girerse ozaman tüketicinin kaarına olacaktır diye düşünüyorum..

 8. yusuf

  sanal alışveriş iyi hoş hiç yorulmuyorsun ama elinin altında olunca da indirim varmış deyip alıyoruz buna çözüm bulamıyorum 😀

 9. alicahoaan

  sanal alışverişe fazla kapıldığımızda limitin bitme durumuyla karşılaşabiliyoruz

 10. bilgininevinet

  sanal alışveriş ile her an dolandırılmamız an meselesi dikkatli olalım

 11. Aysem

  İndirim görünce duramıyorum malesef. .

 12. artık internet üzeirndne o kadar cok sanal alışveriş sitesi varki hangisinden alışveriş yapacağımızı şaşırır olduk

 13. Güzel açıklamalarda bulunmuşunuz. Ben internetten alışveriş yapmadan önce özellikle elektronik ürünlerde alacağım ürünü çok yere bakar alışveriş sitelerin hakkında yorumları okurum güvenceli hissedersem alırım. bir ürünü almam 2 günümü bulur 🙂

  1. Kesinlikle en doğru olanı yapıyorsunuz.

 14. Çok güzel bir şekilde anlatmışsınız, paramızı verimli kullanmak çok önemli.

 15. çok iyi bir yazı olmuş. paramızı çoğumuz belki de hiç verimli kullanamıyoruz ama sayenizde daha çok dikkat edebileceğiz

 16. bazı alışveriş siteleri en ucuz mağazayı gösterebiliyor. bu siteleri dikkate almak lazım

Leave a Comment