Özel Yurt Arama Servisi; yurt.unibilgi.net

petek temizliği

İstanbul’da 50’nin üzerinde devlet ve vakıf üniversite ve bu üniversitelerde öğrenim gören 500 binin üzerinde öğrenci bulunmaktadır. Bu potansiyel şehirde öğrencilerin barınma sorununa yol açmış zaten pahalı olan ev kiraları üniversite kampüslerine yakın yerlerde daha da artmıştır. Bu sebeple öğrencilerin büyük çoğunluğu özel yurtlara yönelmektedir.

İstanbul’da MEB’e bağlı 500’e yakın özel yurt, apart ve öğrenci rezidansı bulunmakta. Bu yoğunluğa İstanbul’un trafik karmaşası ve nüfusu da eklenince üniversite öğrencileri ve velilerin sokak sokak yurt arayabilmeleri imkansız hale geliyor. Öğrenciler bu sorunu üniversite kampüslerine yakın yerlerde bulunan yurtları internetten arayarak çözmeye kalkıyor. Bu noktada “Yurt Rehberi” sitesi olan yurt.unibilgi.net sizlere daha kolay yurt ve apart bulmak amacıyla ücretsiz rehberlik etmektedir. İl, ilçe ve üniversiteye yakınlık kriterlerine göre arama yapabileceğiniz sitede özel yurtların tanıtımı tamamen öğrenci odaklı yapılmaktadır.

İstanbul özel kız yurtları araması yaparak Anadolu ve Avrupa yakasında bulunan tüm özel yurtları ilçe bazlı sıralayabilirsiniz. Yurt sayfalarındaki telefon, adres ve web site bilgilerinden yurtla ilgili en doğru bilgiye sahip olabilirsiniz. Üstelik yurt sayfalarının alt kısmında yer alan yorum bölümünde de yurtta kalan öğrencilerin düşüncelerini okuyabilirsiniz.


Yurt rehberinin avantajları nelerdir?

  • Google street uygulamasıyla yurdun bulunduğu sokakta sanal gezinti yapabilirsiniz.
  • Galeri kısmından kız&erkek yurtlarına ait fotoğrafları görebilirsiniz.
  • İletişim sekmesinden yurdun telefon, adres ve web site bilgilerini okuyabilirsiniz.
  • Öğrenci dostu yurt arama sitesinde yurt tanıtımları öğrenci gözünden yapıldığı için reklam amacı gütmez. Yurdun avantaj ve dezavantajlarını da yazar.
  • Üniversitelere uzaklık ve ulaşım bilgilerini görebilirsiniz.

Yurt rehberinde ilçe bazlı arama yaparak hedef yurtları da görebilirsiniz. Örneğin Fatih kız yurtları bağlantısına tıklayarak İstanbul’un Fatih ilçesinde yer alan tüm özel yurtları liste halinde görebilirsiniz. Değerli arkadaşlar İstanbul’da üniversite okumanın maddi külfeti ağırdır. Bu sebeple ailenizin maddi durumunu göz önünde bulundurarak yurt seçimi yapmalısınız.

Yurt seçimi yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

  • Öncelikle yurdun oda ücretlerini sorun. Odada kalan öğrenci sayısı arttıkça yurt ücreti de azalacaktır.
  • Yurdun kahvaltı ve akşam yemeğinin olmasına dikkat edin. Zira yemeği dışarda yediğinizi varsayarsak aylık 750 lira üzeri yemek masrafınız olacaktır.
  • Yurdun üniversiteye yakınlığını sorun. Mümkünse üniversitenize yürüme mesafesindeki veya ücretsiz servis imkanı olan yurtları tercih edin ki ulaşım masrafınız olmasın.
  • Yurt imkanlarını dikkatlice okuyun. Kayıt olmak istediğiniz yurda gittiğinizde direk kaydolmayın. Odaları gezin, internete bağlanın ve hızını kontrol edin, varsa yemekhanede yemek yiyin, aylık ücretleri ödeme konusunda anlaşma yapın.
  • KESİNLİKLE ACELE ETMEYİN. Size en uygun yurdu bulana kadar internetten araştırma yapın. Çünkü yıllık kontrat imzalanmakta ve geri dönüşü olmamaktadır.
Updated: 5 Ekim 2017 — 12:30

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir