Son Moda Kapkaççılık-Para Çekeni Takip

petek temizliği

Son zamanlarda televizyon başında haber izlerken ya da internette haber sitelerinde gezinirken gözünüzü çarpmıştır belki bu haber… “Bankadan para çekmeye gidenler dikkat

Hani kendi kendimize, ya teknoloji nasıl da hızla ilerliyor, diyoruz ya… Hırsızlık ve çeşitleri de hızla ilerliyor, arsızlaşma ve insanlıktan çıkma da hızla ilerliyor. Tam bu cümleme ilişkin bir konuyu da bu yazımla birlikte ele almak istedim ben de. Hem bu hırsızlık türüne dikkat çekeceğim hem de alabileceğimiz önlemlere değinmeye çalışacağım.

fft261_mf3961214
Bursa’da Çete Hırsızlığı

 

 

 

 

 

 

Saatlerce Takip Etti

Yukarıda bahse konu olan haberin özetini geçeyim size hemen; şebeke olarak çalışan hırsızlardan biri banka içinde sıra numarası alıp bekliyor. Yüklü miktarda para çekenlere bakılıyor. Daha sonra dışarıdaki diğer arkadaşlara bu tespit edilen kişiler bildiriliyor ve takibe geçiliyor. Uygun zaman ve mekanda da şahsın paraları çalınıyor. Gördüğünüz gibi tedbirsiz bir anda yakalandığımızda, bu tuzağa düşmemek çok zor. Peki nelere dikkat etmeliyiz ve ne gibi önlemler alarak bu hırsızlık türüyle karşılaşma ihtimalimizi en düşük seviyeye indirebiliriz?

 

 

İşte size basit ama etkili olabilecek önlemler…

 

  • Miktarı ne olursa olsun, bankamatiklerden para çekerken insan yoğunluğunun olduğu vakitleri tercih edin.
  • Yüksek miktarda para çekmeye giderken kesinlikle tek olmayın. Yanınızda bir akrabanız, yakın arkadaşınız vs. olsun.
  • Çektiğiniz parayı herhangi bir ödeme için kullanacaksanız havale, eft gibi banka içinde veya internet bankacılığı ile işlem gerçekleştirmeniz daha sağlıklı olacaktır.
  • Yanınızdaki yüksek miktarda para ile hareket ederken ciddi anlamda sizi sürekli takip eden bir şahıs olduğunu sezdiyseniz vakit kaybetmeden polisi arayıp yardım isteyiniz.

 

Sizlerin de aklınıza gelen veya bizzat yaşayıp da ders aldığınız olaylar var ise bununla ilgili önlemleri bizlerle paylaşabilirsiniz. Unutmayın, ne kadar çok bilinçli olursak o kadar az sıkıntıyla uğraşırız. Umarım sizler için uyarıcı nitelikte bir yazı olmuştur. Şimdilik görüşmek üzere, hoşçakalın.

8 thoughts on “Son Moda Kapkaççılık-Para Çekeni Takip

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir