Pasaport Randevusu Nasıl Alınır? Pasaport İşlemleri Hakkında Bilgiler

petek temizliği

Pasaport randevusu ve pasaport işlemleri hakkında düşünülen genel fikir bu işlemlerin oldukça komplike ve karışık olduğudur. Ama sanılanın aksine aslında pasaport işlemleri oldukça kolay işlemlerdir. Bu işlemlerden en çok merak edilen ve ilk adımı olan pasaport randevusunun nasıl olacağı nasıl alınacağı hakkında merak edilen pek çok şey vardır. Peki pasaport randevusu nasıl alınır ve pasaport işlemleri ne kadardır? Bu ve bunun gibi pek çok soruya yanıt verdiğimiz bir yazı dizisi hazırladık. Dilerseniz detaylara geçelim.

 

Pasaport Randevusu Nereden Alınır?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü https://randevu.nvi.gov.tr  Web adresi üzerinden ya da Çağrı Merkezinden (Alo 199) alınır. Randevulu veya randevusuz olarak yurt içinde özel yani hususi ve hizmet damgalı pasaportlar için İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine umuma mahsus pasaportlar için ise İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklerden yapılmaktadır.


“Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) Makinede Okunabilir Seyahat Belgeleri Standartları (MRTD)” ve eklerine uygun olarak son altı ay içerisinde yüz tamamen görünür şekilde ön cepheden çekilmiş, 50mmx60mm ebatlarında, gözler açık konumda alın, yüz, çenenin açık olduğu ve renkli cam ya da güneş gözlüğü kullanılmayan yüz biyometrisinin açıkça tespit edilebildiği fotoğraflar kabul edilmektedir. Aksi fotoğraflar kabul edilmez. Fotokopi gibi bilgisayarda çoğaltılan veya biyometrik olmayan fotoğraflar kabul edilmez. Edilmesi teklif dahi edilmez.

 

Pasaport Ücreti Ne Kadardır?

Pasaport defter ve harç bedeli şu dairelere ödenir: vergi dairesi müdürlüklerine, PTT Şubelerine, anlaşmalı bankalara veya Gelir İdaresi Başkanlığına ait https://ivd.gib.gov.tr internet adresi üzerinden ödenebilir. (Ödeme bilgileri sistem üzerinden görüntülendiğinden başvurularda ayrıca makbuz/dekont talep edilmez.)

  • 6 aylık pasaport ücreti: 170 lira harcı 133 lira defteri toplamda 303 lira bir ücrete sahip
  • 1 yıllık pasaport ücreti: 248 lira harcı 133 lira defter ücreti toplamda 381 lira ücrete sahip
  • 2 yıllık pasaport ücreti: 405 lira harcı 133 lira defter ücreti toplamda 539 lira ücrete sahip
  • 4-10 yıllık pasaport ücreti: 811 lira harcı 133 lira defter ücreti toplamda 945 lira ücrete sahip

 

Pasaport Çeşitleri Nelerdir?

Toplamda 6 çeşit pasaport vardır. Bunlar sırası ile: umuma Mahsus Pasaport (bordo renktedir)
Hususi Damgalı Pasaport (yeşil renktedir) Hizmet Damgalı Pasaport (gri renktedir)
Diplomatik Pasaport (siyah renktedir) (Dışişleri Bakanlığınca verilir.) Geçici Pasaport (Pembe renkte) (Dış Temsilciliklerce verilir) Yabancılara Mahsus Pasaport (Göç İdaresi Genel Müdürlüğünce verilir.)

Okudunuz Mu?  Bölgesel İncelme İstanbul Kliniği

 

Pasaport İşlemleri Kaç Gün Sürer

Pasaport işlemleri Pasaport başvurusu yapıldıktan sonra 2 iş günü içerisinde kişiselleştirilen pasaportlar en fazla il merkezlerine 3 iş günü içinde ilçe merkezlerine 4 iş günü içinde ve köylere 7 iş günü içerisinde teslim edilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir