Sahte Facebook Paylaşımları Can Sıkıyor!

petek temizliği

İnternet dünyası her geçen gün sayısız yenilikleri sürüyor piyasaya… Sürekli bir gelişim ve değişim içinde olan bu mecra, getirisi ile götürüsünü tam anlamıyla kıyaslayamadığımız, fayda/zarar ilişkisini ortaya koyamadığımız bir konum edinmiş durumda. Şahsım adına bir yorum sunacak olursam şöyle bir benzetme yapabilirim: “İnternet, keskin bir bıçak gibidir; evde yemek yapımı için kullanırsanız faydalıdır. Ama birini tehdit etmek isterseniz zararlıdır.” Ve görünen o ki her geçen gün kötü işlere daha fazla alet olunabilecek riskler içeriyor.

 

 


 

Facebook Sahte Paylaşımları Çok Tehlikeli!

 

İnternette Facebook, Twitter başta olmak üzere birçok sosyal medya siteleri mevcut ve birçoğunda da hesaplarımız yer alıyor. Bahse konu sosyal medya hesaplarımızda genel olarak gündelik hayatımızın eğlenceli anlarını paylaşırken bazen de genel ülke gündemiyle ilgili paylaşımlarda bulunuyoruz. Bu paylaşımlar siyasi anlamda bazen o kadar sivriliyor ki umulmadık sorunlarla karşı karşıya bırakabiliyor bizleri. Tam da bu noktada Facebook ya da Twitter gibi platformlarda aşırıya kaçan siyasi paylaşımlarda bulunmadığını ve bu konuda çok dikkatli olduğunu iddia edenler olabilir. Yazıyı yazma amacım da burada devreye giriyor; adınıza açılan Facebook sahte hesapları ve/veya adınıza yapılmış sahte Facebook siyasi paylaşımları

Hiç ummadığınız bir anda yanından dahi geçmeyeceğiniz bir davranış ile suçlanmanız mümkün. Facebook’ta adınıza açılan sahte hesaplar ya da birtakım hackleme diye tabir ettiğimiz yöntemlerle sizin adınıza paylaşılan içerikler, bir anda devlet/hükümet karşıtı konuma düşürebilir sizi. Dahası günümüzdeki terör olaylarını da hesaba katarsak terör yandaşı olarak algılanmanıza ve buna istinaden hakkınızda işlem yapılmasına neden olabilir.

Bahse konu sahte facebook siyasi paylaşımları konusunda alınabilecek önlemler neler olabilir bilmiyorum ama en azından rutin olarak adımıza açılan yeni hesapları kontrol edebiliriz, duvarımızda paylaşılan içerikleri denetleyebiliriz. Aşırı uç noktalarda siyasi paylaşım yapan arkadaşlarımızı uyarabiliriz. Bunlar dışında daha net ve faydası yüksek çözüm önerileri olan var ise lütfen yazı altındaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşsın, nitekim konu önem arz etmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir