Sanat Tarihi Bölümü Memur Alımları ve Atamaları

petek temizliği

Merhaba değerli ziyaretçilerim, bugün sizlere sanat tarihi bölümü hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. Sanat tarihi bölümü memur alımları yapılıyor mu, yapılıyorsa sanat tarihi bölümü memur atama puanları kaçla kapatıyor sorularını cevaplandırmaya çalışacağım.

 

Sanat Tarihi Bölümü Memur Alımları

Sanat tarihi bölümünün amacı; sanat kollarının doğuşu, gelişimi, ilerlemesi konularını inceleyen; sanat tarihinde henüz bilinmeyenleri araştırma, inceleme, belgeleme, değerlendirme, yorumlama, sunma beceri ve yöntemlerini kazanmış Sanat Tarihçileri yetiştirmektir.


Sanat tarihi bölümünün memur alımları açısından durumuna bakacak olursak, 2014 KPSS atamaları döneminde sanat tarihi bölümü memur atamaları kapsamında toplam sadece 7 adet alım yapılmıştır. 2016 KPSS memur atamaları döneminde ise şu ana kadar yapılmış atamalarda toplam 1 adet kadro açılmıştır.

Sanat tarihi bölümü KPSS nitelik kodu 4183 olarak geçmektedir.

Diğer Bölümlerin Memur Alım ve Atama Durumlarına Bakmak İster Misin? TIKLAYIN 

Sanat Tarihi Bölümü Memur Atama Puanları

2014 KPSS atamaları döneminde sanat tarihi bölümü atama puanları, açılan 7 kadro ile yaklaşık 82 puan seviyelerini görmüştür. 2016 KPSS’de ise şu ana kadar sadece 1 kadro açılmış olup taban puan 86 civarında kapatmıştır.

 

Sanat Tarihi Mezunları Nerelerde Çalıştırılabilir?

Sanat Tarihi bölümü mezunları, lisansüstü eğitim alarak akademik kariyeri hedefleyebilir. Diğer iş olanaklarına bakacak olursak Kültür ve Turizm Bakanlığı ile bağlı kuruluşlarda “Uzman Yardımcılığı”, “Uzman”, kamu ve özel müzelerde “araştırmacı”, özel sektörde “turizm rehberliği” unvanlarıyla çalışılabilir.

Mezunlar genel olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı, Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünde ve Vakıflar Genel Müdürlüğü gibi kamu kurumlarında çalışma imkânı bulabilmektedirler. Fakat yukarıda da değerlendirdiğimiz üzere sanat tarihi memur alımları hiç yok denecek seviyededir. Sayıca büyük bir topluluğa dönüşen sanat tarihi mezunlarına özellikle Vakıflar Genel Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Bakanlığı gibi ilgili kurumlarda çalıştırılmak üzere kayda değer sayıda kadro açılması gerekmektedir. Nitekim ülkemizin her yerinden her geçen gün ayrı bir medeniyet ve sanat eseri fışkırmaktadır. Tüm bunlar hesaba katıldığında sanat tarihi bölümünden memur alımı yapılması bir lütuf değil ihtiyaç haline dönüşmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir