SDS Tazminatı Nedir, Hangi Kurumlar SDS Verir?

petek temizliği

Yüksek maaş veren kurumlarla ilgili daha önceki yazılarımızda da yüzeysel olarak bahsettiğimiz SDS konusunu, bu yazımızda daha detaylı bir şekilde sizlere izah etmeye çalışacağız.

 

SDS Tazminatı Nedir?

 


SDS tazminatı olarak ifade edilen kavramın açılımı, sosyal denge sözleşmesi tazminatı şeklindedir. Bu tazminatı veren kurumların memur/işçi sendikaları ile yaptığı sözleşme sonucu ilgili personellere, maaşlarına ek olarak mali ve sosyal haklar sağlanmaktadır.

 

 

Hangi Kurumlar SDS Veriyor?

 

SDS veren kurumlar sınırlı sayıda olup kamu kurumları içerisinde yerel yönetimler kapsamında olan belediyeler ve il özel idareleri, halihazırda sds veren kurumlardandır. Mevzuat gereği diğer kamu kurumlarının SDS ödeme imkanı, haliyle bu kurumlardaki memurların da sds tazminatı alma imkanı bulunmamaktadır. KPSS tercih kılavuzunda yüksek maaş veren kurumları tercih etmek isteyen adaylar, KİT kurumlarının yanı sıra belediyeleri ve il özel idarelerini de tercih edebilir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken hususlar da bulunmaktadır. Öncelikle her belediye ve il özel idaresi SDS verecek diye bir şart bulunmamaktadır. Bu sebeple tercihte bulunulacak belediye veya il özel idare kurumlarının önceden aranıp, sds verip vermedikleri konusunda ve sds miktarları konusunda bilgi alınmalıdır.

 

 

 

SDS Tazminatı Ne kadardır?

 

Bu yazıda memur adaylarının en çok merak ettiği konu, sds tazminatının rakamsal olarak ne kadara tekabül ettiği konusudur. Kurumlar ve sendikalar arasında imzalanan sözleşme içeriğine göre farklılık göstermekle birlikte sds tazminatı ortalama 500 TL civarındadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir