Son Zamanlarda Böyle Bir Mesaj Aldınız Mı?

Telefonlara Gelen Reklam Mesajları

petek temizliği

 

Yine bir popüler konu ama can yakan cinsten… Telefonlara gelen reklam mesajları

 

Gün geçtikçe telefonlara gelen reklam mesajları konusunda muzdarip olan vatandaş sayısı artıyor. Şikayetler ardı arkasına yapılıyor ilgili makamlara. Çözüm noktasında ise çözümsüzlüğün devam ettiğini görüyoruz. Yasalar çıkartılıyor ama hem sms yoluyla hem de arama yoluyla yapılan reklamlar engellenemiyor. Peki neden?

 

 

Reklam Mesajları Neden Engellenemiyor?

 

Herhangi bir konuda yasa çıkarmak kadar ilgili yasanın gereğini yerine getirmek de önem arz etmektedir. Kağıt üstündeki yaptırımlar caydırıcılıktan uzak olmakta birlikte konunun muhatabı olan reklam yapan firmalar açısından da; “Ne de olsa yasa uygulanmıyor, devammm…” algısı oluşturuyor. Telefonlara gelen reklam mesajları konusunda da durum aynı. Çıkartılmış bir yasa, uygulanması gereken birtakım cezalar oluşturulmuş. Ama uygulandığını söylemek pek de mümkün değil. Reklam mesajlarının engellenmesi ile ilgili daha pratik çözümler oluşturulmalı. Şu kuruma veya bu kuruma başvurulacak vs. söylemlerini hangimiz uygulayabilir? Herkesin işi gücü var. Online ortamda ilgili reklam firması hakkında şikayette bulunma kolaylığı sunulması vatandaşların işini daha da kolaylaştıracaktır. Telefona gelen reklam mesajlarını engelleme konusunda yaşanan sorunları minimuma indirmenin yolu;

 

 • İlgili yasaların sahadaki uygulamasını aktif kılmak
 • Vatandaşların şikayetlerini daha kolay iletebilmesini sağlamak ile mümkün olacaktır.

 

 

Hangi Tür Reklam Mesajları Alıyorsunuz?

 

Sanırsam rehberindeki kişiler tarafından gönderilen mesajları kapsam dışında tutup da 24 saatliğine bir kenara bıraktığımız telefona gelen mesajları sayarsak en az 8-10 tane mesaj görebiliriz.

Peki bu reklam mesajlarının geldiği muhtemel adresler nerelerden oluşuyor ?

 • Online alışveriş yaptığımız siteler
 • Birebir alışveriş yaptığımız mağazalar
 • GSM operatörleri
 • Bazı yemek yediğimiz güzide! yerler

ve sayamadığımız birçok yer daha…

Telefonlara Gelen Reklam Mesajları
Telefonlara Gelen Reklam Mesajları

 

Aralarında en çok dikkatimi çeken ve kendimle hiç alaka kuramadığım(ne alışveriş yapmışım ne de aramışım) mesajlar da var. Buyrun bakalım;

 

 • Mesajın geldiği yer: DOGANURGUP

Mesaj içeriği: Bugün(5 Haziran Cuma) saat 20:00 da Kanal 58 Tv’de saat 21:15’te 4 Eylül Tv’de seçim 2015 programının konuğu olacağım izlemeniz dileğiyle, hayırlı akşamlar…

Yorum: Ya arkadaş, sana da hayırlı akşamlar dilerim ama sen kimsin, nesin, benle alakan ne? Numaramı nereden buldun 😀 Sanırsam üniversite yıllarımda(sivas cumhuriyet üniversitesi) bir şekilde numaramı bulmuşlar ve sistemlerine kaydetmişler. Şaka gibi ama gerçek !

 

 • Mesajın geldiği yer: +905370288638

Mesaj içeriği: Denize sıfır Çeşme Anka Beach Hotelde Kampanya! 4 gece 5 gün herşey dahil yaz tatili 419 tl. Hemen ara…

Yorum: Sağolsunlar tatile ihtiyacım olduğu bir zamanda iyi yetiştiler imdadıma 😀 Bunlar nereden buluyor numaramızı hiç düşündünüz mü ?

Okudunuz Mu?  Tüm BOSCH Marka Ürünleriniz İçin ; Özel Bosch Servis İstanbul Hizmetinizde!

 

 

Reklam SMS'leri
Reklam SMS’leri
 • Mesajın geldiği yerEVACLUBH.

Mesaj içeriği: Alanya’da 4 yıldızlı Eva Club Hotel’de Herşey Dahil 2 Gece 3 Gün tatil 227 tl. Sms İptal İçin … adresi tıklayın.

Yorum: Yukardaki ile benzer bir mesaj lakin bunlar uyanıkk! Sms iptal kısmını da eklemiş. Tatil kalsın ama bu davranıştan ötürü tebrik ederiz 🙂

 

 

Şaka şamata derken bu iş halihazırdaki rahatsız edici boyutunu da aşmadan halledilmeli. Bizler için daha pratik çözümler sunulmalı. Daha kolay bir şekilde reklam mesajlarını engellemeyi gerçekleştirebilmeliyiz. Konunun takipçisi olmakla birlikte çözümün net bir şekilde gerçekleştirilmesini temenni ediyorum, hoşçakalın.

 

11 thoughts on “Son Zamanlarda Böyle Bir Mesaj Aldınız Mı?

 1. Online olarak e-devlet sistemini kullanarak şikayette bulunabilecek diye okumuştum fakat test, veya kontrol etme imkanım olmadı. 1 Mayıs itibari ile ciddi cezalar kesimeye başlanacak diye biliyorum.

 2. hala sürekli olarak mesajlar gelmeye devam ediyor bu yüzden telefon kullanımını bırakmak en iyisi eskiden cep telefonu mu vardı sanki

 3. çan sıkıcı reklamlar yazıldığı at koşturmaya devam ediyor uygulanabilir olması doğrudan bir çözüm.hiç kimse teke tek reklam yasaklamak için vaktini harcama gibi bir düşünce ile hareket etmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir