Sporun Faydaları Hakkında Ne Biliyoruz?

petek temizliği

Hepimizin illaki bir spor dalına ilgisi vardır. Kimisi bu ilgiyi uygulamaya da yansımıştır kimisiyse seyretme boyutundan ileri taşımamıştır. Peki ya sizde durum nasıl?

Hayatımız gelişen teknoloji ile birlikte o kadar kolaylaştı ki daha az fiziksel aktivite ve güç sarfiyatı ile günlük hayattaki işlerimizi halletmeye başladık. Bu durumun sonucu olarak insanlarda hantallık oluşmaya başladı. 100 mt yakınımızdaki bakkala bile arabamızla gider olduk. Bu ve benzer durumlar sonucu oluşan fiziksel hareketsizliğimizin bedensel sağlığımızı etkileyecek boyutlara ulaşmaması için yapacağımız en önemli şey bir an önce spor egzersiz faaliyetlerine başlamaktır.

Gerek görsel gerekse yazılı medyada uzmanların dillerinden düşürmedikleri öneriler arasında, sağlıklı yaşam için spor yapmanın gerekliliği her daim ön sırada yer alır. Bizler de bu hayati öneriyi dikkate alarak sporu hayatımızın içine katmalıyız. Özellikle obezite ve kalp damar rahatsızlıkları açısından spor ve egzersiz yapmanın önemi çok büyüktür.

 

Sporun Faydaları Nelerdir?

Spor dediğimizde aklımızda birçok alan belirmektedir. Her spor dalının vücut sağlığımız için ortak faydaları mevcut olmakla birlikte bazı sporların kendine has faydaları da mevcuttur. Basketbolun faydaları incelendiğinde klasik etkilerinin yanı sıra şeker hastalığı riskini azalttığını, yüksek tansiyon riskinden koruduğunu görebiliriz. Yine erkeklerin ilgi odağında olan barfiksin faydaları arasında da ergenlik döneminde boy uzamasına yardımcı olduğunu, tüm kasların çalışmasını sağladığını görebiliriz.

Elbette ki sayısız spor etkinliği mevcut. Her birinin ayrı bir etkisi ve vücut sağlığına katkısı oluyor. Bunların dışında sporun faydaları konusunda daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız tıklayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir