Tahvil Nedir, Tahvil Türleri Nelerdir?

petek temizliği

İşletmelerin uzun vadeli olarak fon sağlamak amacıyla piyasaya sürdükleri borçlanma senetlerine tahvil denilmektedir. Tahvil çıkartanlar aslında yatırımcıya belirli bir vade gününde belirli bir faiz oranından ödeme yapmayı taahhüt etmektedirler. Yani yatırımcı önceden vade sonunda ne kadar faiz geliri elde edeceğini bilebilmektedir. Tahviller anonim şirket, devlet, belediye ve diğer kamu kuruluşları tarafından çıkarılabilmektedirler. Anonim şirketlerin tahvil ihraç etmesi ancak genel kurul kararıyla olabilmektedir. Tahvil çıkartmak isteyenler Sermaye Piyasası Kurulu(SPK)’dan izin almak zorundadırlar. Tahvillerin piyasaya sürülüş koşulları çoğu zaman ihraç edildiği ülke ve pazarların özel koşullarına ve düzenlemelerine tabidir.

Tahvillerin türleri, nasıl ihraç edileceği, halka arzedilen tahvillerde arz koşulları ile borsalara kotasyon koşul ve yöntemleri, teminatlarının neler olacağı, faiz ve diğer menfaatlerin sağlanma biçim ve şekilleri, tahvil sahiplerinin hakları ve ihraç eden şirket ya da firma yükümlülükleri başta ticaret hukuku ve sermaye piyasası hukuku düzenlemeleri olmak üzere ayrıntılı bir biçimde düzenlenmektedir.

tahvil nedirTahvil uzun vadeli bir yatırım aracı olduğu için, tahvil ihraç eden kurumların mali tablolarını açık ve eksiksiz olarak yayımlamaları gerekmektedir. Yatırımcı ise bu tabloları inceleyerek yatırım kararını almalıdır. Uzun vadede yatırım yapmayı düşünen yatırımlar, kısa vadeli yatırım araçları yerine içinde tahvillerinde bulunduğu uzun vadeli yatırım araçlarını tercih edebilirler.


Tahviller nama ya da hamiline yazılı olarak piyasaya sürülebilmektedirler. Fakat piyasada dolaşımını kolaylaştırmak ve yatırımcıya güven vermek amacıyla genelde hamiline yazılı olarak çıkartılmaktadırlar.

 

 

Tahvil Türleri Nelerdir?

 

tahvil nedirDevletlerin ya da anonim ortaklıkların kanunlara göre kaynak bulmak için çıkardıkları, vadesi bir yıldan uzun borç senedi olan tahvilin birçok türü vardır. Tahvilin türünü etkileyen esas unsurlar ise sahibine sağladığı hak ve güvencelerdir. Tahvil türlerini şu şekilde sıralayabiliriz; Devlet tahvilleri, özel sektör tahvilleri, başa baş tahviller, primli tahviller, ikramiyeli tahviller, hamiline tahviller, paraya çevirme kolaylığı olan tahviller, garantili – garantisiz tahviller, sabit – değişken faizli tahviller, endeksli tahviller, rüçhan haklı tahviller, hisse senetleri ile değiştirilebilir tahviller.

Bu tahvil çeşitlerinden bazılarını kısaca tanımlamak gerekirse;

 

Devlet tahvili /özel sektör tahvili: Adlarından da anlaşılacağı gibi devlet tahvilleri devlet kurumları tarafından çıkartılırken, özel sektör tahvilleri özel sektör kuruluşları tarafından çıkartılmaktadırlar. Aralarında her hangi bir hukuki ya da mali fark olmamasına rağmen halk arasında devlet tahvillerinin daha güvenli olduğu şeklinde bir yaklaşım mevcuttur.

 

İkramiyeli Tahviller: Tahvil satışlarını artırabilmek ve yatırımcıları tahvile teşvik için fiyat indirimleri haricinde para ikramiyesi verilebilmektedir. Bu tahviller ikramiyeli tahvil olarak adlandırılmaktadır.

Okudunuz Mu?  E-ticaretle Para Kazanmak Mümkün mü?

 

Hamiline Tahviller: Türkiye’de tahviller çoğu zaman hamiline biçiminde ihraç ediliyor. Fakat tahviller nama yazılı bir biçimde de ihraç edilebilmektedir. Bu tip tahvillere hamiline tahvil adı veriliyor.

 

Endeksli tahviller: Enflasyonun oldukça yüksek olduğu dönemlerde görülen endeksli tahviller, anaparayı korumaktadır. Endeksli tahvillerde yatırımcının anaparası herhangi bir endekse sabitlenmektedir.

 

Garantili Tahviller: Bir finansal kuruluş veya şirket garantisi altında olan tahvillere garantili tahvil adı verilir.

Yatırımlar konusunda daha fazla fikir almak için www.ekonomist.co adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir