Taşeron İşçiler Ne Zaman Kadroya Alınacak?

petek temizliği

Taşerona kadro çalışması konusunda geride bıraktığımız Aralık ayı ilk haftasında, başta Cumhurbaşkanı olmak üzeren Başbakan ve Çalışma Bakanı tarafından düzenlemenin ana hatları basına anlatıldı. Özet geçecek olursak; sayıları 450 bini bulan ve genel bütçe ile düzenlenen kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin kamuda 4/D işçi kadrosu statüsüne alınacağı, kalan 400 bin civarı belediye ve il özel idarede çalışan taşeron işçilerin de belediye şirketlerinde(Belediye İktisadi Teşebbüsleri) istihdam edileceği belirtildi. Henüz yasa taslağının meclise dahi gönderilmediğini belirtmekle birlikte süreç ne kadar uzayacak, taşeron işçiler ne zaman kadroya alınacak?

 

Taşeron İşçiler Ne Zaman Kadroya Geçecek?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere taşerona kadro yasa tasarısı henüz meclise ulaşmış değil. Bu durumu, “taslak üzerinde çalışmalar sürüyor” olarak yorumlasak da Ocak ayına kadar taşerona kadro yasasının meclise geleceğini düşünüyoruz. Peki tüm bu gelişmeler neticesinde, taşeron işçiler ne zaman kadroya geçecek, kadroya geçiş sürecini uzatacak faktörler nelerdir, açıklayalım.

Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, taşeron düzenlemesinin 900 bin işçiyi ilgilendiren önemli bir çalışma olduğunu belirterek, “Planımız çalışmanın Genel Kurulda kabulü sonrasında 3 ay içerisinde kadroya geçişleri tamamlamak.” şeklinde bir açıklama yapmıştı. Yani yasanın meclise gelip kabul edilmesinden sonra, 3 aylık bir süreç içinde, taşeron işçilerin kadroya geçiş süreçleri tamamlanacak. Bu ifadeden yola çıkarak taşeron işçilerin kadroya geçişi en iyi ihtimalle 2018 nisan ayını bulacaktır.

Belediye ve Özel İdarede Çalışan Taşeronlar Kadroya Alınacak mı? Okumak için TIKLAYIN

Sınav ve Güvenlik Soruşturması, Kadroya Geçişi Uzatacak!

Taşeron işçilerin kadroya geçişi konusunda şu an itibariyle sınav ve güvenlik soruşturması dışında herhangi bir şart aranmayacak. Fakat sınavın nasıl olacağı henüz belli değil. Hali hazırda taşeron işçiler, her ne kadar kolay bir sınav olacağı dile getirilse de sınav yapılmasına karşı çıkıyor ve biz de haklı olduklarını düşünüyoruz. Nitekim madem kolay bir sınav olacak, o halde sınav yapma fikrinden vazgeçilmesi çok daha doğru ve gerekli bir adım olacaktır. Bir diğer durum da güvenlik soruşturmalarıdır. Hali hazırda 2016 ekim ayında yapılan bir düzenleme ile kamuya yapılacak tüm memur alımlarında devlet memurluğuna giriş için güvenlik soruşturması şartı getirildi. Bu şart, kadroya alınacak taşeron işçiler için de uygulanacak. Şu anda kamuya memur olarak atananların güvenlik soruşturmaları, ortalama 3-6 ay sürebilmektedir. Güvenlik soruşturmalarını da hesaba kattığımızda, taşeron işçilerin kadroya geçişinin 2018 ortasını bulabileceğini ifade edebiliriz.

Okudunuz Mu?  Matematik Yapmadan KPSS'de Yüksek Puan Almak Mümkün Mü?

Taşerona kadro süreciyle ilgili gelişmeleri yakından takip etmekteyiz. Somut bir gelişme olduğunda sizlere en kısa sürede aktaracağız, takipte kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir