Taşeron İşçilere Kadro Verildi Mi?

petek temizliği

Uzun zamandır gündemi meşgul eden ve Hükümet tarafından seçim vaadi olarak sunulan “Taşerona Kadro” konusunun ayrıntıları, bir kaç gün önce Başbakan tarafından yapılan açıklamayla şekillenmeye başladı. Asıl ve yardımcı işlerde çalışan işçi ayrımı yapılmadan yaklaşık 750 bin taşeron işçinin kamuya alınacağını belirten Başbakan, ilgili yasa tasarısının 1-2 hafta içinde meclise getirileceğini belirtti. Peki taşerona kadro çalışmasının içeriği taşeron işçilerin beklentilerini karşıladı mı, taşerona kadro yasa tasarısı neleri içeriyor, detaylara birlikte bakalım.

 

 


Taşerona Kadro, Beklentileri Karşıladı Mı?

 

Taşerona kadro söylemlerinin çıktığı günden itibaren taşeron işçilerin beklentileri artarak bu güne kadar ulaştı. Taşeron işçilerinin kadro beklentileri öylesine kapsamlıydı ki Maliye Bakanı Naci AĞBAL’ın “taşerona kadro yasa tasarısı” hakkındaki ayrıntıları kamuoyuna açıklamasıyla birlikte tam bir hüsran yaşandı. Peki taşeron işçilerin kadroya alınmasıyla ilgili yasa tasarısı özetle neyi kapsıyordu?

Taşerona kadro yasa tasarısı, iki temel madde üzerinden gelişiyordu;

1-) Taşeron işçiler 657 Sayılı Devlet Memurları Kapsamında hali hazırda yer alan 4A, 4B, 4C kapsamlarının dışında yer alacak ayrı bir özel sözleşmeli personel statüsünde kamuya alınacak.

2-) Hali hazırdaki ücretleri ile birlikte çalışmaya devam edilecek.

Yukarıdaki iki temel madde üzerinden yola çıkarsak kilit kelimenin KADROYA ALINMA olduğunu söyleyebiliriz. Forumlardan, sitelerden, haberlerden takip ettiğim kadarıyla taşeron işçilerin büyük bir kısmı 4A(657’ye tabi Kadrolu Memur) veya 4B(657’ye tabi Sözleşmeli Memur) statüsünde kadroya alınacağını düşünüyordu. Söz konusu yasa tasarısı ise bu statüler dışında özel sözleşmeli personel adı altında farklı bir statü ile taşeron işçilerin kamu himayesine alınmasını kapsıyordu.

 

taseron isci

 

Taşerona Kadro Çalışması Nasıl Olmalı?

 

Her ne kadar taşeron işçiler tarafından beklentileri karşılamayan bir kadro çalışması olsa da beklentilerin makul olmadığını vurgulamak istiyorum. Taşeron işçilerin asıl kaygısının her an işten çıkarılma korkusu olduğunu söylemek yanlış olmaz. Yapılan çalışma da bu doğrultuda olup taşeron işçilerin kamu güvencesi altında çalışmasını sağlamaya yöneliktir. Burada kadro güvencesinin yanı sıra kısmen de olsa maaşlarda iyileştirme de yapılması gerekirdi ve ilerleyen dönemlerde bunun olabileceği düşüncesindeyim. Bunun yanı sıra sosyal haklar bakımından iyileştirmeler yapılması da kaçınılmazdır.

Şunu da belirtmeden geçmeyelim. KPSS yoluyla memur olan ya da memur olmak isteyen adaylarla taşeron kapsamındaki işçiler arasında yoğun bir tartışma geçmektedir. Kamuya girişte esas alınan KPSS memurluk sınavı yoluyla kamu personeli olanlar, bir yasa tasarısı ile direkt kadrolu memur ya da kamu işçisi olmayı bekleyen adayların beklentilerini hoş karşılamamaktadır. Doğal olan da budur ki kamuya giriş KPSS yoluyla olmaktadır. Bu bağlamda her iki tarafın da birbirine daha ılımlı yaklaşması ve beklentileri makul tutması gerekmektedir.

Okudunuz Mu?  Özel İstanbul Arçelik Teknik Servis Firması

 

3 Comments

Add a Comment
  1. Benim kurumumda bir kısmına verildi ve devamı gelecek gibi görünüyor. Kamu İşçisi olarak alındılar.

    1. Karayolları Genel Müdürlüğü’ndeki kadroya alınma olayı bu kapsamda olmadı. Onlar mahkeme yoluyla kazandılar sanırsam ve dediğiniz gibi kamu işçisi olarak kadroya alındılar…

  2. Evet mahkemeyi kazananlar alındı. Ama devamı gelecek gibime geliyor çalışma yürütüyoruz çünkü.

    1. Genel için emsal teşkil etmese de karayolları genel müdürlüğü taşeron işçileri dediğiniz şekilde kadroya geçebilir belki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir