Telefon Dolandırıcılığı Konusunda Tekrar Uyarıyoruz!

petek temizliği

Telefon dolandırıcılığı konusundaki yazımı yayınlayalı daha 5 gün olmuşken bu süreç içerisinde iki gün arka arkaya dolandırıcılar tarafından arandım. Son günlerde telefon dolandırıcılığı maksadıyla yapılan aramaların daha sıklaşması sebebiyle bir kez daha siz ziyaretçilerimi uyarmak istedim.

En son 2 gün önce yaptığım bir telefon görüşmesini aktarmak istiyorum sizlere, belki daha da pekişir bu konu…

Kısaltmalar…

D: Dolandırıcılar

B: Ben

 

 

Konuşmalar…

 

D-Merhabalar, Ekrem ÖZDEMİR ile mi görüşüyorum

B-Evet, buyrun.

D-Ekrem Bey, Sağlık Medikal Danışmanlık firmasından arıyorum. Ben Özlem, nasılsınız? (Telefonda dolandırıcılık yapanlar genelde Sağlık ve Medikal Hizmet Satışı konusundan yola çıkıyor.Banka telefon görüşmelerinden ilham alarak konuşma metni oluşturuyorlar)

B-Teşekkürler

D-Öncelikle konuşmalarımız kayıt altına alınmaktadır(Telefon görüşmesine güvenilir bir hava katma çabası…). Ekrem Bey, 2 yıl önce aldığınız check-up hizmetinin ilk yılına ait ödeme yapılmış fakat ikinci yılın ödemesi yapılmamış görünüyor, bu ödemeyi ne zaman yapacaksınız?

B-Hmm, böyle bir hizmet aldığımı hiç hatırlamıyorum ben ama…

D-Ekrem Bey  sizin Halkbank’ a ait kredi kartınız yok mu?(Evet diye cevaplıyorum) Halkbank kredi kartınızla telefonda onay vererek bu işlemi satın almışsınız.(İşin içine “telefonda onay vermişsiniz” cümlesini katarak böyle bir işlemi dalgınlıkla yapmış olabileceğimizi düşündürüyorlar bize. Her cümleleri taktiklerle oluşturulmuş resmen!)

B-Peki hangi tarihte satın almışım bu hizmeti, buna dair bana bir belge gönderme şansınız var mı?

D-Hemen sistemlerimizi kontrol ediyorum.(Salladığı bariz…) 17 mart’ta gerçekleştirilmiş.(17 mart 2013 bile demiyor, amatörlükler belli olmaya başladı…)

B-Anladım, peki o zaman ben bu tarihlerdeki işlemlerimi bankamdan da sorgulayıp sizlere tekrar dönüş yapsam olur mu?(Afalladılar) Yine bu numaradan arayabilir miyim sizi?

D-Olur Ekrem Bey(Yaklaşık 5 saniye duraksamayla), biz size yarın dönüş yaparız o zaman.

B-Peki o zaman iyi günler size.

 

 

Yukarıdaki görüşmenin üzerinden 3 gün geçmesine rağmen ne arayan var ne soran! Yapılmayan bir işlemin neyini soracaklar ki? Sizler de bu şekilde yaparak karşı tarafa uyanık olduğunuzu hissettirin.

 

Sizlerden isteğim; yakınınızdaki herkesi uyarın. Telefon dolandırıcılığı konusundaki haberlerden ve yaşanmış olaylardan bahsedin. En önemlisi de bu tarz yazıları sosyal medyadan paylaşarak daha çok kişiye ulaştırın. Umarım ilgili resmi makamlar tarafından da önlemler arttırılır ve telefon dolandırıcılığı mağduriyetleri en aza indirilir. Sonraki yazılarda görüşmek üzere, hoşçakalın.

 

17 thoughts on “Telefon Dolandırıcılığı Konusunda Tekrar Uyarıyoruz!

  1. Çok güzel yakalamışsınız tebrik ederim. Benimde başımdan bu türde çok olaylar geçti ama ben biraz daha zevk alma peşinden gidiyorum. Daha çok ümit veriyorum acayip eğlenceli oluyor, tavsiye ederim 🙂

  2. eğer ki bir çılgınlık yapıp kredi kartı bilgilerinizi vermişseniz, direkt olarak bankayı arayıp kartınızın iptalini isteyiniz.

  3. Benzer bir şey geldi babamın başına geçenlerde, 400TL kaptırdı bu adi adamlara. Dikkatli olmak gerekiyor, özellikle yaşlı insanlar hedeflerinde. Gençler pek yutmuyor bu tür şeyleri.

  4. Çok arttı bu dolandırıcılık olayları. Geçenlerde bir komşumuzu aramışlar, emniyetten arıyoruz polis dergisi çıkartıyoruz, polis teşkilatımızı güçlenmesi için yapıyoruz bunu falan gibi şeyler söylemişler 200TL alıp dergi vermişler bir tane. Komşumuz karakola gidip böyle bir şey yaptım ben diye anlatınca da böyle bir şey yapmayız biz sizi kandırmışlar demiş polisler.

  5. Çok dikkat etmek lazım. Özellikle yaşlı insanlara yapıyorlar. Geçen gün bir komşumuzu da arayıp kredi kartından ödeme almak istemişler de son anda yapmamış ödeme. Dolandırı olduklarından haberi bile yok.

  6. annemi dolandırmışlardı 300 lira kadar, annemin secereyi biliyorlar nasıl biliyorlarsa. bankaya haber verdim hemen. kartları yeniledik, bizden alınan paranın yarısından fazlasınıda geri aldık

  7. arkadaşlar 05309313884 nolu telefondan aradılar ismi söylediler yapı kredi bankasından aradıklarını belirttiler,istediklerini vermedim bankayı aradım banka kesinlikle cep numarasından aramayacaklarını sahtekarlar oldugunu belirttiler,daha sonra bende bu numarayı savcılıga vererek suç duyurusunda bulundum,herkes duyarlı olup polise savcılıga gitse bu sahtekarlar kımıldayamaz adım atamazlar.

  8. Merhaba arkadaşlar 05054705375 bu numaraya aldanmayın..internet üzerinden ttnet internet başvurusu yaptım o kadar profosyonel konuşup alt yapıyı kontrol ettiklerini ve ne kadar hız kullanmam gerektipini söyleyip sonra kampanyalar hakkında bilgi verdiler ..bu numaraya kimlik bilgilerimi göndermemi istediler..nasıl böyle bi hata yaptım bilmiyorum ama daha geriye dönen olmadı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir