Telefon Dolandırıcılığı Konusunda Tekrar Uyarıyoruz!

Telefon Dolandırıcılığı Konusunda Tekrar Uyarıyoruz!

6 Ağustos 2015 17 Yazar: Ekrem Özdemir
kampanya haberleri
kampanya haberleri

Telefon dolandırıcılığı konusundaki yazımı yayınlayalı daha 5 gün olmuşken bu süreç içerisinde iki gün arka arkaya dolandırıcılar tarafından arandım. Son günlerde telefon dolandırıcılığı maksadıyla yapılan aramaların daha sıklaşması sebebiyle bir kez daha siz ziyaretçilerimi uyarmak istedim.

En son 2 gün önce yaptığım bir telefon görüşmesini aktarmak istiyorum sizlere, belki daha da pekişir bu konu…

Kısaltmalar…

D: Dolandırıcılar

B: Ben

 

 

Konuşmalar…

 

D-Merhabalar, Ekrem ÖZDEMİR ile mi görüşüyorum

B-Evet, buyrun.

D-Ekrem Bey, Sağlık Medikal Danışmanlık firmasından arıyorum. Ben Özlem, nasılsınız? (Telefonda dolandırıcılık yapanlar genelde Sağlık ve Medikal Hizmet Satışı konusundan yola çıkıyor.Banka telefon görüşmelerinden ilham alarak konuşma metni oluşturuyorlar)

B-Teşekkürler

D-Öncelikle konuşmalarımız kayıt altına alınmaktadır(Telefon görüşmesine güvenilir bir hava katma çabası…). Ekrem Bey, 2 yıl önce aldığınız check-up hizmetinin ilk yılına ait ödeme yapılmış fakat ikinci yılın ödemesi yapılmamış görünüyor, bu ödemeyi ne zaman yapacaksınız?

B-Hmm, böyle bir hizmet aldığımı hiç hatırlamıyorum ben ama…

D-Ekrem Bey  sizin Halkbank’ a ait kredi kartınız yok mu?(Evet diye cevaplıyorum) Halkbank kredi kartınızla telefonda onay vererek bu işlemi satın almışsınız.(İşin içine “telefonda onay vermişsiniz” cümlesini katarak böyle bir işlemi dalgınlıkla yapmış olabileceğimizi düşündürüyorlar bize. Her cümleleri taktiklerle oluşturulmuş resmen!)

B-Peki hangi tarihte satın almışım bu hizmeti, buna dair bana bir belge gönderme şansınız var mı?

D-Hemen sistemlerimizi kontrol ediyorum.(Salladığı bariz…) 17 mart’ta gerçekleştirilmiş.(17 mart 2013 bile demiyor, amatörlükler belli olmaya başladı…)

B-Anladım, peki o zaman ben bu tarihlerdeki işlemlerimi bankamdan da sorgulayıp sizlere tekrar dönüş yapsam olur mu?(Afalladılar) Yine bu numaradan arayabilir miyim sizi?

D-Olur Ekrem Bey(Yaklaşık 5 saniye duraksamayla), biz size yarın dönüş yaparız o zaman.

B-Peki o zaman iyi günler size.

 

 

Yukarıdaki görüşmenin üzerinden 3 gün geçmesine rağmen ne arayan var ne soran! Yapılmayan bir işlemin neyini soracaklar ki? Sizler de bu şekilde yaparak karşı tarafa uyanık olduğunuzu hissettirin.

 

Sizlerden isteğim; yakınınızdaki herkesi uyarın. Telefon dolandırıcılığı konusundaki haberlerden ve yaşanmış olaylardan bahsedin. En önemlisi de bu tarz yazıları sosyal medyadan paylaşarak daha çok kişiye ulaştırın. Umarım ilgili resmi makamlar tarafından da önlemler arttırılır ve telefon dolandırıcılığı mağduriyetleri en aza indirilir. Sonraki yazılarda görüşmek üzere, hoşçakalın.