+320335320002, +908503468943 Telefon Dolandırıcılığı Mesajlarına Dikkat

petek temizliği

Telefon dolandırıcılığı yöntemleri gün geçtikçe artıyor ve bu nedenle olası mağdur vatandaş sayısı da hızla yükseliyor. Her ne kadar yazılı ve/veya görsel medya üzerinden sık sık uyarı içerikli haberler ve bilgilendirmeler yapılsa da telefon dolandırıcılarının hızına yetişilmiyor. Özellikle son günlerde de HalkBank adı altında +320335320002 ve +908503468943 numaraları üzerinden telefon dolandırıcılığı mesajları ile karşılaşıyoruz. Dikkatli olmanız adına ilgili mesajları sizlerle paylaşıyoruz.

 

+320335320002 Telefon Dolandırıcılığı Mesajı

+320335320002 telefon numarasından gelen mesajda, bu zamana kadar ödediğimiz kart aidatlarının iadesinin yapılacağı söyleniyor, mesaj ise tam olarak şu şekilde;


Halkbank, Simdiye kadar sizden almis oldugu toplamda 479 lira kart aidatlarini iade etmektedir, iadeniz icin; https://www.halk-giris.com/Bireysel/

 

Bahse konu atılan mesajın sms telefon dolandırıcılığı yöntemi olduğu çok kolayca anlaşılmaktadır. Hemen birkaç madde ile bunu ispatlayalım;

→ Daha önceki telefon dolandırıcılığı konulu yazılarımızda da belirttiğimiz üzere bankalar tarafından gönderilen mesajlar hiçbir suretle özel telefon numarası ile atılmaz ve ek olarak mesajların KİMDEN kısmı incelendiğinde Banka adı ya da sunduğu hizmetin(misal kredi kartının) adı ile sms gönderilir.

→ Bankalardan gelen mesajlarda, mesajın sonunda sms gönderilmesini iptal etme seçeneği sunulmaktadır. Ek olarak gerçek bir banka mesajı, yukarıdaki telefon dolandırıcılığı mesajı gibi imla/noktalama hataları ve cümle düşüklüğü içermez.

→ Bankalar tarafından gönderilen mesajların içerisinde yer alan internet sitesi adresleri kendilerine ait kurumsal resmi sitelerdir. Resimde yer alan dolandırıcılık mesajında ise www.halk-giris.com adresi belirtilmiş olup gerçekte Halk Bankası’na ait böyle bir site kesinlikle bulunmamaktadır.

 

Dolandırıcılık Mesajına Gerçeklik Katmışlar!

Bahse konu +320335320002 telefon numarasından gönderilen kart aidatı iadesi mesajında kullanılan bazı hilelerle, mesaja gerçeklik katılmaya ve dolandırıcılık tuzağına kolayca düşülmesine zemin hazırlanmıştır. Mesela kart aidatı konusu herkesin şikayet ettiği güncel bir konu olup kafaları karıştırmıştır. Yine kart aidatı iade rakamı küsüratlı(479 lira) gösterilerek gerçeklik imajı verilmek istenmiştir. Siz siz olun, telefon dolandırıcılarının tuzağına düşmeyin.

Telefon Dolandırıcılığına Karşı Alınabilecek Önlemler, yazımızı okumak için TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir