Yeni Telefon Dolandırıcılığı Yöntemlerine Dikkat!

petek temizliği

Telefon dolandırıcılığı yöntemleri her geçen gün değişiyor ya da kendini yeniliyor. Nitekim bu konuda yazılı ve görsel medya üzerinden yapılan haberler, bilgilendirmeler ve uyarılar telefon dolandırıcılığı yapanların işine gelmiyor. Bu anlamda her geçen gün yeni telefon dolandırıcılığı yöntemleri ile karşı karşıya kalıyor vatandaşlar. Bugünkü yazımızda da son bir haftadır sıkça karşılaştığımız halk bankası odaklı sms dolandırıcılığı konusuna değineceğiz.

 

HalkBankası Adıyla Yapılan Telefon Dolandırıcılığı

Son zamanlarda Parafpuan kazandınız, dosya masrafınız iade edilecek türünden Halk Bankası adına atılmış gibi gösterilen mesajlarla karşılaştınız mı? Eğer ki bu mesajları almadıysanız yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.


Aşağıda paylaşacağımız resimlerde de görüleceği üzere, sms yoluyla parapuan ve dosya masrafı iadesi telefon dolandırıcılığı yöntemleri kullanılarak tuzaklar hazırlanmış. Şimdi bahse konu mesajların telefon dolandırıcılığı kapsamında atıldığının kanıtlarını sunacağız;

 

Parafpara Telefon Dolandırıcılığı

Parafpara telefon dolandırıcılığı yönteminde, sms ekran görüntüsünde de yer aldığı üzere 100 TL parafpara kazanma şansımızın olduğu fakat bu parafpara miktarını kazanabilmek için internet bankacılığına giriş yapmamız gerektiği belirtilmiş. Öncelikle şunu belirtelim ki HalkBankası Paraf Kampanyaları tarafından gönderilen mesajlarda, Detay ya da Ayrıntılı Bilgi şeklinde bir bağlantı linki verilir ve bu link görünür şekildedir. Bu mesajda ise KATILIM İÇİN şeklinde ve kısaltılmış bir bağlantıya yönlendirme yapılmaktadır. İkinci olarak HalkBankası ParafPara Kampanyalarına dair gönderilen mesajlarda, resmi site adresi olan https://www.parafcard.com.tr/ bağlantısı kullanılır. Üçüncü olarak da Halkbankası Paraf Kampanyaları PARAF. adıyla gönderilir. Bahse konu dolandırıcı mesaj ise S.UYSAL özel ismi adı altında gönderilmiştir.

 

 

 

 

 

 

Dosya Masrafı İadesi Telefon Dolandırıcılığı

Dosya masrafı iadesi telefon dolandırıcılığı da giderek artıyor. Nitekim ikinci sms görüntüsünde görüleceği üzere yine HalkBankası adı üzerinden dosya masrafınızı iade ediyoruz şeklinde bir mesaj gönderilmiş. Mesajın detaylarına baktığımızda, 300 TL dosya masrafı iadesi kazandığımız ve bunu almak için verilen bağlantıya giriş yapmamız istenmiş. Öncelikle şu bir gerçek ki hiçbir banka, dosya masrafı almak için tonlarca kağıt imzalattığı vatandaşa kendi eliyle dosya masrafını iade etmez. Yani on binlerce kişinin dosya masrafı iadesi için tüketici hakem heyetlerine başvurduğunu göz önünde bulundurduğumuzda böyle bir mesajın dolandırıcılık kapsamında atıldığını çok rahat anlayabiliriz. İkinci olarak yukarıda da belirttiğimiz üzere bu tarz mesajlar bankaların resmi adreslerinden gelir. Bahse konu dosya masrafı iadesi mesajı ise yine E.YASAR adında özel bir isim hattı üzerinden gönderilmiştir. Bu da ilgili mesajın sahte olduğunu ispatlamaktadır.

Okudunuz Mu?  05375686228 Telefon Dolandırıcılığı

Telefon Dolandırıcılığına Karşı Ne Yapmalıyız, okumak için TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir