Telefon Dolandırıcılığı ve Yapılacaklar!

Telefon Dolandırıcılığı ve Yapılacaklar!

13 Şubat 2015 57 Yazar: Ekrem Özdemir
kampanya haberleri
kampanya haberleri

Telefon dolandırıcılığı başta olmak üzere her nevi dolandırıcılık yöntemleri konusunda altın çağı yaşıyoruz desek sanırım yanlış bir ifade kullanmış olmayız. Gerek görsel gerekse de yazılı medyada olsun neredeyse her gün, aklımızın almadığı türden dolandırıcılık haberleri ile karşılaşıyoruz. Bu dolandırıcılık yöntemleri arasında dolandırıcılar gözünden en kolayı, sık kullanılanı ve kendi içinde en çabuk değişim göstereni kuşkusuz ki “Telefon Dolandırıcılığı“.

İbretlik bir haber!

 

Telefonla çok iç içe biri olmadığını ifade edenler bile telefonlarını gözlerinin önünden kolay kolay ayırmaz. Ben de onlardan biri olmakla birlikte iyi midir kötü müdür bilinmez ama bir huyum var; yabancı(bilmediğim) bir numara aradığında kim olduğunu muhakkak öğrenmek isterim. Bu sebeple beni arayan yabancı bir numarayı(yazı içerisinde değineceğim bazı numaralar hariç) kesinlikle açarım. O an itibariyle aramayı görmesem de daha sonradan dönüş yaparım. Bu nedenle her türlü reklam amaçlı, dolandırıcılık konulu telefon mesajlarına ve aramalarına nispeten daha hakimim.

Öyle bir zamandayız ki gizlilik neredeyse imkansız. Bazen telefon, kimlik vb. bilgilerimizi kendi ellerimizle teslim ediyoruz bazen de teslim edilen yerlerden başkaları teslim alıyor! Yani sağ sola çeşitli nedenlerle verdiğimiz telefon numaraları, kuşkusuz ki başkaları tarafından her tarafa satılıyor. Bunun doğal bir sonucu olarak da gün içinde abuk sabuk numaralarla muhatap olmak zorunda kalıyoruz. Bazılarınız bu yazıyı okuduğunda kendince şöyle diyebilir; “…ben numaramı hiçbir yere vermiyorum, sizde vermeyin kimse aramaz…” Bu şekilde düşünerek ne kendimizi kandıralım ne de başlarına nasihat vermeye çalışalım. İşte telefon numaramızı vermek durumunda kaldığımız hayatın doğal akışında birkaç basit örnek;

 

  • Marka bir mağazada ödeme sırasında telefon numaramızı isteyebiliyorlar, çoğumuz numarasını bırakıyor.(Kampanya vs. bildirimleri için)
  • Alışveriş vb. nedenlerle bir internet sitesine üye olurken telefon numaranızı yazmak zorunda kalabilirsiniz.
  • Bankada bir işiniz olur telefon numaranızı vermek durumunda olabilirsiniz.

 

onay.mobi mesajları

 

Yukarıda sadece birkaç örnek verdim, bunlar dışında aklınıza gelebilecek birçok firma, kurum vs. yere günlük hayattaki işlerimiz için telefon numarası bırakmak durumunda kalabiliriz. Haliyle telefon numaramız her halûkarda yayılmaya hazırdır. Bu sebeple istenmeyen aramalara ve mesajlara muhatap olmaktan kurtulmanın yolu bana göre asla mümkün değil. Tek çözüm, bununla mücadele edebilmeyi ve zarar verebilecek mesaj ve aramaları teşhis edebilmeyi öğrenmektir.

 

Telefon Dolandırıcılığı Yöntemleri

Son zamanlarda hangi alakasız yerlerden arandınız?

hukuk bürosundan aramalar

 

Sigorta Şirketleri olabilir mi?

Ya da sağlık,medikal firmaları?

Belki de yurtdışı numaralar?

Emniyet, Polis, Savcı, Avukat ?

 

Örnekleri çoğaltmak o kadar mümkün ki… İşte bunların hepsi ayrı bir telefon dolandırıcılığı yöntemleri içeriyor. Sigorta şirketleri, genel itibariyle özel sağlık sigortası yaptırdığınızı ve ödemenin kalan kısmını ödemeniz gerektiğini iddia ederek size ulaşırlar. Özellikle 2012 yılında çıkartılan zorunlu Genel Sağlık Sigortası yasası da bu konuda vatandaşların kafa karışıklığı yaşamasına neden olabilmektedir. Yurt dışı kaynaklı telefon numaraları da özellikle telefon faturalarını hedef alan telefon dolandırıcılığı yöntemleri arasında yer alır. Yurt dışından gelen aramaları açtığımızda ya da geri dönüp aradığımızda, yüksek miktarlarda telefon faturaları ile karşılaşma ihtimalimiz yüksektir. Nitekim bahse konu dolandırıcı numaralarla yapılan konuşmaların ücretlendirmesi çok yüksektir. Telefon dolandırıcılığı yöntemleri arasında en çok can yakanı ise emniyet, polis, savcı, avukat gibi adli makamlar adı altında yapılan telefon dolandırıcılığıdır. Bu yöntem ile özellikle yaşlı kişiler hedef alınmakta ve terör vb. içerikli olaylara karışıldığı ileri sürülerek büyük miktarlarda maddi vurgunlar yapılmaktadır. Peki bu numaralarla nasıl başa çıkabiliriz?

 

Telefon Dolandırıcılığına Karşı Yapılması Gerekenler

Özellikle +359, +30 kodla gelen telefon numaralarını kesinlikle açmayın, Yüzde 99,9 dolandırıcılık maksatlı aramalardır.

→ Telefondan kendisini polis, emniyet görevlisi, savcı vs. olarak tanıtan kişilerin kimlik bilgilerinizi istemesi durumunda paniğe kapılmayın. Özellikle son zamanlarda “…bir suça karıştınız… terör örgütüne yardım ettiniz…” vs. suçlamalarıyla insanları korkutup para sızdırma yöntemi çok kullanılmakta. Siz siz olun bir suça karışsanız dahi kesinlikle telefondan bilgilerinizi vermeyin. Gerçekte bu görevliler sizden asla kimlik bilgisi istemez telefon yoluyla. Makamlarına veya bürolarına çağırırlar.

Sigorta şirketlerinden veya medikal firmalarından gelen aramalarda dikkatli olun. Size yapılacak ürün satışlarına aldanmayın. Kredi kartı vs. bilgilerinizi kesinlikle vermeyin. Konuşmaya şöyle bir cümleyle başlanır genelde, “… daha önceden yaptırmış olduğunuz sigortanız var, süresi bitmiş yenileyelim…”

→ Bazı firmaların hem telefonla hem mesajla “Ödül Kazandınız” vb. ithamlarına aldanmayın. Bunlar telefon dolandırıcılığı kapsamındaki hileler… Tabi daha önceden katıldığınız çekiliş(milli piyango idaresince düzenlenmiş) vs. var ise de buradan kazandığınızı öğrendiğiniz ödülü de bu vesileyle geri itmeyin.

Son olarak da size kesinlikle yapmanızı önerdiğim bir yöntem söyleyeceğim. Telefonunuza gelen şüphelendiğiniz yabancı bir numarayı cevaplandırmadan önce GOOGLE’da sorgulayın. Emin olun çok etkili bir yöntem. Daha önce ilgili numaralar tarafından aranmış kişilerin yorumlarından bu şekilde istifade edebilirsiniz. Geçenlere bir numara tarafından aranmıştım ve açamamıştım. Merak edip google’da araştırdım. Meğer bir medikal firmasıymış. Birisi yazmış… ” açmayın arkadaşlar, ürün satıyorlar…” Haliyle geri dönüş yapma gereksinimi de duymadım.

 

Dolandırıcı Numaraları ve Telefon Dolandırıcılığı Şikayet Yerleri

Dolandırıcı numaraları konusunda vatandaşlar tarafından internet aracılığıyla birçok arama yapılmaktadır. Fakat şu bir gerçek ki her gün farklı farklı dolandırıcı numaraları ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle dolandırıcı numaraları adı altında bir liste aramaya gerek yoktur. Burada yapılması gereken en kolay ve etkili yol, dolandırıcı numarası olduğunu düşündüğünüz telefon numarasını google ile arama yaparak araştırmaktır. Bu yöntem sayesinde bahse konu numara ile daha önceden bir telefon dolandırıcılığı yapılmış mı ya da başka kişiler tarafından da bu numara hakkında yorum, değerlendirme vs. yapılmış mı, bunların cevabını kolayca bulabiliriz.

Telefon dolandırıcılığı şikayet konusunda her ne kadar yapılabilecek bir kaç işlem olsa da hızlı ve etkili sonuçlar alma konusunda çok umutlu olmamak gerekir. Nitekim dolandırıcıların kullandığı yöntemler sürekli değiştiği için takip edilmesi ve etkisiz hâle getirilmesi zorlaşıyor. Yine telefon dolandırıcılığı şikayet işlemleri için Emniyet Genel Müdürlüğü’nün EGM İhbar Hattı kullanılabilir. İnternet üzerinden EGM ihbar hattı formunu doldurarak telefon dolandırıcılığı ihbarınızı iletebilirsiniz. Bunun yanı sıra telefon dolandırıcılığı ihbar işlemi için bizzat Emniyet Genel Müdürlüklerindeki Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne giderek, başınızdan geçen telefon dolandırıcılığını anlatabilirsiniz. Bu şekilde emniyet güçleri ile daha koordineli hareket ederek mağduriyetinizi daha kısa sürede önleyebilirsiniz.

 

Bilgilerimize bu kadar kolay ulaşılabilen bir zamanda, bireysel anlamda mücadele artık bir zorunluluk. Bu sebeple telefon dolandırıcılığı konusunda uyanık olalım, olmayanlarımızı da uyandıralım! Eğer ki karşılaştığınız farklı dolandırıcılık vs. durumları var ise onları da yorum olarak paylaşırsanız birçok kişinin faydalanmasını sağlarsınız. Her türlü önerilerinizi, uyarılarınızı ve bu konudaki yaşadığınız tecrübelerinizi duymak isteriz. Bildiklerimizi paylaşalım, daha bilinçli bir toplum olalım.

 

kargo dolandırıcılığı

mail dolandırıcılığı

telefonla sağlık sigortası satışı dolandırıcılığı

dolandırıcılar aradı