Telefon Dolandırılıcılığı Artıyor, DİKKAT!

1 Ağustos 2015 25 Yazar: Ekrem Özdemir
kampanya haberleri
kampanya haberleri

Kolaydan yoldan para kazanmayı usülsüz şekilde elde etmek isteyenler yine iş başında. Yazılı ve görsel medyada yine sıkça dolandırıcılık haberleri görmekteyiz.

Özellikle telefon dolandırıcılığı konusundaki haberleri izlerken, “PESSS!” dedirtcek cinsten bir tepkiyle isyan ediyorum. Telefon dolandırıcılığı konusunda bilinçsiz vatandaşları uyaralım derken bir bakıyoruz ki uzmanı da profesörü de aynı şekilde dolandırılıyor! Peki dolandırıcılık haberlerindeki bu önlenemez yükselişin nedeni nedir?

 

 

 

Telefon Dolandırıcılığı Artıyor, Peki Neden?

 

Herhangi bir ortamda konusu açıldığında hep şöyle deriz; ya cahil adam olunca işte böyle kolayca kandırılıyor. Peki işin aslı bu mu?

Tv’de haberleri izlerken denk geliyorum, ünlü isimler, profesörler çeşitli meslek mensupları ve daha bilmediğimiz onlarca şaşırtıcı vaka… Hepsi de telefon dolandırıcılığı mağdurlarından…

İnsanları bu kadar kolayca tuzağa düşüren telefon dolandırılıcığı şebekelerinin elindeki en büyük koz, ulaşılamayacak gördüğümüz bilgiler ile bizi kandırmaları… Nasıl oluyor bu?

İşte Telefon yoluyla dolandırıcılık yapanların, sizle yaptığı görüşmelerde güven ortamı oluşturmak adına kullandıkları iki bilgi:

 

  • Telefon Dolandırıcılığı12345678910 T.C. Kimlik numarası size ait değil mi?
  • Son 4 hanesi **** olan **** bankaya ait kredi kartı size ait değil mi?

 

Telefonda, bize ait olan bilgiler dile getirildikten sonra çok büyük bir kısmımız, şaşkınlık içerisinde kalarak; “Evet doğru söylüyorsunuz, bilgiler bana ait…” diyerek yapılan aramanın telefon dolandırıcılığı niyetiyle olmadığını düşünüp konuşmaya devam ediyor.

 

Halbuki daha önceki yazımda da belirttiğim gibi T.C. kimlik numarasına ulaşmak çok zor bişey değil. Bazen yazılı ve görsel medyada T.C. numaralarınızı şuraya buraya bırakmayın, yazmayın vs.vs. gibi söylemlerde bulunuluyor ama kendileri de bunun laf olsun diye söylendiğini biliyor. Çünkü niyet kötü olduktan sonra kişilerin T.C. numaralarına erişmek çok zor değil.

 

Peki, Kredi Kartı numarasının son dört hanesi nasıl biliniyor? Bu daha da basit! Kredi kartı ektreleri, bankamatiklerden çıkan makbuzlar vs gibi belgelerin üzerinde kart numaramızın son dört hanesi yazılıdır. Yani binlerce makbuzun, ekstrenin çöpe atıldığını düşünürsek amatör olarak bile bu dolandırıcılığa kafa koyanlara malzeme çıkabilir ki bahse konu kişiler tam bir şebeke halinde çalışıp bütün verileri ortak bir havuzda topluyordur.

 

 

 

Son Zamanlardaki Dolandırıcılık Türü; Telefonda Sağlık Sigortası Satışı !

 

Uyarı mahiyetinde yazdığım bu konuda vereceğim en çarpıcı ve en popüler telefon dolandırıcılığı örneği, son zamanlarda çok kişinin canını yakan sağlık sigortası satışı maksadıyla yapılan dolandırıcılık aramalarıdır…

Telefonla arayan kişiler yüzde 99 bayan oluyor. Her ne kadar kabul etmesek de erkekler olarak bir adım daha fazla tehlikenin içinde oluyoruz(Hiç boşuna gülmeyin, gerçek bu).

Diksiyonu gayet düzgün olan bayan, 2 yıl önce sağlık sigortası kapsamında bir ödeme yaptığımızı ve bunun süresinin bittiğini söyleyip ya yenileme yapmamız gerektiğini ya da belli bir miktar karşılığında bu sözde sigorta sözleşmemizi iptal etmemiz gerektiğini belirtiyor.

Telefonun diğer ucundaki vatandaş ise tam itiraz noktasında cümleler sarfetmeye başladığında senaryo gereği bayan tarafından: … T.C. numarası size ait değil mi(cevap:evet), …. ile biten … bankasına ait kredi kartı size ait değil mi(cevap:evet) sorularını yönlendiriliyor. İkna olan vatandaş aynı zamanda tufaya da düşmüş oluyor.

Eğer ki uyanık davranıp böyle bir işlem yapmadığınızı söylediğinizde ve ikna olmadığınızı hissettirdiğinizde, karşı taraftaki diksiyonu düzgün olan bayan bir anda Gülşen BUBİKOĞLU’nun GIRGIRİYE filminde canlandırdığı Güllüye karakterindeki gibi konuşmaya başlıyor. Olayın kurgusal olduğu buradan da anlaşılıyor.

 

 

Siz siz olun, bu tarz telefon dolandırıcılığı oyunlarına kanmayın. Eğer ki yapıp yapmadığınızı hatırlamadığınız bir işlem var ise bankanıza gidip ilgili tarihlerde herhangi bir firmadan sağlık sigortası poliçesi alıp almadığınızı öğrenin.

 

Telefon dolandırıcılığı yapanlar ne kadar aktif olursa benim bu konudaki uyarılarım da o kadar aktif olacaktır. Hepinize iyi günler diliyorum, hoşçakalın.