Telefon Dolandırılıcılığı Artıyor, DİKKAT!

petek temizliği

Kolaydan yoldan para kazanmayı usülsüz şekilde elde etmek isteyenler yine iş başında. Yazılı ve görsel medyada yine sıkça dolandırıcılık haberleri görmekteyiz.

Özellikle telefon dolandırıcılığı konusundaki haberleri izlerken, “PESSS!” dedirtcek cinsten bir tepkiyle isyan ediyorum. Telefon dolandırıcılığı konusunda bilinçsiz vatandaşları uyaralım derken bir bakıyoruz ki uzmanı da profesörü de aynı şekilde dolandırılıyor! Peki dolandırıcılık haberlerindeki bu önlenemez yükselişin nedeni nedir?

 


 

 

Telefon Dolandırıcılığı Artıyor, Peki Neden?

 

Herhangi bir ortamda konusu açıldığında hep şöyle deriz; ya cahil adam olunca işte böyle kolayca kandırılıyor. Peki işin aslı bu mu?

Tv’de haberleri izlerken denk geliyorum, ünlü isimler, profesörler çeşitli meslek mensupları ve daha bilmediğimiz onlarca şaşırtıcı vaka… Hepsi de telefon dolandırıcılığı mağdurlarından…

İnsanları bu kadar kolayca tuzağa düşüren telefon dolandırılıcığı şebekelerinin elindeki en büyük koz, ulaşılamayacak gördüğümüz bilgiler ile bizi kandırmaları… Nasıl oluyor bu?

İşte Telefon yoluyla dolandırıcılık yapanların, sizle yaptığı görüşmelerde güven ortamı oluşturmak adına kullandıkları iki bilgi:

 

 • Telefon Dolandırıcılığı12345678910 T.C. Kimlik numarası size ait değil mi?
 • Son 4 hanesi **** olan **** bankaya ait kredi kartı size ait değil mi?

 

Telefonda, bize ait olan bilgiler dile getirildikten sonra çok büyük bir kısmımız, şaşkınlık içerisinde kalarak; “Evet doğru söylüyorsunuz, bilgiler bana ait…” diyerek yapılan aramanın telefon dolandırıcılığı niyetiyle olmadığını düşünüp konuşmaya devam ediyor.

 

Halbuki daha önceki yazımda da belirttiğim gibi T.C. kimlik numarasına ulaşmak çok zor bişey değil. Bazen yazılı ve görsel medyada T.C. numaralarınızı şuraya buraya bırakmayın, yazmayın vs.vs. gibi söylemlerde bulunuluyor ama kendileri de bunun laf olsun diye söylendiğini biliyor. Çünkü niyet kötü olduktan sonra kişilerin T.C. numaralarına erişmek çok zor değil.

 

Peki, Kredi Kartı numarasının son dört hanesi nasıl biliniyor? Bu daha da basit! Kredi kartı ektreleri, bankamatiklerden çıkan makbuzlar vs gibi belgelerin üzerinde kart numaramızın son dört hanesi yazılıdır. Yani binlerce makbuzun, ekstrenin çöpe atıldığını düşünürsek amatör olarak bile bu dolandırıcılığa kafa koyanlara malzeme çıkabilir ki bahse konu kişiler tam bir şebeke halinde çalışıp bütün verileri ortak bir havuzda topluyordur.

 

 

 

Son Zamanlardaki Dolandırıcılık Türü; Telefonda Sağlık Sigortası Satışı !

 

Uyarı mahiyetinde yazdığım bu konuda vereceğim en çarpıcı ve en popüler telefon dolandırıcılığı örneği, son zamanlarda çok kişinin canını yakan sağlık sigortası satışı maksadıyla yapılan dolandırıcılık aramalarıdır…

Okudunuz Mu?  Telefon Dolandırıcılığı ve Yapılacaklar!

Telefonla arayan kişiler yüzde 99 bayan oluyor. Her ne kadar kabul etmesek de erkekler olarak bir adım daha fazla tehlikenin içinde oluyoruz(Hiç boşuna gülmeyin, gerçek bu).

Diksiyonu gayet düzgün olan bayan, 2 yıl önce sağlık sigortası kapsamında bir ödeme yaptığımızı ve bunun süresinin bittiğini söyleyip ya yenileme yapmamız gerektiğini ya da belli bir miktar karşılığında bu sözde sigorta sözleşmemizi iptal etmemiz gerektiğini belirtiyor.

Telefonun diğer ucundaki vatandaş ise tam itiraz noktasında cümleler sarfetmeye başladığında senaryo gereği bayan tarafından: … T.C. numarası size ait değil mi(cevap:evet), …. ile biten … bankasına ait kredi kartı size ait değil mi(cevap:evet) sorularını yönlendiriliyor. İkna olan vatandaş aynı zamanda tufaya da düşmüş oluyor.

Eğer ki uyanık davranıp böyle bir işlem yapmadığınızı söylediğinizde ve ikna olmadığınızı hissettirdiğinizde, karşı taraftaki diksiyonu düzgün olan bayan bir anda Gülşen BUBİKOĞLU’nun GIRGIRİYE filminde canlandırdığı Güllüye karakterindeki gibi konuşmaya başlıyor. Olayın kurgusal olduğu buradan da anlaşılıyor.

 

 

Siz siz olun, bu tarz telefon dolandırıcılığı oyunlarına kanmayın. Eğer ki yapıp yapmadığınızı hatırlamadığınız bir işlem var ise bankanıza gidip ilgili tarihlerde herhangi bir firmadan sağlık sigortası poliçesi alıp almadığınızı öğrenin.

 

Telefon dolandırıcılığı yapanlar ne kadar aktif olursa benim bu konudaki uyarılarım da o kadar aktif olacaktır. Hepinize iyi günler diliyorum, hoşçakalın.

 

25 Comments

Add a Comment
 1. Akla hayale gelmeyecek yöntemler üretiliyor bir anlık dalgınlık bile çok pahallıya patlayabiliyor tecrübeli arkadaşların bu şekilde uyarması çok yerinde bir davranış.

 2. maalesef kanunlardaki açıkları kullanarak ellerini kollarını sallaya sallaya insanlarımızı dolandırmaya devam ediyorlar.

 3. Bu konuda çıkan haberlere bakınca nasıl olup da kanıyor insanlar diye düşünüyorum. Ama demek ki nasıl bir inandırıcılık yetenekleri var ki, kolayca kandırabiliyorlar insanları…. Başıma gelmedi. İnşanlah da gelmez.::)

 4. Dolandırıcılık işte, onada meslek gibi bakmak lazım. Adamlar sürekli kendini geliştiriyor. Dikkat etmek gerekir.

 5. Bazen insanın aptallığı mı tutuyor ne normalde yapmam dediği şeyleri yapıyor. Bir de soğukkanlı olmak önemli sanırım. İnsan biraz telaşe müdürü olunca böyle bir arama karşısında dolandırılması daha kolay oluyor

 6. Hala dolandırılan insanlar varsa bence haketmiş olabilirler :))

 7. Profesyonel film şirketlerine taş çıkartacak senaryolar yazıp, uyguluyorlar.İnsanlar ne yapsın. Şimdiye kadar başıma gelmedi,inşallah gelmezde.Dikkatli olmalıyız.

 8. İnanılmaz sahtecilikler çıktı insanların kolay para kazanma sevdasını anlamıyorum.Ne olursa olsun TC numaramı telefonda bildirmem.

 9. bilişim hukukumuz gün geçtikçe gelişiyor ama yinede insanoğlunun hiç bir şey önüne geçemiyor 🙂 çok dikkatli önlemler alalım arkadaşlar bilmediğimiz numaraları açmayalım mesaj atmayalım

 10. Çok sağolun makale için okudum ve bilgilendirme çok doğru söylüyorsun hocam

 11. Heryerden uyarı gelmesine rağmen insanlar hala kanıyor bunlara 🙁

 12. Çok dikkat etmemiz gerekiyor bu tip konulara (:

 13. Bırakın dolandırıcıları kredi kartım ile Turkcell müşteri hizmetlerinden kontör yüklemek istedim onlar bile vip diye birşey geçirmeye çalıştı aman dikkat

 14. bu telefonlar son günlerde gene gelmeye başladı mantar gibi bitiyorlar

 15. Bu yüzden değil telefonda hiç kimseye kişisel bilgileri vermemek lazım bu devirde

 16. Artık dur demememiz gerekiyor bazı olaylara ; arkadaşlara böyle bir şeyle karşılaşırsanız sakın susmayın şikayet oluşturun siz bilinçli olabilirsiniz ama bilmeyen çok dostumuz var zarara uğramasınlar

 17. İnsanlar çok ahlaksız olmuşlar. Ona harcayacağınız eforla doğru dürüst iş yapsalar belki daha fazla kazanç elde edecekler. Ne kadar kötü…

 18. İnsanlar çok ahlaksız olmuşlar. Ona harcayacağınız zamanla doğru dürüst iş yapsanız belki daha fazla kazanacaksınız. Ne kadar kötü bir durum.

 19. ülkemizde dolandırıcılığın cezası ağır olsa bu kadar sahtekar piyasada olmaz

 20. bunları düşüneceğimize keşke başka şeyler düşünsel.Aklımız nerelere çalışıyor, biri bitse biri bitmiyor.

 21. arkadaşlar 02129980356 dolandırıcı numarasıdır açmayın

 22. SAĞLIK DANIŞMANLIKTAN ARADILAR VE KANDIRDILAR KARTIMDAN 330 TL PARA ÇEKİLDİ KARTI SONRADAN İPTAL ETTİRDİM ARADAN BİR SENE GEÇTİ YİNE ARADILAR SAĞLIK SİGORTASINI İPTAL ETTİRMEMİŞİNİZ İPTALİ İÇİN 200 TL İSTEDİLER VERMEZSEM 3100 TL ÖDEYECEKMİŞİM İCRA BAŞLATTIK DİYORLAR NASIL ETMELİYİM MSJ DA GELDİ TELEFONUMA ::AV.BORA ERYILMAZMIŞ TELEFONUDA 05366551287 MİŞ NE YAPMAM GEREK ACABA

  1. Selamlar, tamamen aldatmaca olduğunu düşünüyorum. Hakkınızda bir icra kararı vs. var ise bunu e devletten öğrenebilirsiniz. Para çekimi yapılan kartınıza ait banka ile de temasa geçin. Karttan çekilen ödeme hangi mahiyette yapılmış vs. sizi aydınlatırlar. Bunun haricinde tüketici hakem heyetine de gidin. En net şekilde sizi bilgilendirirler.

  2. 08502885005 arıyanlar tanıyan varmı sakın kanmayın savcılıga dilekce yazın suç duyurusu yapın BU EŞŞEKLERİ PİRİM VERMEYİN BESLEMEYİN ALLAH KAHRETSİN ONLARI ŞEREFSİZLER ….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir