Telefonla Yapılan Ürün ve Hizmet Satışları

17 Mart 2015 45 Yazar: Ekrem Özdemir
kampanya haberleri
kampanya haberleri

İsmi lazım değil… Geçenlerde bir bankadan aradılar…

Sesi güzel bir hanımefendi ve aynı zamanda bu güzel ses tonuna belli bir oranda kıvrım da vermiş bir şekilde…

Bankacı: İyi Günlerrr, Ekrem ÖZDEMİR ile mi görüşüyorum?

Ben: Evet, buyrun.(İçimden de gene ne yumurtlayacaklar bakalım, diye düşünüyorum)

Bankacı: Ekrem Bey merhaba nasılsınız ?

*Altyapı çalışmaları! başladı.

Ben: Teşekkürler, siz nasılsınız ?

*Ben de yumuşamaya başladım. Bankacının gözüyle kıvama geldim(:D)

Bankacı: Teşekkür ederiz Ekrem Bey. Sizi ilgilendirecek bir kampanya hakkında bilgi verecektik, müsait misiniz?

*Evet müsaitim dediğiniz anda kampanya !  olayına katılma ihtimaliniz %51’e çıkmıştır.

Ben: Evet, müsaitim.

*İşte bu cevaptan sonra kayışlar kopuyor karşı tarafta…

*Telefonun öteki ucundaki canlı kanlı insan bir anda hızlandırılmış telesekretere bağlıyor. Araya laf sokamıyorsun, durduramıyorsun. En kötüsü, kurduğu cümleleri anlayamıyorsun… Haliyle anlatılanı değerlendirme şansımız neredeyse hiç yok !

zırrrr….vırrrr, dırrrrr…….zarttt,zurtttttt……taksit olacaktır, bölünecektir,yenilenecektir,şundan yararlanacaksınız,burada avantajınız olacak…. falan filan devam eder veeee… son kelime

 

…ONAYLIYOR MUSUNUZ ?

 

Bu kritik soruya siz ne dediniz bilmiyorum ama benzeri bir olay askerlik yaptığım usta birliği dönemimde başıma geldi.

Bir gün nizamiyedeyken(Nizamiye çavuşuydum askerde…) bir telefon geldi. Tabi Nizamiyede olmanın avantajıyla az cok telefon kullanabiliyordum. Şöyle böyle falan derken hiçbişey anlamadım bankacının konuşmasından… Kurduğu en son cümlenin içinden bir iki kelimeyi duyabilmiştim sadece; 3000tl ve 24 taksit… Arkasından son darbenin vurulacağı kelime de geldi: Onaylıyor musunuz?

Elbetteki birkaç saniye afalladım. Karşı taraf, Ekrem Bey bizi duyabiliyor musunuz, demeye başladı. Hemen kendime gelip …”hayır, paraya ihtiyacım yok, iyi günler.” cevabıyla birlikte telefonu kapattım direkt.

Bu dediğim olay sadece kredilerle, taksitli nakit avanslarla alakalı değil elbette. Sigorta pazarlamaları, medikal ürün pazarlamaları, kart pazarlamaları vb. konularda da sıklıkla karşılaştığımız bir durum.

Ben bu tarz telefon aramalarında çok sert tavır koyamıyorum. Biliyorum ki bazılarımız bağırıyor, çağırıyor, küfür dahi ediyor karşı tarafa. Ben bunların hiçbirini beceremediğimden daha doğrusu kötü davranmak istemediğimden karşı tarafla olan muhabbetimi kısa sürede sonlandıramıyorum. Zaten her ne kadar kötü davransak da bir ton laf saydırsak da önüne geçemeyeceğiz bir sonraki aramanın…

Son zamanlarda bir taktik buldum kendimce… En azından benim gibi olanlar için uygulanabilecek bişey diye düşünüyorum. Özellikle gündüz aramalarında, müsait misiniz sorusunun ardından hemen “…şuan müsait değilim akşam 6 gibi müsait olurum” cevabını veriyorum. Peki not alıyorum Ekrem Bey deyip kapatıyorlar telefonu. En azından o saate kadar rahat oluyorum, kesinlikle arama olmuyor. O saatte de teli sessize alıyorum. Biliyorum ki birkaç kez arama girişimleri olacak.

İşin özeti siz siz olun bu tarz telefon görüşmelerinde dikkatli davranın. Neyi onaylayıp onaylamayacağınızı iyi anlayın. Cayma haklarınızı kesinlikle sorun. Zaten belli başlı bir numaradan aranmıyorsanız(Banka vs. gibi) kesinlikle telefondan ürün ve hizmet alımı yapmayın.

Umarım bilgilendirici ve uyarıcı bir yazı olmuştur. Bir sonraki yazılarda buluşmak üzere, hoşçakalın.