Tüketim Tarihi Geçmiş Ürünlere Dikkat!

petek temizliği

İlerleyen teknolojinin avantajlarından biri de kullandığımız veya tükettiğimiz ürünlerin raf ömrünü uzatmasıdır. Gerçi bunun özellikle gıda ürünlerinde ne derecede sağlıklı olduğunu kestirmek zor. Nitekim yiyecek-içecek ürünlerinin içine o kadar çok değişik ve sayıca fazla kimyasal madde katılıyor ki uzayan raf ömrünün yanı sıra sağlığımızı tehdit edebilecek sıkıntılar da oluşturabiliyor.

Yazımızda ele alacağımız konu ise ürünlerdeki uzun raf ömrüne rağmen halâ son tüketim tarihi geçmiş ürünlerin raflarda yer alması olacak…

 


 

 

Tüketim Tarihi Geçmiş Ürünlere Dikkat!

 

tuketim tarihi gecmis urunlerHer birey bir tüketicidir. Tüketiciler olarak da özellikle gıda ürünlerini satın alırken çok dikkatli olmamız gerekiyor. Yukarıda belirttiğimiz üzere hali hazırda birçok gıda ürününün kimyasal katkı maddeleriyle raf ömrü uzatılmışken, bir de son tüketim tarihi geçmiş haliyle bu ürünleri tüketmek sağlık açısından çok daha tehlikeli sonuçlara yol açabilecektir. Son tüketim tarihi geçmiş ürünlere dikkat eden bir tüketici olarak alışveriş yaptığım marketlerde, ürünlerin TETT(Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi) kısmına bakarak hareket ediyorum. Haliyle son tüketim tarihi geçmiş ürünlerle sıkça karşılaşıyorum. Büyük market zincirlerini bilmiyorum ama özellikle orta çaptaki süpermarketlerde bu duruma rastlamak çok daha mümkün. Peki hangi ürün grubunda daha dikkatli olmalıyız? Bu konudaki cevabım hazır gıda ürünleri olacak. Özellikle salam, sosis, sucuk ve bunların dilimlenmiş mini paketlerine daha fazla dikkat etmeliyiz. Nitekim bakteri üretimine daha yatkın olan bu ürünler, sağlık açısından daha hızlı ve kötü etkiler doğurabilir. Neden bu ürünlere daha fazla vurgu yaptığımı merak edebilirsiniz… Bunun nedeni, son kullanma tarihi geçmiş ürünler içinde en sık karşılaştıklarımın bu ürün grupları olmasıdır ki dilimlenmiş salam ürünleri bu anlamda başı çekmektedir.

 

Sonuç itibariyle ürünlerin son tüketim tarihlerine bakmayı alışkanlık hale getirmenizi şiddetle tavsiye ederim. Öyle ki hiç ummadığımız son tüketim tarihi geçmiş ve hiç ummayacağımız ürünler bile raflarda alıcısını bekleyebiliyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir