Tüm Memur Alımlarına Mülakat Mı Geliyor?

petek temizliği

Geçtiğimiz günlerde yapılan ortaöğretim KPSS oturumu ile 2016 yılı b grubu memurluk sınavlarını geride bıraktık. Artık tüm memur adaylarının tek beklentisi var, bol sayıda memur alımları yapılması… Bu bağlamda da 2016 b grubu KPSS‘nin ilk ataması olan 2016/2 aralık ataması heyecanla bekleniyor.

2016 b grubu memurluk atamaları artar mı azalır mı bilemiyoruz ama bildiğimiz bir şey var ki her geçen gün memur adaylarının kafası daha da karışıyor. Son zamanlarda ayak altında dolaşan öyle söylentiler var ki “kulaktan kulağa” misali alakasız ve yersiz boyutlara ulaşıyor. Bahse konu söylenti şu ki tüm memur alımlarına mülakat gelmiş

memur-alimlari


 

Bütün Memurlar Mülakatla Alınacak(mış)!

 

Öncelikle şunu net olarak belirtelim ki ne üst düzey ne de konuyla alakalı herhangi bir yetkili tarafından, tüm memur alımlarının mülakatla yapılacağına dair yazılı veya sözlü bir açıklama yapılmamıştır. Memur alımlarındaki mülakat uygulaması, hali hazırda mevcut bir uygulamaydı ve açıktan(kurumsal) memur alımları yapan kamu kurum ve kuruluşları, alacağı personele mülakat sistemini uyguluyordu. Buna ek olarak 2016 yılında öğretmen atamalarına da mülakat uygulaması getirilmiştir. ÖSYM tarafından gerçekleştirilen merkezi memur atamalarında ise mülakat sistemi uygulanmamaktadır. Merkezi atamayla gerçekleştirilen KPSS b grubu memurluk alımları, daha önce olduğu gibi puan üstünlüğü esasına göre yapılmaktadır. Eski merkezi memur alımlarından farklı olarak sadece bir değişiklik yapılmıştır. Bu değişiklik ise kamuya alınacak tüm memurlar için güvenlik ve arşiv soruşturması getirilmiş olmasıdır. Bu değişiklik, merkezi memur atamalarının devam edeceğine işaret etmektedir.

Memur adaylarına tavsiyemiz, süreci daha soğukkanlı şekilde takip etmeleridir. Özellikle sosyal medya üzerinden yayılan bu tarz dayanağı olmayan söylentilere itibar edilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir